Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Dünyada popülaritesi yükselen minyatür evler, yani Tiny House Türkiye ormanlık ve sahil kesimlerine de geldi ve bu minimalist yaklaşım çok sevildi. İmarsız alanlara konumlandırılabilen modellere sahip olmasıyla Tiny House’lar, ev olarak sıklıkla tercih ediliyor. Bu minimal yaşama adım atmayı düşünen fakat çekinceleri olanlar ise ilk deneyimlerini Tiny House tatil yerleri ile gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca, Türkiye’nin birçok yerinde de Tiny House köyleri kuruluyor. 

Tiny House Tatili İçin Nereye Gidilir? 

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri
Fotoğraf: Pexels | Melike  Benli

Özellikle doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için çevreye zarar vermeden kurulan ve diğer konuklardan biraz olsun izole olmayı sağlayan Tiny House tatil yerleri, gençlerin radarına girmiş durumda. Peki, Türkiye’de Tiny House tatili için nereye gidilir? Bu sevimli, sürdürülebilir ve doğa dostu tatil mekanlarına gelin birlikte bakalım. 

Pamera Garden | İstanbul

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

İstanbullulara çok güzel bir haberimiz var. Sıkıldığınızda veya yorulduğunuzda soluğu doğa içinde almak istediğinizi biliyoruz. Artık hemen yanı başınızda, Beykoz’da şirin mi şirin bir tatil yeri var. Pamera Garden, 2500 metrekarelik bir kır alanında tatil yapmak isteyen konuklarını ağırlıyor. Aynı zamanda hafta sonu nefis bir kahvaltı yapmak isteyenleri de bekleyen tesis, düğün veya doğum günü organizasyonları da yapıyor. 

Gölevi Resort | Sapanca

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

‘Doğayı Koru’ mottosuyla yola çıkan ve 24 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Gölevi, Tiny House tatil Sapanca bölgesi için ideal yerlerden biri. 11 Tiny House’un yanı sıra 700 kişi kapasiteli restoranı ve dört mevsim kullanılabilen 2 adet havuzu ile Gölevi, yaz kış tercih edilebiliyor. İstanbul’a oldukça yakın bir konumda bulunması, özellikle kısa süreli tatilleri mümkün kılıyor.  

Butik Evler | Sapanca

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Küçükken öğretmenimiz resim çizmemizi istediğinde bir ev çizerdik ya hani, işte Sapanca Butik Evler’deki evler tam da o çocukluğumuzda, aklımızda yer etmiş şirin evler gibi… Yine yeşilin içinde, yine müstakil dinlenmelerin adresi olacak, göl turu, binicilik gibi aktivitelerin yer aldığı huzurlu bir yer. Tabii sadece butik bir alan çağrışımı olsa da aslında en minimalistinden en genişine kadar ama yine de Tiny House mantığında evlerin konuşlandığı bu alanda her bütçeye hitap edecek ev var. Anlayacağınız; seç, beğen, dinlen!

Gulet Tiny House Hotel

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Küçükkuyu Assos yolu üzerinde bulunan Gulet, zeytin ağaçları içerisinde 14 adet özel tasarım Tiny House ile hizmet veriyor. Plaja sıfır konumu ile hem doğa hem de deniz tatili yapmak isteyenler için ideal olan Gulet, bu özelliği ile Tiny House tatil önerileri arasında öne çıkmayı başarıyor. Kaz Dağları’nın muhteşem havasını içinize çekerek geçirebileceğiniz tatilinize işletmenin A La Carte restoranı da eşsiz yemekleriyle eşlik ediyor. 

Kıyı Bungalov | Sapanca

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Adından da anlaşılacağı üzere Sapanca Gölü’nün kıyısında yer alan işletme, yaz kış konuklarını ağırlıyor. Özellikle burada gün batımını kaçırmayın diyen işletme, romantik ve huzurlu bir tatil vadediyor. Ücretsiz bisiklet turu yapabileceğiniz Kıyı Bungalov’da aynı zamanda tekne turu da bulunuyor. Konaklamak için küçük evlerin yanı sıra özel havuza sahip bungalovlar da yer alıyor. 

Seyyah Ev | İzmir

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

İzmir’de ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz Seyyah Ev, adı gibi… Yani ister oradan bir arsa seçip tiny house yaşam alanınızı oraya taşıyabilirsiniz, isterseniz de onlardan bir ev alıp kendi arsanıza taşıyabilirsiniz. İster Seyyah Ev’de konaklayabilir, isterseniz de kendi stilinizde tatil yapabilirsiniz. Ekip dikebilir veya sadece dinlenebilirsiniz. Tercih sizin… Yoga etkinlikleri de olan bu tatil yerinde her halükarda nefes alacağınız kesin.  

Hayal Tadında | İzmir

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Hayal Tadında; İzmir’de Çoban Evi, Oba Evi, Dome Evi, Taş Ev gibi isimlerle çeşitli alternatifleri olan, kamp alanı da bulunan tiny house tatil yeri. İnsanın doğaya dönmesi arzusu ile yola çıkıp, doğadan beslenmek ve doğada üretmek fikri ile işletilen bu alanda glamping deneyimini sonuna kadar yaşayacaksınız. Zeytin çiftliği içinde, yoga etkinlikleri ve ruhsal eğitimler ile sadece bedensel olarak değil, ruhsal olarak da dinginliğe kavuşacaksınız. Farkındalığınız artarken tatile de doymuş olacaksınız. 

Gaia Tiny House | Bodrum

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

Tiny House tatil Muğla bölgesi için önerimiz, Bitez’de yer alan Gaia. Bodrum merkeze 10, Bitez sahile ise yalnızca 5 dakika uzaklıkta olan işletme, mis kokulu sedir ağaçlarıyla çevrili. Konumu gereği bölgenin gürültüsünden uzak olan Gaia, konuklarının istediği takdirde eğlence mekanlarına kolayca ulaşmasına da imkan tanıyor. 1+1 ve 2+1 konaklama seçenekleri sunan Tiny House tatil köyü, 2 ya da 3 kişilik konaklama seçeneklerine sahip. 

Longosphere | Kırklareli

Türkiye’deki Tiny House Tatil Yerleri | 2023 Bilgileri

2023 Tiny House tatil yerleri listemizde sizi son olarak muhteşem bir doğaya götürüyoruz. İğneada’da longos ormanları içerisinde kurulu olan Longosphere, hem Tiny House konaklaması hem de  lüks çadırlarda glamping sunuyor. Açık yüzme havuzu da bulunan işletme, tatil boyunca birçok etkinliğe katılmanıza da imkan sağlıyor. Trekking, macera parkı, mantar toplama, bisiklet turu, yoga eğitimi gibi pek çok aktivite, her yaştan misafirin keyifli vakit geçirmesini amaçlıyor. Bar ve restoranları ile tüm ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen Longosphere, bir kez gidenlerin mutlaka yeniden ziyaret etmek isteyeceği yerlerden bir tanesi.

Kapak Fotoğrafı: Jörn Sieveneck