Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2023

Bizans zamanından bu yana şehrin dokusunu oluşturan yapılar, Osmanlı’nın zengin kültürünü günümüze taşıyan koleksiyonlar, tüm duygularımızı harekete geçiren modern sanat eserleri… Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, aynı zamanda müzeler açısından son derece zengin bir kültür-sanat başkenti. İstanbul’da şehrin kültürünü keşfederken tarihine de tanıklık edebileceğiniz en iyi müzeleri içeriğimizde derledik. Keyifli okumalar! 

Mutlaka Görmeniz Gereken İstanbul Müzeleri

Fotoğraf: Unsplash | Pauline Loroy

Sultanahmet’ten Beyoğlu’na, Karaköy’den Üsküdar’a… İstanbul’un her bir köşesi, binlerce yıllık tarihe ve bu tarihi oluşturan medeniyetlerden bizlere kalan sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken müzeler ile ilgili detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Kılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul
 • Instagram: @istanbulmodern
 • Web sitesi: https://www.istanbulmodern.org/
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi, Pazar 10.00 – 18.00, Cuma 10.00 – 20.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 180 TL, İndirimli 120 TL, Grup (10 kişi ve üzeri) 120 TL

Türkiye’nin önde gelen çağdaş sanat müzelerinden İstanbul Modern Sanat Müzesi, 11 Aralık 2004’te Karaköy’de sanatseverleri ağırlamaya başladı. Türk ve uluslararası çağdaş sanatın geniş bir yelpazesini kapsayan kurum, mutlaka gezilmesi gereken İstanbul müzeleri arasında. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin koleksiyonunda resim, heykel, fotoğraf, video sanatı, doku sanatları ve çağdaş seramikler gibi pek çok farklı sanat disiplininden eserler bulunuyor. Ayrıca kurum bünyesinde sanat eğitimine ve kültürel gelişime yönelik etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikleri İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin web sitesi ve Instagram sayfası üzerinden takip edebilir, çevrimiçi müze bileti satın alabilirsiniz. 

Pera Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul
 • Instagram: @peramuzesi
 • Web sitesi: https://www.peramuzesi.org.tr/
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cumartesi 10.00-19.00, Cuma 10.00 – 22.00, Pazar 12.00-18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 80 TL, İndirimli 40 TL, Grup (10 kişi ve üzeri) 60 TL

Yerli ve uluslararası sanatseverlere kapılarını 2005 yılının Haziran ayında açan Pera Müzesi, nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti verme amacıyla Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kuruldu. Pera Müzesi, koleksiyonunda bulundurduğu Osmanlı dönemi Türk resmi ve el yazmaları, etnografik eserler ve seramikler ile Türk ve yabancı sanatın etkileşimini ve evrimini deneyimlemek isteyenler için geniş bir kaynak sunuyor. Düzenlediği süreli sergiler, sanat eğitimleri, film izletileri ve konserler ile çok yönlü bir sanat deneyimi yaratan Pera Müzesi, İstanbul’un sanatsal ve kültürel çeşitliliğini en iyi yansıtan müzeler arasında. 

Rahmi M. Koç Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul
 • Instagram: @rahmi_m_koc_muzesi
 • Web sitesi: http://www.rmk-museum.org.tr/
 • Ziyaret saatleri: Salı – Cuma 09.30 – 17.00, Cumartesi – Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 160 TL, Öğrenci 80 TL

1994 yılında iş insanı Rahmi Koç’un desteği ile Haliç’te açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müze olma özelliğini taşıyor. Türkiye’nin sanayi mirasına, teknolojik gelişmelere ve endüstriyel tasarıma dair geniş bir kaynak sunan Rahmi M. Koç Müzesi’nin koleksiyonunda gemilerden otomobillere, eski iletişim araçlarından model trenlere kadar geniş bir eser seçkisi bulunuyor. Rahmi M. Koç Müzesi’nde aynı zamanda geçici sergiler, öğrencilere ve genel ziyaretçilere yönelik eğitim programları ve dönemsel temalar etrafında şekillenen etkinlikler düzenleniyor. 

Topkapı Sarayı Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı tarafından yeri alınana kadar yaklaşık 380 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin idare merkezi ve padişahlarının resmi ikametgahı oldu. Bu heybetli saray, ilk kez Abdülmecid döneminde müze olarak ziyarete açıldı ve günümüzde İstanbul’daki en önemli müzeler arasında yer alıyor. Ziyaretçilerine Osmanlı İmparatorluğu’nun tarih, kültür ve sanatına dair geniş çaplı keşifler yapma fırsatı sunan Topkapı Sarayı Müzesi’nin içinde Harem bölümü, Enderun Mektebi, iç bahçe ve Bahçekapı Bölümü bulunuyor. Topkapı Sarayı Müzesi koleksiyonu içinde padişahların kostümleri, takıları, silahları, Osmanlı minyatürleri, el yazmaları, seramikler, çini işçiliği, el dokuma halılar gibi çeşitli tarihi eserler bulunuyor. Müzede ayrıca dönemsel olarak öğrencilere ve genel ziyaretçilere yönelik eğitim programları, rehberli turlar ve özel etkinlikler düzenleniyor. Topkapı Sarayı Müzesi, her İstanbullunun mutlaka ziyaret etmesi gereken müzeler arasında. 

