Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Doğanın yeniden canlandığı ve havaların ısındığı bahar mevsimi, cilt bakımına en çok dikkat edilmesi gereken mevsimlerden biridir. Çevre dostu cilt bakımı yapmak ve sürdürülebilir ürünleri kullanmak ise hem cildimizi hem de doğayı korumak için oldukça önemlidir. Bahar cilt bakımı rutini oluştururken dikkat edilmesi gereken nokta, mikroplastik ve kimyasal içeren ürünler yerine doğal ve organik ürünleri tercih etmek. İşte bahar aylarında sürdürülebilir cilt bakımı için önerilerimiz!

Cildinizi Nemlendirin

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Pexels | Moose Photos

Kış mevsiminde kuruyan cildiniz, bahar ayları geldiğinde yağlanma eğiliminde olabilir. Bu sebeple ilkbahar cilt bakımı rutininde nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Sürdürülebilir bir cilt bakımı için kullanacağınız nemlendiricinin mikroplastik ve zararlı kimyasallar içermediğinden emin olmalısınız. Organik ve doğal bileşenlerden oluşan nemlendiricileri tercih ederken cilt tipinize uygun olan nemlendiriciyi seçmeye özen gösterin!

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Unsplash | Engin Akyurt

Sağlıklı cilt için en önemli konulardan biri de kesinlikle su tüketimi! Özellikle bahar ve yaz aylarında vücudunuz daha çok su kaybettiği için bu mevsimlerde su tüketimini artırmak; cildin nemlenmesine, toksinlerin vücuttan atılmasına ve cilt bariyerinin güçlenmesine destek olur.

Güneş Koruyucu Kullanın

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Pexels | Anna Shvets

Bahar cilt bakımından bahsederken güneş koruyucuları atlamak olmaz! Güneş ışınlarının daha güçlü hale geldiği bahar aylarında, güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Sürdürülebilir bir cilt bakımı için mineral bazlı güneş koruyucuları tercih etmenizi öneririz. 

Kimyasal bazlı güneş kremleri, gözenekleri tıkayarak akne oluşumunu tetikleyebileceği gibi, deniz yaşamını etkileyecek kimyasallar içermesi sebebiyle denizlere ve ekosisteme de zarar verir. Mineralli bazı güneş kremlerinin cildinizi tahriş etme ihtimali kimyasal kremlere göre daha düşük olduğu gibi, kimyasal kremlere göre daha uzun süreli bir güneş koruması sağlarlar. 

Doğal güneş kremi hazırlamak isterseniz Evde Doğal Güneş Kremi Yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Doğal Temizliyicileri Tercih Edin

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Unsplash | Chelsea Shapouri

Cilt temizliğiniz için bahar aylarında doğal ürünleri tercih edebilirsiniz. Kimyasal temizliyicileri kullanmak yerine zeytinyağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağları tercih ederek hem cildinizi temizleyip hem nemlendirebilirsiniz. 

Dilerseniz;  Bitkisel Yağlar ile Sürdürülebilir Cilt Bakımı başlıklı yazımıza göz atabilir, cilt tipinize uygun yağları bulabilirsiniz.

Maske Uygulayın  

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Pexels | Cottonbro Studio

Bahar aylarında cildinizinin ihtiyacı olan ekstra bakımı sağlamak için doğal ürünlerden hazırlayacağınız ev yapımı maskeleri deneyebilirsiniz. 

Evde Yapılabilecek Pratik Cilt Maskeleri yazımıza göz atabilir, cilt tipinize en uygun tarifi seçerek deneyebilirsiniz. 

Mevsime Uygun Sebze ve Meyveler Tüketin

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Unsplash | Jannis Brandt

Bahar aylarında taze sebze ve meyveleri bolca tüketebilirsiniz. Bu besinler, cildinizin ihtiyacı olan gerekli vitamin ve mineralleri almanızı sağlarken cildinizin parlak ve sağlıklı görünüme kavuşmasını da yardımcı olur. Ayrıca tükettiğiniz sebze ve meyveler, yüksek oranda antioksidan içermesi sayesinde çevresel faktörler tarafından zarar gören cildinizin, daha sağlıklı ve genç görünmesini de sağlar.

Peeling Yapın

Sürdürülebilir ve Doğal: Bahar Cilt Bakımı Önerileri
Fotoğraf: Unsplash | Engin Akyurt

Peeling, cildin üst katmanında yer alan ölü hücreleri temizleyerek cildin daha parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Sürdürülebilir bahar cilt bakımı için esmer şeker, kahve telvesi, deniz tuzu gibi doğal peeling ürünlerini kullanabilirsiniz. Hassas bir cilde sahipseniz peeling yaparken cildinizin tahriş olmamasına özen gösterip cilt tipinize en uygun peeling ürünlerini seçmelisiniz. Peeling sonrasında cilidinizi nemlendirmeyi unutmayın!

Not: Aşırı peeling yapmanın cildinizin doğal bariyerini zayıflatıp cildinizi kurutabileceğini hatırlatalım.

Kapak Fotoğrafı:  Unsplash | Kimia Zarifi