Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

İstatistiklere göre dünya genelinde her beş kişiden yaklaşık bir veya ikisi, kilo vermeye çalışıyor. Herkes kilo verebilir ama önemli olan verilen kiloyu  korumak ve ideal formunuzda kalabilmektir. Seçtiğiniz kilo verme yöntemi, sürdürülebilir değilse emekleriniz boşa gidebilir, kilo verme süreciniz sekteye uğrayabilir. Halbuki sürdürülebilir beslenme ve yaşam alışkanlıklarını edindiğinizde birkaç ufak detaya dikkat ederek fit ve sağlıklı bir görünümü ömür boyu devam ettirebilirsiniz. O halde sürdürülebilir kilo verme yöntemleri neler olabilir birlikte bakalım…

Sporu Bir Döneme Değil Bir Ömre Yayın

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi
Kilo verme yöntemleri: Sporun önemi

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Spor ya da egzersiz yapmak bir yaşam alışkanlığı haline dönüştüğünde işiniz çok kolaylaşacak. Büyük bir çaba göstermeden bedeninizin formunu koruduğunu, ideal bir metabolizma hızına kavuştuğunu fark edeceksiniz. En basitinden düzenli yapılan tempolu yürüyüşler bile uzun vadede sağlık açısından birçok avantaj sunuyor. Bu noktada önemli olan bedeninizi tanıyıp çok yormamanız ve ona gereken hareketli yaşamı sağlıyor olmanız. Spor, bir yaşam biçimi haline gelip tutarlılıkla yapıldığından vücuttaki pozitif etkilerinin de kalıcı olduğunu görmek olası.

Mutfağınızı Sürdürülebilir Beslenme Kurallarına Göre Yönetin

Mutfağa giren her şey beslenme şeklimiz ile ilgili önemli mesajlar içeriyor. Ne alıyorsak onu tüketiyor, kısacası ne yersek o oluyoruz. Dolayısıyla en baştan dengeli bir şekilde planlanmış ve besin içeriği oluşturulmuş bir mutfak sağlıklı bir mutfaktır. Organizmaya iyi gelmeyecek gıdaları mutfakta bulundurmak onları tüketmeye bizleri zorunlu kılacağı için zararlı yiyecekleri hiç satın almamak ya da ölçülü tüketmek en doğrusu olacaktır. Mutfağınızı mevsimine uygun sebze ve meyvelerle donatırsanız günün sonunda bu yararlı ve taze besinleri tüketirsiniz. Bu tavır ise gereksiz besinlerden kaynaklı kilo alımının önüne geçerek fazla kilolarınızdan daha rahat arınmanızı sağlar.

Katkı Maddeli ve Paketli Yiyeceklerden Uzak Durun

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

Fotoğraf: Aisle

Yapılan araştırmalar, katkı maddeli ve paketli yiyeceklerde raf ömrü uzasın diye kullanılan maddelerin insan sağlığına son derece zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Uzun vadede hormonları bozan ve ciddi sağlık problemleri ortaya çıkaran bu türdeki yiyecekler, kilo vermenin önünde de ciddi bir engel teşkil ediyor. Katkı maddeli veya paketli yiyecekleri sık sık tüketen kişiler daha fazla yağlanma eğilimi içindeler. Kilo kontrolünün zorlamasına yol açan çoğu market ürününü mutfağınıza sokmadığınızda ve tüketmediğinizde sürdürülebilir bir biçimde kilo verdiğinize tanıklık edebilirsiniz.

Gluteni ve Karbonhidratı Azaltın

Kaçımız unlu mamullere ve karbonhidrata karşı koyabiliyor ki? Elbette sağlıklı karbonhidratlara ihtiyacımız var. Özellikle beyinsel işlevlerin yerine getirilmesinde kilit rol oynayan karbonhidrat grubu besinler, ölçülü ve dengeli tüketildiğinde hiçbir sorun yok. Vücudunun kilo verme mekanizmasını olumsuz etkileyen beyaz undan yapılmış gıdalar, gluten içeren besinler ve basit şekerler orantısız bir şekilde vücuda alındığında organizmanın işleyişinde birtakım olumsuz etkilere yol açabiliyor. 

Gluten ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kilo almayı kolaylaştırdığı gibi şişkinlik, gaz, ödem sorunlarına sebep oluyor. Özetle gluten ve karbonhidrat içeren gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarmadan az ölçülerde yediğinizde ya da bir dönem kestiğinizde bedeninizin hafiflediğini, rahatlıkla kilo kaybetmeye başladığınızı görebilirsiniz. 

