Ufkunuzu Açacak Spiritüel Filmler

Mutlaka İzlenmesi Gereken Spiritüel Filmler

Beyaz perdede her zaman gerilim, korku veya komedi bulamazsınız. Bazen de karakterler tam da bizim gibidir ve kendilerini bulmak için içsel bir yolculuğa çıkarlar. Karakterin deneyimini ve değişimini izlediğimiz spiritüel filmler, bizi de aradığımız o cevabı bulmak için bir yolculuğa çıkarır. 

Eğer siz de bu tür yapımları seviyorsanız en iyi spiritüel filmler ve belgeseller listemiz tam size göre!

Apple TV’den İzleyebileceğiniz Spiritüel Filmler

C.R.A.Z.Y. (2005) | IMDB: 7.8

TürKomedi, Dram
Süre2 s. 9 dk.
YönetmenJean-Marc Vallée
OyuncularMichel Côté, Marc-André Grondin, Danielle Proulx
İzlemek İçinTıklayın!

Kanada yapımı film, olduğu kişiden çok farklı davranması gerektiğini düşünen Zach’in hikayesini anlatıyor. Her şeye rağmen muhafazakar babasına hayranlık duyan Zach, bu ilişkiyi sürdürürken kendini de bulma çabası içerisine giriyor. Bu sıkışmışlık ve çatışma Zach’i çıldırmanın eşiğine getirse de yapacağı fiziki yolculuk, içsel değişimine de etki ediyor. 

Into the Wild (2007) | IMDB: 8.1

TürDram, Macera, Biyografi
Süre2 s. 28 dk.
YönetmenSean Penn
OyuncularEmile Hirsch, Vince Vaughn, Catherine Keener
İzlemek İçinTıklayın!

İnsanın doğasını ve mutluluk kavramını sorgulayan bu filmde, zengin bir hayat süren bir öğrencinin başarıyla mezun olduktan sonraki seçimleri anlatılıyor. En iyi öğrenci ve sporcu olan bu genç, mutluluğu kariyer ve daha fazla para gibi şeylerde aramıyor. Bunun yerine kendini yollara vuruyor ve Alaska’ya, vahşi doğada hayatta kalma macerasına atılıyor. Yaşam amacını sorgulatan aydınlanma filmi, gerçek bir hikayeden uyarlandığı için izleyicide çok daha derin bir etki bırakıyor. 

Café de Flore (2011) | IMDB: 7.3

TürDram, Romantik
Süre2 s.
YönetmenJean-Marc Vallée
OyuncularVanessa Paradis, Kevin Parent, Hélène Florent
İzlemek İçinTıklayın!

İlişkiler üzerine kurulan film, bir anne ve bir sevgili olan kadının hayatını anlatıyor. Vanessa Paradis, Kevin Parent ve Hélène Florent’in başrolleri paylaştığı yapımda, mistik bir pencereden iki farklı hikayeye odaklanılıyor. İlk kez 2011 Venedik Film Festivali’nde gösterilen ve eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan spiritüel film, izleyiciyi hem sahneler arasında hem de kendi içerisinde sürüklemeyi başarıyor. 

I Origins (2014) | IMDB: 7.3

TürDram, Romantik, Gizem
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenMike Cahill
OyuncularMichael Pitt, Steven Yeun, Astrid Bergès-Frisbey
İzlemek İçinTıklayın!

Bilim insanı olan Ian, bir çift göze aşık olur. İşaretleri takip eden Ian, aradığı kadını bulur fakat ölüm onları ayırır. Peki Ian yeniden o gözlere kavuşabilecek mi? Ölümden sonra yaşam ve reenkarnasyon gibi konulara değinen film, bazı durumlarda hayatın, inançların ve hedeflerin nasıl değişebildiğini gösteriyor. 

TV Plus’tan İzleyebileceğiniz Spiritüel Filmler

The Butterfly Effect (2004) | IMDB: 7.6

TürGerilim, Bilim Kurgu, Dram
Süre1 s. 53 dk.
YönetmenEric Bress, J. Mackye Gruber
OyuncularAshton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters
İzlemek İçinTıklayın!

Sık sık “Acaba başka bir karar verseydim neler olurdu?” diye düşünüyorsanız bu filmi tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Her karar ve eylemin hayatı bambaşka bir yöne götürdüğünü gösteren film, bir kaza sonucu hafızasını kaybeden bir gencin hayatını hatırlama çabası içerisinde geçmiş ve bugün arasında yaptığı yolculukları anlatıyor. 

Interstellar (2014) | IMDB: 8.7

TürMacera, Dram, Bilim Kurgu
Süre2 s. 49 dk.
YönetmenChristopher Nolan
OyuncularMatthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain
İzlemek İçinTıklayın!

