Bilinçli Farkındalık Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bilinçli Farkındalık Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bilinçli farkındalık, mindfulness kelimesinden türetilmiştir ve kişinin içinde bulunduğu anın ne kadar içinde olduğunun belirleyicisidir. Farkındalık kavramından ayrı düşünülse de aslında ikisi de birbiri içine geçmiş kavramlardır. Bir cümleyle ayrıştırmaya çalışırsak farkındalık, insana çevresi ve kendisiyle ilgili algılama ve duyumsama becerisi verirken bilinçli farkındalık, bu bilme halini şimdiki ana taşıma gücü verir. 

Bilinçli farkındalık kısaca, düşüncelerin arasında kaybolmadan onların varlığını yargılamadan olanı olduğu gibi kabul etme özgürlüğüdür. 

Sunduğu tüm bu özgürlüğe karşın bilinçli farkındalık; yüzlerce çalışmaya, sunulmuş sayısız ispata, reçetelerde yer almasına rağmen birçok insanın içselleştiremediği bir konudur. İsminin çok afili olmasından mıdır bilinmez, zaten yaşamaya zamanımızın olmadığı hız çağında heybetli iki sözcüğün taşıdığı anlam insanı korkutuyor da olabilir. Bu korku, insanı pratikten uzak tutar ve kişi gitgide zamanın içinde kaybolur. İyi haber şu; genel geçer yaklaşımlar olsa da bilinçli farkındalığı kendi yaşam biçiminize göre uyarlayıp size uygun egzersiz programı oluşturabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Bilinçli Farkındalık Egzersizleri

"<yoastmark

Fotoğraf: Cory Schadt

Bilinçli farkındalık üzerine kararlaştırılmış tüm teknikler etkilidir. Ancak tekniklerin işe yaraması için kişinin bu egzersizleri hayatına dahil edebilmesi gerekir. Bunun için öncelikle var olan yetiyi bildiğimizi kendimize hatırlatmak etkili olacaktır. En çok keyif aldığınız aktiviteleri belirleyin; makale yazmak, yemek hazırlamak, çizim yapmak… 

Mevcudiyeti en çok hissettiğiniz anlar insana şükretmenin sihrini yaşatmanın yanında kişiyi gerçek anlamda hayattan beklediklerine götürür. İnsanı yetinmekle oyalamaz, potansiyelini keşfettirir. Birinci adım olarak dünyayla en fazla bağlantıda kaldığınız anları belirleyin. İkincisi, bu deneyimlerde nasıl zihninizden uzakta, bedeninizde var olduğunuzu gözlemleyin. Bu keyfi tekrar kendinize hatırlatmak, egzersizleri hayata geçirecek motivasyonu içinizde bulmanızı sağlar. Üçüncü adım olaraksa yaşadığınız farkındalığı mindfulness pratikleriyle tüm deneyimlerinize yaymaya çalışın. 

Mindfulness Pratikleri Nasıl Uygulanır?

"<yoastmark

Fotoğraf: Brett Jordan

Mindfulness, yaşadığımız anı ve o an etrafımızda gerçekleşenleri olduğu gibi kabul etmek anlamına gelir. Zihnin ya da bilinçaltının size sunduklarında değil, deneyimin içinde olmaktır. Bu yüzden; beslenirken, yürürken, çalışırken kısacası gün içinde her an uygulayabilirsiniz. 

İster nefesinize, ister etrafınızdaki gürültüye, ister rüzgarın sesine odaklanın; bu anlarda tek yapmanız gereken zihninize izleyici olarak yaklaşmaktır. Düşüncelerinizi bulut, zihninizi gökyüzü olarak betimleyin. 

Aslında tüm soru kalıpları arasında bilinçli farkındalık söz konusu olduğunda insanı heyecanlandıran kazanımın ne olacağıdır. O halde biz de bilinçli farkındalığın faydaları nelerdir sorusuna odaklanalım.

Bilinçli Farkındalık Ne Kazandırır?

Yaratım, beyinde yeni sinapsların oluşmasıyla başlar. Psikoloji üzerine yapılan çalışmalar gösterir ki zihnimiz dünden pek de farklı düşünce kalıplarına sahip değildir; eğer üzerinde çalışmazsak… 

Düşünceleri olduğu gibi görmek aslında bir bakıma onların da fark edilme ihtiyacını karşılar ve düşünceler bir daha görünme ihtiyacı duymaz. Bu durum da yerine yenisinin gelmesini sağlar ve yaratıcılık devreye girer. Çöp haline gelmiş düşüncelerinizin sizi yönetmesinden kurtulmak size yeni kapılar açar.

Nedeni, nasılından ziyade aslında en önemli soru, bilinçli farkındalığı neden kazanmak zorunda oluşumuzdur. Zamanın geçmesi şanslı olduğunuzu gösterir. Bilinçli farkındalık ise şansınızı nasıl değerlendirdiğinizi…