Yerebatan Sarnıcı

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Alemdar, Yerebatan Cd. 1/3, 34110 Fatih/İstanbul
 • Instagram: @yerebatansarnic
 • Web sitesi: https://yerebatan.com/ 
 • Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00 – 22.00
 • Bilet: Yerli 80 TL, Yabancı 450 TL, İndirimli 30 TL

İstanbul’un en eski tarihi müzeleri arasında bulunan Yerebatan Sarnıcı’nın tarihi, Bizans İmparatoru I. Justinianus dönemine kadar uzanıyor. Şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edildiği düşünülen sarnıcın yapım tarihinin 6’ncı yüzyılın başlarında olduğu düşünülüyor. 1980’li yıllarda restore edilen ve ziyarete açılan Yerebatan Sarnıcı, bugün ziyaretçilere açık bir müze olarak kullanılıyor. Sergileme alanlarında tarih öncesi Bizans dönemine ait arkeolojik eserlerin de bulunduğu Yerebatan Sarnıcı’nın en ünlü yapıları, suyun içinde bulunan iki büyük Medusa başlı sütundur. İstanbul’un tarihi ve arkeolojik zenginliğini yansıtan en önemli müzeleri arasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, antik Bizans dönemi tarihine tanıklık etmek için eşsiz bir fırsat sunar. 

Aya İrini

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri
Fotoğraf: Wikimedia Commons | Haluk Cömertel
 • Adres: Cankurtaran, Topkapı Sarayı No:1, 34122 Fatih/İstanbul
 • Web sitesi: https://muze.gen.tr/muze-detay/ayairini
 • Ziyaret saatleri:  Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 09.00 – 18.00, Salı kapalı
 • Bilet: 350 TL

İstanbul’un en eski Bizans kilisesi olup, aynı zamanda camiye çevrilmemiş tek Bizans kilisesi olan Aya İrini, günümüzde tarihi ve mimari önemi ile yerel ve uluslararası alanda tanınan bir müze olarak hizmet veriyor. 4. yüzyılda Bizans İmparatorluğu döneminde 1. Justinianus tarafından inşa ettirilen Aya İrini, orijinal olarak “Hagia İrini” şeklinde adlandırılıyor. Antik Bizans dönemi kiliselerinin tipik mimari özelliklerini sergileyen yapının iç mekanı, büyük bir nef ve yan şapellerden oluşuyor. Bizans dönemi İstanbul’un tarihini, mimarisini ve arkeolojik buluntularını sergileyen Aya İrini’nde yaz aylarında açık hava konserleri ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. 

Osmanlı Bankası Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri
Fotoğraf: Unsplash | Nicole Fahey
 • Adres: Karaköy, Bankalar Cd. No:11, 34420 Beyoğlu/İstanbul
 • Web sitesi: http://www.obmuze.com/#kronolojik
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 09.00 – 19.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Ücretsiz

Karaköy’de yer alan Salt Galata bünyesinde ziyaretçilere ücretsiz bir müze olarak hizmet veren Osmanlı Bankası Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun finansal tarihine ve bu dönemin toplumsal panoramasına ışık tutuyor. Osmanlı Bankası’nın tarihini, faaliyetlerini ve önemli dönemlerini yansıtan nesne ve belgelere sahip olan müzenin koleksiyonunda banknotlar, defterler, hisse senetleri, siciller, müşteri dosyaları ve personel fotoğrafları gibi fiziksel arşiv materyalleri bulunuyor. Müzede ayrıca interaktif sunumlarla ziyaretçilere Osmanlı Bankası’nın geçmişini ve etkisini daha iyi anlama fırsatı sunuluyor. 