Soslara Karşı Mesafeli Durun

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

Fotoğraf: Sharonang

Şu yemeklere, salatalara enfes tatlar katan soslar… Masum gibi duruyor olabilirler ancak değiller. Hatta kilo vermenizin önündeki asıl engellerden biri olabilirler. Kremalı, şekerli ve karameli birçok sos çeşidi, çoğu zaman ciddi bir kalori yükü oluşturur. O salatayı, o sosla yediğinizde fark etmeden yüksek bir kalori almış olabilirsiniz. O nedenle yapay ya da hazır pek çok sos yerine doğal ve sağlıklı gıdalarla öğünlerinizi tatlandırabilir, daha masum soslar hazırlayabilirsiniz. Unutmayın, hazır sosların hemen hemen hepsi şeker içeriyor.

Yapay ya da Suni Tatlandırıcıları Sık Kullanmayın

Yapay veya suni tatlandırıcıların kalorisi çok düşük olabilir ancak tatlandırıcı maddelerin yapısı insülin hormonunu salgılattığı için şekerin yaptığı etkiye benzer bir sonuç doğurur. Hatta tatlandırıcılar şekerden iki – üç kat daha tatlıdır. Eğer bir ürün light ya da diyet kategoride diye fazla tüketiyorsanız bu alışkanlığınız da kilo vermenizi engelleyebilir ve sağlık problemleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle bir ürün şeker yerine tatlandırıcı içeriyor diye daha sağlıklı değildir. Tatlandırıcı içeren gıdaları kısıtlı tüketmekte fayda var çünkü tatlandırıcılar, bozulmuş kan glukoz regülasyonuna ve insülin direncine neden olabilir.

Meyveleri Akşam Değil Gündüzleri Bir Ara Öğün Olarak Tüketin

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

Fotoğraf: Silviarita

Sürdürülebilir kilo verme yöntemleri arasında sayılabilecek bir diğer konu da doğru meyve tüketimi. Özellikle sağlıklı ve masum olarak bilinen meyveleri doğru zamanda tüketmek önemlidir. Doğal olduğu için sınırsızca, akşam veya gece yatmadan önce meyve yemek pek doğru bir davranış sayılmaz. 

Meyveler şeker yüklüdür ve karbonhidrat içerir. Onların faydalı vitamin ve enerjilerinden faydalanmak için gündüz saatlerinde ve ara öğünlerde çiğ kuru yemişlerle birlikte tüketmek hem faydalı hem de metabolizmayı canlı tutacak bir alışkanlık olacaktır. Geç saatlerde meyve tabakları yapmaktan uzak durun ve karaciğerinizi yağlanmadan koruyun. 

Metabolizmanızın Hızlı Çalışması İçin Az ama Sık Aralıklarla Beslenin

Sürdürülebilir kilo verme yöntemleri arasında bir diğer konu ise az ama sık aralıklarla beslenmek. Bu tutumu alışkanlık haline getirdiğinde metabolizma hızınızı ideal bir seviyede tutacak ya da yavaşlamış olan metabolizmanıza hız katacaksınız. Unutmamak gerekir ki uzun saatler aç kalmak çoğu bünyede işe yaramaz ve şekerinizin düşmesine sebebiyet vererek sıradaki öğününüze çok yüklenmenize neden olur. Bu da yağlanmayı ve bedenin yorulmasını beraberinde getirir. Belirli aralıklarla doğru gıdalar tüketilerek yönetilen bir beslenme planı, metabolik hıza ivme kazandırır ve bu ivme de sürdürülebilir bir kilo verme düzeni sağlar.

Her Öğününüze Kalsiyum İçeren Bir Besin Koyun

Sürdürülebilir ve Kolay 10 Kilo Verme Yöntemi

Fotoğraf: Life-Of-Pix

Ana ya da ara öğünlerinize kalsiyum içeren gıdalar eklemeniz özellikle bölgesel yağlanmanın önüne geçme ve karın yağlarınızı yakma konusunda etkilidir. Yoğurt, ayran, peynir gibi süt içeren besinler metabolizmayı canlandırır ve yağ yakımını hızlandırır. İşte bu nedenle planlanmış öğünlerinizde kalsiyum içerikli gıdaları barındırırsanız kısa sürede bedeninizde olumlu değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Stresten Uzak Durun, Relax Olun ve Bol Su İçin

Stres o kadar yıkıcı bir durum ki tüm organizmanın dengesini bozabiliyor ve kişide birçok sağlık problemi yaratabiliyor. Bazen yukarıdaki tüm maddeleri yerine getiriyor olsanız bile stresinizi yönetemiyorsanız sürdürülebilir bir fiziki görünüme sahip olamayabilirsiniz. 

Yoğun stres, kortizol hormonunu salgılattığı için kilo vermenizi engeller ve süreci yokuşa sürer. İdeal olan stres yönetimini iyi şekilde yapabilmek, sakin ve relax kalabilmektir. Siz dengeli bir ruh hali içinde oldukça daha kolay kilo verir ve formda bir yaşamı sürdürülebilir kılabilirsiniz. Ayrıca su tüketiminizi ne kadar arttırırsanız o kadar sağlıklı, hafif ve stresten arınmış hissedersiniz.

Kapak Fotoğrafı: LyleFuel