İlginç Protesto: "Teşekkürler Fosil Yakıt Devleri!"

İlginç Protesto: “Teşekkürler Fosil Yakıt Devleri!”

Son yıllarda medyada daha fazla karşılık bulması adına iklim aktivistlerinin oldukça ilginç yollara başvurduğuna şahit oluyoruz. Yakın zamanda ABD’deki Phoenix ve Fresno şehir otoyollarına koyulan reklam panoları da en yenilerinden biri. Fosil Free Media isimli bir oluşum tarafından yürütülen kampanyada yol kenarlarında ABD’deki aşırı sıcaklıkları gösteren bir görselle birlikte “Fosil yakıt devleri tarafından sizin için yapıldı.” yazan panolar yerleştirildi.

Reklam panoları, fosil yakıt devlerinin iklim değişikliği ve küresel ısıtma üzerindeki etkisine dikkat çeken thankyoubigoil.com isimli siteye yönlendirme de içeriyor. Grup, fosil yakıt devlerinin küresel ısıtmayı engellemek adına aktif sorumluluk alması gerektiğini savunuyor.

“Sıcaklardan Fosil Yakıt Devleri Sorumlu”

Fosil Free Media tarafından yürütülen kampanya, ilgi çekici tasarımı ve protesto yöntemiyle kısa sürede sosyal medyada büyük üne kavuştu. Kampanyacılar, hükümetlerden ve halktan fosil yakıt devlerini yarattıkları sorunlara karşı ödemeye zorlaması gerektiğini isterken üzerinde en çok durdukları konu ise aşırı sıcak geçen yaz ayları oldu.

Reklam çalışması, ilgi çekme açısından başarılı olduğu gibi bir o kadar da doğru verileri içeriyor. Çünkü yakın zamanda yapılan bir çalışma, insan kaynaklı iklim değişikliği sebebiyle sıcaklıkların Güney Avrupa’da 2,5 derece, Kuzey Amerika’da 2 derece ve Çin’de yaklaşık olarak 1 derece daha sıcak olduğunu gösterdi. Öte yandan geçtiğimiz temmuz ayı, dünya genelinde tarihteki en sıcak yıl olarak kaydedildi. Climate Central tarafından yayımlanan rapor ise temmuz ayında dünyada yaşayan her beş kişiden dördünün aşırı sıcağa maruz kaldığını belirtti.

Örgütün direktörü Jamie Henn, sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada halka seslenerek, “Bu yaz karşılaştığımız sıcak hava dalgasından fosil yakıt devleri sorumlu. Bunu bilmeniz gerekiyor.” dedi. Henn, reklam ve halkla ilişkiler şirketlerinin fosil yakıt devleriyle iş birliği yapmasını engellemeye çalışan kampanya olarak nam salan Clean Creatives’in de başındaki isim olarak tanınıyor. Son yıllarda fosil yakıt devlerine karşı tepkiler artsa da hükümetler bazında destek hala sürüyor.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bir rapor, 2022 yılı içerisinde fosil yakıt devlerinin G20 ülkeleri tarafından 1 trilyon dolardan daha fazla yatırım aldığını ortaya koydu. Öte yandan bazı G20 ülkeleri, fosil yakıttan çıkış konusunda 2009 yılında verdikleri sözleri gerçekleştirmekten hala oldukça uzak görünüyor.