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sokak, Gülhane – Fatih/İSTANBUL
 • Instagram:  @arkeoloji_istanbul
 • Web sitesi: https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-44095/istanbul-arkeoloji-muzeleri-mudurlugu.html
 • Ziyaret saatleri: Haftanın her günü 09.00-20.00
 • Bilet: 340 TL

İstanbul Arkeoloji Müzesi, antik dönemlerden itibaren farklı medeniyetlere ait tarih öncesi ve tarih sonrası bir milyonu aşkın eserle, dünyadaki en büyük müzeler arasındadır. İstanbul Gülhane’de yer alan İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin binası aynı zamanda Türkiye’nin müze olarak inşa edilen en eski binasıdır. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi, Çinili Köşk Müzesi adlı üç ana binaya sahip olan müzenin oldukça geniş olan koleksiyonunda heykeller, lahitler, seramikler, taş yazıtlar, takılar, antik madeni paralar ve el yazmaları gibi çeşitli eserler ziyaretçilerle buluşturuluyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi aynı zamanda geçici etkinliklere ev sahipliği yapıyor, tarih ve arkeoloji alanındaki araştırmaları destekliyor ve eserlerin korunması ve restore edilmesi ile gelecek nesillere aktarılmasına katkıda bulunuyor. 

İstanbul Oyuncak Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

İstanbul Oyuncak Müzesi, çocukların ve bir zamanlar çocuk olmuş yetişkinlerin oyuncaklara ve çocukluk hatıralarına bağını canlandırmayı hedefleyen, İstanbul’daki Anadolu Yakası müze ve saraylar arasında. İstanbul’un Göztepe semtinde bulunan bu müze, 23 Nisan 2005’te Sunay akın tarafından kuruldu. Oyuncakların tarihini ve geçmiş dönemlerin en ünlü oyuncaklarını koleksiyonunda sergileyen İstanbul Oyuncak Müzesi, ziyaretçilerine hem eğlenceli hem de nostaljik bir deneyim sunuyor. İstanbul Oyuncak Müzesi’nin koleksiyonunda Sunay Akın’ın 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkeden satın aldığı çok çeşitli bir oyuncak seçkisi bulunuyor. Çocuklar kadar yetişkinlerin de gezmekten keyif alacağı İstanbul Oyuncak Müzesi’nde aynı zamanda eğitimler, etkinlikler ve oyuncak atölyeleri düzenleniyor. 

Masumiyet Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Firuzağa, Çukurcuma Caddesi, Dalgıç Çk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul
 • Instagram: @themuseumofinnocence
 • Web sitesi: https://www.masumiyetmuzesi.org/
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 150 TL, İndirimli 75 TL

Edebiyat severler için İstanbul’daki sanat müzeleri arasında ayrı bir yere sahip olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un 2008 yılında yayınlanan romanı ile aynı ismi taşıyor. 2012 yılından bu yana Çukurcuma’da misafirlerini ağırlayan Masumiyet Müzesi, ziyaretçilere romanda okudukları karakterlerle gerçek hayatta tanışma fırsatı sunuyor. Romanın başkahramanı Kemal’in büyük aşkı Füsun’un evine yaptığı ziyaretlerde topladığı eşyalardan oluşan Masumiyet Müzesi, 2014’te Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü aldı.

Sakıp Sabancı Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Emirgan, Sakıp Sabancı Cd. No:42, 34467 Sarıyer/İstanbul
 • Instagram: @sakipsabancimuzesi
 • Web sitesi: https://www.sakipsabancimuzesi.org/
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 90 TL, İndirimli 60 TL, Salı günleri ücretsiz

Hem sanatseverler hem de tarih meraklıları için geniş bir koleksiyon sunan Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan’daki Atlı Köşk’te hizmet veriyor. Zengin bir hat ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapan müze, düzenlediği geçici sergilerle dünyaca ünlü pek çok sanatçının eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Şehrin tarihine uzanan köklü kimliğini, hem geleneksel hem de modern sanat eserleriyle bir arada sunan Sakıp Sabancı Müzesi’nde hem şehrin zengin tarihini hem de çağdaş sanatı keşfetme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Ara Güler Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Yapı Kredi Bomontiada, Ara Güler Müzesi Tarihi Bomontiada Bira Fabrikası, Birahane Sk. No:1, 34381 Şişli
 • Instagram: @aragulermuzesi
 • Web sitesi: https://aragulermuzesi.com/
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi 10.00 – 18.00, Pazar 12.00 – 18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Ücretsiz

70 yıllık kariyeri ile Türkiye’nin fotoğraf sanatında duayen ismi Ara Güler’in arşivini korumak ve gelecek nesillere aktarmak üzere Bomontiada’da kurulan Ara Güler Müzesi, 2016 yılında Doğuş Grubu ile sanatçının iş birliğiyle ziyaretçilere kapılarını açtı. Bomontiada’ya en yakın fotoğraf müzesi konumunda olan Ara Güler Müzesi’nin geniş koleksiyonunda Ara Güler’in kariyerinin zirvesini yansıtan fotoğraf ve eşyaları, fotoğrafçılık ekipmanları, notları ve özel koleksiyonları sergileniyor. Sene içerisinde geçici sergi ve etkinliklerle zenginleşen bir sanat deneyimi sunan Ara Güler Müzesi, aynı zamanda fotoğraf sanatına olan katkılarına saygı göstermek amacıyla düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışmalarına ev sahipliği yapıyor. 

