vücut peelingi

Vücut Peelingi: Ölü Derilerden Arının

Derinlemesine temizlik cilt bakımının en önemli aşaması! Kir ve yağdan tamamen arınmış bir cilt için, ölü hücreler cilt yüzeyinden iyice temizlenmeli ki cilt kendini onarıp yenilesin. Ölü derilerden kurtulmanın en iyi yolu ise vücut peelingi yapmaktan geçiyor. 

Cilt yapısına göre haftada birkaç kez vücut peelingi uygulamak, derinin üst tabakasını nazikçe soyarak cildi ölü deriden arındırdığı gibi, cildin yenilenme döngüsüne destek oluyor. Ciltte gerçekleşen kızarıklık, sivilce ve siyah nokta oluşumu, pullanma ve döküntü gibi sorunlardan da doğru bir peeling uygulaması ile kurtulmak oldukça kolay.

Vücut peelingi uygulamayı haftalık bakım rutininize ekleyerek ışıldayan, ipeksi ve sağlıklı bir cilde sahip olacaksınız. Bu yazımızda vücut peelingi ne işe yarar, vücut peelingi nasıl kullanılır bunlardan bahsedip; sizlere evde uygulayabileceğiniz vücut peelingi önerileri vereceğiz.

Vücut Peelingi Ne İşe Yarar

vücut bakımı
Fotoğraf: Yaroslav Shuraev

Düzenli olarak vücuda peeling uygulamak yalnızca ölü deriyi temizleyip, cildin yenilenmesine yardımcı olmuyor; daha pek çok fayda sağlıyor. Vücut peelingi ne işe yarar, işte cevaplar:

 • Cilt gözeneklerinde biriken kir pürüzlü bir görünüme sebep olur; fakat peeling uygulamak pürüzlü görünümü azaltır, pürüzsüz ve canlı görünümü destekler.
 • Lekesiz bir cilt için yardımcı olur. 
 • Temiz bir cilt, bakım ürünlerinin emilimini daha çabuk gerçekleştirir. Böylece daha hızlı sonuçlar alınır.
 • Cildin yapısını güçlendirir; daha sıkı ve dinç bir görünüm sağlar. 
 • Vücut peelingi cildin nem dengesini korur; yumuşak ve esnek bir cilde sahip olmaya destek olur. 
 • Peeling uygulamak cilt tonunu eşitler; ciltteki solgun ve donuk görünüm yok eder. 
 • Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Düzenli olarak vücut peelingi uygulamak, batık ve çatlaklara karşı direnç sağlar.
 • Vücut peelingi masaj yaparak gerçekleştiği için stresten arınıp, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi

peeling
Fotoğraf: Vlada Karpovich

Yanlış peeling seçimi cildinize yardımcı olmak yerine cilt döngüsünü bozabilir ve dönüşü daha zor hasarlar verebilir. Evde vücut peelingi uygularken en önemli nokta cilde uygun ürün kullanmak. Cildiniz için en iyi vücut peelingi seçerken doğa dostu hazır ürünleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz de evde vücut peelingi hazırlayabilirsiniz.

Hassas Ciltler: Mango, ananas, papaya gibi tanecik yapısı küçük, meyve özleri içeren peelingleri tercih etmeli. Peeling uygulaması haftada 1-2 defa olmalı. 

Kuru Ciltler: Pul pul dökülen ciltler Hindistan cevizi, kayısı gibi kremsi dokulu, nemlendirme odaklı ürünler kullanmalı. Haftada 1-2 defa peeling uygulanmalı. 

Yağlı Ciltler: Sivilce ve siyah nokta problemleri ile uğraşan yağlı ciltler için şeker peelingleri en uygun olanlar. Cildin toleransı yüksek olduğu için haftada 3-4 kez peeling uygulaması yapılabilir. 

Karma Ciltler: Yağlı bölgelerde gül ve lotus içerikleri olan tanecikleri büyük, kuru bölgelerde ise yumuşak peelingler tercih edilmeli. Haftalık olarak bölgesel peeling uygulaması yapılmalı. 

Vücut Peelingi Nasıl Kullanılır?

vücut peelingi kullanımı
Fotoğraf: Karolina Grabowska

Tüm bakım rutinlerinde olduğu gibi vücudu ölü derilerden arındırırken de en önemli nokta, vücut peelingi nasıl kullanılır bunu iyi bilmekten geçiyor. 