Insterstellar’da hikaye, “Dünyanın sonu geliyor bu yüzden uzayda yeni yaşam alanları bulmak gerek!” gibi görece klişe sayılabilecek bir temayla başlıyor ve cesur astronotlar zor bir yolculuğa çıkıyor! Yıldızlar arası yolculukta evrenin gizemlerinin yanında insani değerleri de içten içe sorgulamaya başlıyoruz… Bu dünyayı gerçekten yaşanmaz hale mi getiriyoruz? Bir gün gezegeni terk etmek zorunda kalırsak ne olur? Filmin etkisiyle zihinlere düşen sorular daha da derinleşiyor! Sahneler ışık hızında akıp giderken işin içine solucan delikleriyle birlikte zaman yolculuğu da girince… Kilit soru şu oluyor: Av da avcı da aynı kişi olabilir mi? 

The Green Mile (1999) | IMDB: 8.6

TürDram, Fantastik, Suç
Süre3 s. 9 dk.
YönetmenFrank Darabont
OyuncularTom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse
İzlemek İçinTıklayın!

Kült filmler arasında olan The Green Mile bir gardiyanla bir mahkumun hikayesini anlatıyor. Film boyunca gardiyanın mahkumla gitgide derinleşen sohbetlerini dinliyoruz… İki kız çocuğunu öldürmekle suçlanan siyahi mahkumun gardiyan ile iletişim kurdukça aslında ne kadar duygusal ve kırılgan olduğunu anlamaya başlıyoruz. Peki, böyle biri nasıl zalim olabilir? İdam, yargı, adalet, vicdan, ırkçılık, empati ve insani değerler üzerine düşünme fikri hoşunuza gidiyorsa bu filmi sevme ihtimaliniz oldukça yüksek.  

Disney+’tan İzleyebileceğiniz Spiritüel Filmler

The Kid (2000) | IMDB: 6.1

TürKomedi, Aile, Fantastik
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenJon Turteltaub
OyuncularBruce Willis, Spencer Breslin, Emily Mortimer
İzlemek İçinTıklayın!

Hayatından pek mutlu olmayan  ve sevildiğini hissetmeyen bir imaj danışmanı, hayatını tekrar yaşamak için ikinci bir şansa sahip olur ve sekiz yaşındaki haline döner. Bruce Willis’in başrolde olduğu film, paralel evrenler ve sonsuzluk ile ilgili bir film izlemek isteyenler için iyi bir seçenek. 

Life of Pi (2012) | IMDB: 7.9

TürMacera, Dram, Fantastik
Süre2 s. 07 dk.
YönetmenAng Lee
OyuncularSuraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
İzlemek İçinTıklayın!

Trajik bir gemi kazasından kurtulan Hintli genç bir kayıkta kocaman bir kaplanla baş başa kalırsa neler olur? 

Yazar Yan Martel’in çok satan kitabından uyarlanan filmin başrollerinde 16 yaşında, bütün dinleri öğrenmeye kendini adamış Hintli bir genç ve bir kaplan yer alıyor. Bir insan ve bir hayvanın, okyanusun ortasında küçücük bir salda hayatta kalma mücadelesini izlemek ilginç bir deneyim! Life of Pi; mitoloji, din ve ruhsal yol konularında bir yolculuğa çıkmak için güzel bir seçenek…

Soul (2020) | IMDB: 8.0

TürAnimasyon, Macera, Komedi
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenPete Docter, Kemp Powers
OyuncularJamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton
İzlemek İçinTıklayın!

Gülerken düşünmek için Soul harika bir animasyon filmi. 2021’de Oscar’da En iyi Animasyon Ödülü alan filmde bir müzik öğretmeni ve dünyayı sevemeyen huysuz bir ruhun hikayesi anlatılıyor. Müzik öğretmeni filmin başında trajik bir kazayla “öbür tarafa” gidiyor ve burada amacını bulmaya çalışan bir ruhla karşılaşıyor. Her ruhun yaşamak için bir amaca sahip olması gerektiğini anlatan animasyonda sahip olunan tutku, belki de bazen yaşamın ta kendisi oluyor.

Netflix’ten İzleyebileceğiniz Spiritüel Filmler

Everything Everywhere All at Once (2022) | IMDB: 7.8

TürAksiyon, Macera, Komedi
Süre2 s. 19 dk.
YönetmenDaniel Kwan, Daniel Scheinert
OyuncularMichelle Yeoh, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis
İzlemek İçinTıklayın!

Sırada 2022 yapımı bir spiritüel film var. Bu sıra dışı yapımda, oldukça sıradan bir hayat süren bir aile, bir anda evrenin kurtuluşu için tek çare oluyor. Bizi paralel evrenler arasında bir yolculuğa çıkaran mistik film, bu seyahati oldukça eğlenceli ve heyecanlı bir hale getirmeyi başarıyor. Karakterlerin farklı evrenlerdeki farklı versiyonları ile karşılaşması, yaşanılan hayatın değiştirilmesi ve içimizdeki potansiyeller gibi kavramları da sorgulamamıza neden oluyor. 

Seven Years in Tibet (1997) | IMDB: 7.1

TürMacera, Biyografi, Dram
Süre2 s. 16 dk.
YönetmenJean-Jacques Annaud
OyuncularBrad Pitt, David Thewlis, BD Wong
İzlemek İçinTıklayın!

