Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Başladı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Başladı

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, 2008 yılından bu yana sürdürülebilirlik üzerine yoğunlaşan filmlerin yayınlanmasına öncülük ediyor. Dünyanın birçok bölgesinden toplanan filmler ile sürdürülebilirlik kavramının doğru anlaşılması ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın halka aktarılması amaçlanıyor. Festival, bu sene 1-5 Aralık tarihleri arasında izleyicisiyle buluşacak. 

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Nereden İzlenebilir?

Festivalde gönüllüler tarafından çevrilmiş birçok film bulunuyor. Online olarak gerçekleştirilen festivale surdurulebiliryasam.net adresinden katılabilirsiniz. Filmler seanslık olarak gösteriliyor. Üyelik formunu doldurduktan sonra size uygun saatleri seçerek istediğiniz filmi izleyebilirsiniz. 

Tibetli Su Hasadı (5 Aralık Pazar | 12:00)

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Tibetli Su Hasadı

1959 yılında Çin’in baskılarına boyun eğmek istemeyen 150 bin Tibetli, liderleri 14. Dalai Lama’yı takip ederek Hindistan’a kaçtı. Karnataka eyaletindeki Doeguling bölgesinde ikamet eden Tibetliler, kurak iklim ve susuzluk ile boğuşuyor. Su krizini çözmek isteyen yerel su komitesi başkanı Tenzin Thakpo, kamplarda yağmur suyu hasadını uyguladı. Yarattığı basit teknikle birlikte 3000 köy evine su sağladığı gibi bölgedeki tarımı da geliştirdi. Suyun önemine ve yerel dayanışmanın değerine dikkat çekilen yapım, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında. 

Çare (3 Aralık Cuma | 11:00)

Susadığınızda su içmek sizin için ne kadar kolay? Peki tüm insanlık için öyle mi? Çare, dünyadaki büyük sorunlardan biri olan temiz su kaynağı eksikliğini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren bir yapım. Filmde, Umut İnsanları adlı bir sivil toplum kuruluşunun desteğiyle Senegal’e su filtreleri götürülmesinin hikayesini izliyoruz. Yerel yaşamın detaylarını görebildiğimiz gibi iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini de birinci elden gözlemleyebiliyoruz. 

Nanodünya: Doğanın Görünmez Güçleri (3 Aralık Cuma | 13:00)

Nanodünya: Dünyanın Görünmez Güçleri
Nanodünya: Dünyanın Görünmez Güçleri

Yüzyıllar boyu geliştirerek ilerlettiğimiz bilim, doğanın kendisinden güç alabilir mi? Bu basit ama etkili soruyla yola çıkan araştırmacılar, milyonlarca yıldır dengeli bir şekilde ilerleyen evrimin detaylarını incelemeye karar verdiler. Sonuç olarak doğada rastladıkları karmaşık, yüksek verimli ve faydalı yapılar onları şaşkına düşürdü. Nanodünya adı verilen bu küçük boyutta canlıların geliştirdiği yapılardan ilham alınarak daha iyi bir insan geleceği inşa edilebilir mi? 

Hidrojeni Keşfetmek (3 Aralık Cuma | 15:00)

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Hidrojeni keşfetmek

Hidrojen, açık ara farkla evrende en çok bulunan element. Son yıllarda dünyada bulunan hidrojenin enerji kaynağı olarak kullanılması için pek çok yöntem geliştirildi. En zararsız elementlerden biri olan hidrojenin gelecekte fosil yakıtlı araçların yerine geçirilmesi amaçlanıyor. Peki bu nasıl başarılacak? İşte hidrojen ve yeşil enerjiye dair her şeyi içerisinde bulabileceğiniz harika bir yapım…

Barınak (4 Aralık Cumartesi | 11:00)

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Barınak
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali: Barınak

İklim değişikliği, deniz hayatını büyük ölçüde etkiliyor. Son 50 yılda mercan resiflerinin büyük bir çoğunluğu yok oldu. Fakat buna karşın denizlerdeki canlıların neredeyse dörtte biri mercan resiflerine muhtaç. Tüm deniz ekosistemi için bir barınak olmayı başarabilen bu harikulade canlıları kurtarmanın bir yolu var mı? Araştırmacılar son yıllarda doğal mercanların yerini almak üzere denizlere yapay resifler inşa ediyor.