Tamamen Elektrikli Rolls-Royce Spectre’nin Test Aşaması Sürüyor

Otomobil sektörünün en iyilerinden biri olan Rolls-Royce, elektrikli araba üretimine başladı. Markanın ilk full elektrikli aracı olan Rolls-Royce Spectre, 2,5 milyon km’lik test programına devam ediyor. Fransa’nın Provence ve Cote D’Azur bölgelerinde gerçekleştirilen test sürüşlerinde 625.000 km’lik test aşaması tamamlandı. 

Üretimine onay verilen yeni tescilli akıllı süspansiyon sistemi, pil paketinin araç yapısına entegre edilmesi sonrasında sürüş güvenliği ve araç sağlamlığında %30 artış sağladı. Spectre’nin test sürüşlerinin yaklaşık %40’lık kısmı tamamlandı. 

Elektrikli aracın tasarımında sürtünme katsayısını düşürmek için büyük çaba harcayan Rolls-Royce mühendisleri, Spectre ile 0,25’lik yeni sürtünme katsayısına ulaşarak Rolls-Royce tarihindeki en aerodinamik aracı üretti. 

Rolls-Royce Spectre: Yeni Bir Aerodinamik Standart!

Tamamen Elektrikli Rolls-Royce Spectre’nin Test Aşaması Sürüyor

Rolls-Royce markasının ilk tamamen elektrikli aracı olan Spectre, elektrikli bir aktarma organı olan Architecture of Luxury platformuna entegre edildi. Firma yeni mimarinin aracın potansiyelini artırdığını düşünüyor.

Spectre, klasik Rolls-Royce deneyimini mümkün olan en son yazılım ve donanım geliştirmeleriyle güçlendirerek sürücüsüne, yol koşullarına göre kesin olarak tanımlanmış yanıtlar sağlayan karmaşık ve organize bir bileşenler orkestrasını kontrol etme imkanı tanıyor. Böylece Rolls-Royce kalitesi, elektrikli araçta da mümkün bir hale geliyor. 

Rolls Royce’un 118 yıllık tarihi, elektrikli motorlara aktarılıyor. Günümüzde elektrikli araçlara olan ilgi her geçen gün artarken  Spectre’nin son test aşamalarını tamamlamak üzere olan Rolls-Royce; parlak, cesur ve tamamen elektrikli bir geleceğe işaret ediyor. 

Miramas’ta zorlu rüzgar testine ve gelişmiş dijital modellemeler ile simülasyonlara tabi tutulan Spectre, tüm testlerden başarıyla geçerek firmanın şimdiye kadar ulaştığı en düşük değer olan 0.25 sürtünme katsayısına ulaştı. Bu sayı, yalnızca Rolls-Royce için bir rekor olmakla kalmıyor, aynı zamanda lüks otomotiv sektöründe de aerodinamik çıtasını yeni bir noktaya taşıyor. 

Rolls-Royce Sağlamlığı Bir Elektrikli Araçta

Tamamen Elektrikli Rolls-Royce Spectre’nin Test Aşaması Sürüyor

Uzun yıllardır lüks otomotiv sektöründe sağlamlığı ile nam salmış olan Rolls-Royce, içten yanmalı motorlu arabalardaki 118 yıllık tecrübesini elektrikli araçlara taşıyor. Spectre’nin sahip olduğu alüminyum mimarisi, aracın sağlamlığını garantileyen çelik bölümlere sahip. Tek parça panelin dört metrelik uzunluğu, Spectre’yi marka tarihindeki en büyük gövde yapısına sahip araç haline getiriyor. 

Otomobilin çelik alaşımla desteklenmesi sayesinde sağlamlık konusunda %30’luk bir artış sağlanıyor. 

Tasarım anlamında uzay çerçeve mimarisine entegre edilen Spectre, kullanıcılarına hem şıklığı hem de sağlamlığı bir arada sunuyor.