 • İlk aşama cilt yapısına uygun ürün seçimi
 • Evde vücut peeling uygulaması yapmadan önce mutlaka ufak bir bölgede kızarıklık, kaşıntıya karşı alerjik reaksiyon testi yapılmalı.
 • Düzenli uygulama, cilt bakım ürünlerinden alınan faydayı artıyor. Bu sebeple evde vücut peelingi uygularken cilt bakım rutini oluşturmak gerekiyor ki uzun vadeli sonuçlar alalım. 
 • Cilt tipinin yanı sıra, ciltte batık gibi bir sorun varsa bu bölgeler belirlenip, peeling uygularken sorunlu bölgelerde daha fazla zaman geçirilmeli. 
 • Evde vücut peelingi uygularken en verimli zaman duş sonrası. Kuru cilde peeling uygulamak tahrişe sebep olacağı gibi, ılık bir duş sonrası ciltteki tüm gözenekler açılıyor ve ölü deriyi atmaya daha verimli oluyor. 
 • Peeling spatula ile alınıp, dairesel hareketler ile vücuda uygulanmalı. Dilerseniz peeling yaparken kuru fırça, lif, kese veya peeling eldiveni kullanabilirsiniz. 
 • Evde vücut peelingi yaparken cilt bariyerini zedelememek için aynı bölgede 30 saniyeden fazla durulmamalı ve çok baskı uygulanmamalı. Topuk, dirsek, diz gibi bölgelerde deri daha kalın olduğu için baskıyı artırabilirsiniz; fakat göğüs bölgesinde ve yüzde ekstra dikkat etmeniz gerekir. 
 • Peeling uygulamasına ayaklardan başlayıp yukarı doğru çıkmak kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Peelingin homojen şekilde cildinize ulaştığından emin olun! 

Vücut Peelingi Uyguladıktan Sonra Neler Yapılır?

peeling uygulama
Fotoğraf: Antoni Shkraba

En doğru şekilde vücut peelingi nasıl yapılır artık biliyoruz! Cilt bakımı vücut peelingi uygulamakla bitmiyor; peeling sonrasında da cilde iyi bakmak gerekiyor. 

 • Peeling uyguladıktan sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Cilt ekstra hassas olduğu için su çok sıcak olmamalı ki cildiniz hasar görmesin.
 • En iyi vücut peelingi dahi kullansanız cildinizde herhangi bir peeling kalıntısı bırakmamaya özen gösterin; evde vücut peelingi uyguladıktan sonra duş jeli ile cildinizi temizleyin. 
 • Peeling sonrasında tüm vücudunuzu iyice nemlendirin. Aloe vera ve Hindistan cevizi yağı gibi nemlendiriciler tavsiyemiz. 
 • Peeling sonrası hassaslaşmış cilde, güneşe çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu krem uygulamayı unutmayın. 

Evde Vücut Peelingi Önerileri

evde vücut peelingi
Fotoğraf: Monstera Production

Hazır cilt bakım ürünleri kullanmak yerine kendiniz doğal malzemeler ile evde vücut peelingi hazırlayabilirsiniz. Evde vücut peelingi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız şu anda doğru yerdesiniz! Nemlendirici peelinglerden cildi canlandıran peelinglere, arındırıcı vücut peelinglerinden selülit karşıtı sıkılaştırıcı peelinglere kadar işte sizler için hazırladığımız vücut peelingi öneri listemiz… 

Nemlendirici Peeling

Yalnızca kuru cilt yapısı değil, her cilt tipi ışıldamak için neme ihtiyaç duyar! Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz nemlendirici özellikteki peelingler… 

Yulaflı Vücut Peelingi Yapımı: 

1 su bardağı yulaf ezmesini toz haline getirip, 2 çay poşeti papatya çayını yulafa ekleyin. Ardından 1 yemek kaşığı esmer şeker, 1 yemek kaşığı bal ve yarım su bardağı Hindistan cevizi yağını ekleyip iyice karıştırın. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu karışımı tüm vücudunuza uygulayın. 

Bal ve Şeker Vücut Peelingi Yapımı:
1 çay kaşığı şeker ile bir miktar balı iyice karıştırıp vücudunuza uygulayın. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz yağlandırmadan cildinizi nemlendirmek için evde vücut peeling uygulaması yaparken bu basit karışım hayat kurtaracak! 

Yoğurt ve Mısır Unu Peelingi:
1 yemek kaşığı mısır unu ile 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp cilde uygulayın. Bu karışımı kuru cilt yapısına sahip olanlara özellikle  öneriyoruz. 