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak senaryosu yazılan Seven Years in Tibet’te bir dağcının 7 yıllık kişisel dönüşümü ekrana yansıyor. Avusturyalı bir dağcı olan Heinrich Harrer, hiç görmediği çocuğunun merakıyla yola çıkıp kendini Tibet’te buluyor. Burada Heinrich, çocuk lider Dalai Lama’yla tanışıyor. Dalai Lama’nın kendini eğitme arzusuyla Heinrich’le sıkı bir bağ kurma isteği, bu ikilinin birbirinden çok şey öğreneceği bir sürecin tohumunu atıyor! Seyirciye de bu sürükleyici filmin tadını çıkarmak kalıyor…  

About Time (2013) | IMDB: 7.8

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre2 s. 03 dk.
YönetmenRichard Curtis
OyuncularDomhnall Gleeson, Rachel McAdams, Bill Nighy
İzlemek İçinTıklayın!

Hem güldüren hem de ağlatan bir yandan da hayatı sorgulatan bir film About Time. Zaman yolculuğu yapabilen bir adamın geçmişteki hatalarını düzeltme çabası nasıl sonuçlar veriyor izlerken bir yandan da acaba hiç çarka çomak sokmamak mı gerek diye düşünebilirsiniz. Filmin Türkçe adının “Zamanda Aşk” olması boşuna değil zira hikayenin yükselişi sıcacık bir aşk temelinde oluyor! 

Awakenings (1990) | IMDB: 7.8

TürBiyografi, Dram
Süre2 s. 01 dk.
YönetmenPenny Marshall
OyuncularRobert De Niro, Robin Williams, Julie Kavner
İzlemek İçinTıklayın!

Spiritüel filmler listesi içinde ruhsal dönüşüm, psikoloji ve nöroloji konularında bir uzmanın hikayesi de çok iyi olmaz mı? Doktor Oliver Sacks’ın hayatından esinle senaryosu yazılan Awakenings’in başrollerinde Robert De Niro ve Robin Williams yer alıyor. Film, Dr. Sayer’in deneysel bir ilaçla katatonik bir hastayı 30 yıllık komadan uyandırmasıyla başlıyor. Bedeni yaşlı ama ruhu genç olan hastanın adeta yeniden doğuşu hikayenin odak noktası oluyor diyebiliriz. 

Diğer Platformlardan İzleyebileceğiniz Spiritüel Filmler

Sliding Doors (1998) | IMDB: 6.7

TürKomedi, Dram, Fantastik
Süre1 s. 39 dk.
YönetmenPeter Howitt
OyuncularGwyneth Paltrow, John Hannah, John Lynch

Verdiğimiz küçücük bir karar hayatımızı tamamen değiştirebilir mi? Çekildiği dönem oldukça ilgi çeken ve türünün ilk örneklerinden olan Sliding Doors’un başrolünde Gwyneth Paltrow yer alıyor. Aslında küçük gibi görünen bir değişken ile hayatın tamamen iki farklı yöne gidebileceğini gösteren film, izleyiciye hayatlarındaki dönüm noktalarını sorgulatmayı başarıyor. 

Baraka (1992) | IMDB: 8.5

TürBelgesel
Süre1 s. 36 dk.
YönetmenRon Fricke
OyuncularPatrick Disanto

Baraka, dünyadaki olayları konu alan bir belgesel. Bu sözsüz belgesel, 25 ülkede 14 aydan fazla bir sürede çekilmiş. Fotografik olarak son derece doyurucu olan filmi yönetmen Ron Fricke, “İnsanlık üzerine rehberli bir arabuluculuk” olarak nitelendiriyor. 30 ayı aşkın sürede tamamlanan belgeselde; insan yaşamı, din ve doğa ögeleri göze çarpıyor. 

Heal (2017) | IMDB: 7.0

TürBelgesel
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenKelly Noonan
OyuncularDeepak Chopra, Marianne Williamson, Joseph Dispenza

İyileşmenin sadece bedende değil ruhta da olabilir mi? Heal belgeselinde bu konu işleniyor. Dr. Joe Dispenza, Deepak Chopra, Bruce Lipton, Marianne Williamson ve bir çok farklı şifa uzmanı görüşlerini aktarıyor. Belgesel boyunca meditasyondan, bilinçaltı dönüşüm çalışmalarına kadar geniş bir yelpazede farklı teknikleri deneyimleyen kişilerin yorumları da yer alıyor. 

The Egg (2019) | IMDB: 8.7

TürBelgesel, Animasyon
Süre8 dk.
YazarAndy Weir
SeslendirenSteve Taylor

İzlenmesi gereken spiritüel filmler listemizi bir kısa filmle kapatıyoruz. Süresi kısa ama etkisi bir ömür sürebilecek olan The Egg belgeselindeki hikaye Andy Weir’e ait. Hikayeyi animasyona çeviren ise Kurzgesagt – In a Nutshell isimli, basit animasyonlar yapan bilimsel bir youtube kanalı. “Hepimiz biriz ve bütünün parçasıyız” görüşüne çok farklı bir yorum katan The Egg hayatla ilgili felsefe yapmak konusunda çıtayı epey yükseğe taşıyor…

Kapak Fotoğrafı: Juan Ordonez