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

 • Adres: Kılıçali Paşa, Meclis-i Mebusan Cd. No:6, 34433 Beyoğlu/İstanbul
 • Instagram: @istanbulresimheykelmuzesi
 • Web sitesi: https://irhm.msgsu.edu.tr/
 • Ziyaret saatleri: Salı 10.00 – 20 00, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00 – 17.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Tam 120, İndirimli 60 TL, T.C. vatandaşı olmayanlar 300 TL

1937 yılında Türkiye’nin ilk Güzel Sanatlar müzesi olarak Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde hizmete giren İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, günümüzde Tophane’deki Antropo No:5’te misafirlerini 19. yüzyıl Osmanlı resim ve heykel sanatı ve Cumhuriyet döneminin başlıca eserleri ile buluşturuyor. Müzenin hizmet verdiği tarihi mekan, ziyaretçilerine sanatsal bir deneyimin yanı sıra, İstanbul’un geçmişine bir pencere açma imkanı sunuyor. Geçici sergilerin yanı sıra eğitim ve etkinliklerle ziyaretçilerine sanatı zengin bir çerçevede deneyimleme fırsatı sağlayan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, her sanatsever ve tarih meraklısının ziyaret etmesi gereken müzeler arasında. 

Türkiye İş Bankası Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri
Fotoğraf: Wikimedia Commons | Kingbjelica
 • Adres: Hobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul
 • Web sitesi: https://issanat.com.tr/turkiye-is-bankasi-muzesi/
 • Ziyaret saatleri: Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar 10.00 – 18.00, Pazartesi kapalı
 • Bilet: Ücretsiz 

Türkiye İş Bankası’nın köklü geçmişini gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan Türkiye İş Bankası Müzesi, Eminönü’nde 2004 yılına kadar banka şubesi olarak kullanılmış olan tarihi bir binada yer alıyor. Neoklasik mimari tarzı ve tarihi dokusu ile dikkat çeken bu bina, ziyaretçileri Türk bankacılığının ve ekonomisinin evrimine dair keyifli bir yolculuğa çıkarıyor. Müzenin, bankanın geçmişini ve Türk ekonomisinin tarihini aydınlatan özel koleksiyonunda bankacılık ekipmanları, belgeler, tarihi dokümanlar ve obje koleksiyonları yer alıyor. Müzede ayrıca geçici sergiler ve eğitim programları düzenleniyor.

İstanbul Sinema Müzesi

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

İstanbul Sinema Müzesi, Türkiye’nin sinema tarihine saygı duruşunda bulunmak ve Türkiye sinema endüstrisine katkı sağlayan önemli figürlerin anısını yaşatarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 2019 yılında Beyoğlu’nda kuruldu. 200 seneye yakın ömre sahip olan tarihi bir bina içerisinde misafirlerini ağırlayan İstanbul Sinema Müzesi’nin koleksiyonunda üç koleksiyoner ve iki saygın enstitünün bir araya gelmesiyle oluşturulan 130 eserlik geniş bir eser seçkisi bulunuyor. Ulusal ve uluslararası sanat eserlerine ev sahipliği yapan İstanbul Sinema Müzesi sene boyunca çeşitli sahne sanatlarına ve konserlere ev sahipliği yapıyor. 

Borusan Contemporary

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan beslenen sergiler, etkinlikler ve eğitim programları sunan ve yeni sanat üretimini destekleyen bir güncel sanat platformu olan Borusan Contemporary, 2011 yılından bu yana Rumeli Hisarı’ndaki Perili Köşk’te hizmet veriyor. Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nun teknoloji odaklı eserlerine ve yeni medya sanatına vurgu yapan koleksiyonunu Perili Köşk’ün muhteşem Boğaz manzarası ile buluşturan bu mekan, çağdaş sanata yenilikçi bir bakış açısı sunuyor. 

Milli Saraylar Resim Müzesi 

Kültür ve Sanatın Şehri: En İyi İstanbul Müzeleri

2014 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı bir müze olarak açılan Milli Saraylar Resim Müzesi, ziyaretçilerini 16. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan 500’den fazla sanat eseri ile buluşturuyor. Bu eserlerin arasında Türkiye’nin en büyük oryantalist tablosu olan Gatah Çölü’nde Prens Halim’in Ceylan Avı: Tazı Payı da yer alıyor. Sergileme panoları, aydınlatma ve bilgilendirme sistemleri çağdaş müzecilik tekniklerine göre güncellenmiş olan Milli Saraylar Resim Müzesi, resim sanatının köklü tarihinde yolculuğa çıkmak için mutlaka gezilmesi gereken müzeler arasında bulunuyor.