Arındırıcı Peeling

arındırıcı peeling
Fotoğraf: Monstera Production

Cildi ölü derilerden ve siyah noktalardan arındıralım! O halde gelin arındırıcı vücut peelingi öneri listemize beraber bakalım… 

Naneli Vücut Peelingi Yapımı: 

1 su bardağı nohut unu ile bir avuç kuru naneyi karıştırın. Ardından karışıma yarım çay bardağı elma sirkesi ve 9-10 damla çay ağacı yağı ekleyin. İşte bu kadar! (Hassas ciltler için en iyi arındırıcı vücut peelingi tavsiyemiz.)

Deniz Tuzu ve Bebek Yağı Peelingi: 

Yarım su bardağı bebek yağı ve 1 su bardağı deniz tuzunu karıştırıp, deniz tuzunun iyice çözünmesi için 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Dilerseniz bebek yağı yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilir; hoş bir koku vermek için karışıma lavanta, papatya gibi bir uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Her cilt tipine uygun bu karışım yumuşak bir cilde sahip olmak için en iyi vücut peelingi karışımlarından biri, bizden söylemesi!

Mısır Unu ve Kilden Vücut Peelingi Yapımı: 

Aynı oranda beyaz kil ve mısır ununun üzerine macun kıvamına gelene dek su ekleyip karıştırın. Karışımı tüm vücuda masajla uygulayın. Bu peeling siyah nokta sorunu yaşayan yağlı ciltler için mükemmel bir karışım! 

Canlandırıcı Peeling

evde peeling yapımı
Fotoğraf: Polina Kovaleva

Evde vücut peelingi uygularken cildi canlandıracak ve sağlıkla parlamasına yardımcı olacak hazırlaması kolay vücut peelingi nasıl yapılır merak ediyorsanız, hemen önerilerimize göz atın. 

Lavantalı Vücut Peelingi Yapımı: 

1 yemek kaşığı kuru lavanta, 1 yemek kaşığı taze biberiye ve yarım su bardağı deniz tuzunu karıştırın ve yarım su bardağı zeytinyağını bu karışıma ekleyin. Bu karışım, canlandırıcı bir cilt için evde vücut peeling uygulaması yaparken en iyi karışımlardan biri! Üstelik kuru ciltler başta olmak üzere tüm cilt tipleri için uygun. 

Portakallı Vücut Peelingi Yapımı: 

Yaklaşık 10 damla portakal yağı ve 4-5 damla papatya yağını karıştırın. Yarım su bardağı deniz tuzu ve yarım su bardağı toz şekeri, yarım su bardağı Hindistan cevizi yağında çözdürüp içine limon kabuğu ilave edin. Peeling vücudunuzu canlandırırken siz de kokusuyla büyüleneceksiniz! Yağlı ciltlere tavsiyemiz. 

Çilekli Peeling: 

4-5 adet orta boy çileği iyice ezip püre haline getirip içine 1 yemek kaşığı esmer şeker katın. Ardından 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyip karışımı tamamlayın ve vücuda masajla uygulayın. İşte hassas ciltler için en iyi canlandırıcı vücut peelingi önerimiz!

Sıkılaştırıcı Peeling

doğal vücut peelingi
Fotoğraf: Yaroslav Shuraev

Genişleyen gözeneklerin cildi kötü gösterdiği bir gerçek. Sıkılaştırıcı peeling yardımıyla gözenekleri küçültüp pürüzsüz bir cilt yüzeyine sahip olmak düşündüğünüzden çok daha kolay. 

Türk Kahvesi Vücut Peelingi Yapımı: 

1 su bardağı Türk kahvesi, 1 yemek kaşığı tarçın ve 1 bardağı toz şekeri karıştırın. Karışıma 1 su bardağı zeytinyağı ekleyerek macun haline getirin. Bu karışım özellikle selülit ve çatlaklar için evde vücut peelingi hazırlamak için en kolay yöntem. 

Limon ve Tuz Peelingi: 

Yarım limon ve 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp karışıma yarım su bardağı toz şeker ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Macun haline getirdiğiniz bu peeling, sıkı bir cilt için verebileceğimiz en iyi vücut peelingi önerileri arasında!

Aloe Veralı Vücut Peelingi Yapımı: 

1 küçük salatalığı püre haline getirin ve 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli ile karıştırın. Karışıma 1 yemek kaşığı esmer şeker katıp yarım limon sıkın. İri gözeneklerden kurtulmak için en iyi vücut peeling uygulaması için karışımın hazır! 

Kapak Fotoğrafı: RDNE Stock Project