scrublar

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Cilde uygulanan bir bakım şekli olan body scrub, son yıllarda birçok cilt probleminde sıklıkla kullanılıyor. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt sunan bu yöntem, özellikle yaz aylarının yarattığı deformasyonlarda ve kış aylarında görülen kuruluk problemlerinde sıklıkla tercih ediliyor. Cildinize iyi gelen bir body scrub tarifi için kullanılan ürünlerin doğal malzemeler olması son derece önemli. 

Body Scrub Nedir?

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Karolina Grabowski 

Son yıllarda oldukça popüler bir hal alan cilt bakım uygulamalarından biri body scrub. Peki, ayrıntılı bir bakım sunan body scrub nedir? 

Cildi arındıran ve temizleyen body scrub uygulaması, masaj etkisi yaratarak vücudun rahatlamasını sağlar. Vücudun bölgesine göre scrub işleminin farklı çeşitleri bulunur. Body scrub da gövdeden ayak bileğine kadar uygulanan bakım çeşidi olarak karşınıza çıkar. 

Bu uygulama çeşidinin amacı, cilt görünümünün iyileşmesini ve canlanmasını sağlamaktır. Body scrub, çeşitli malzemelerin bir araya gelmesi ile hazırlanan ve peeling şeklinde uygulanan bir bakım türüdür. Özellikle ciltte görülen kuruluk, çatlak ve pul pul görünüm için harika bir bakım sunar. 

Body Scrub’ın Faydaları Nelerdir?

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Rodnae Production 

Cildin pek çok bölgesine uygulanabilen body scrub, vücut peelingi olarak kullanılıyor ve ölü derilerden etkili bir şekilde arınmanızı sağlıyor. Vücudunuzdaki birçok problem için çözüm sunan bu yöntem; kıl dönmesi, selülit, batık, çatlak ve ölü deriler gibi sorunların ortadan kaldırılmasında etkin rol oynuyor. 

Her mevsim ciltte görülen kuruluk, çatlak ve kıl dönmesi problemleri için body scrub oldukça faydalı bir seçenek oluyor. Düzenli olarak body scrub uygulayanlar cildindeki olumlu etkileri görebildiğini ifade ediyor. Vücudunuzun kaybettiği nemi geri kazanması için de body scrub son derece faydalı. Nemlendirici etki sunan yağları bu yönteme ekleyerek kaybettiğiniz nemi geri kazanabilirsiniz. 

Evde Body Scrub Yapımı Mümkün Mü?

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Anna Tarazevich

Cilt bakım rutinine body scrub uygulamasını eklemek isteyenler “Evde body scrub yapımı mümkün mü?” sorusunun yanıtını arıyor olabilir. Evinizde bulunan basit malzemelerle vücudunuz için body scrub hazırlayabilirsiniz. Pratik, ferahlatıcı ve iyileştirici bir etki sunan bu yöntem, ev ortamında kolayca hazırlanabilir ve saklanabilir. 

Evde Body Scrub Tarifleri

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Monstera

Pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz body scrub yöntemini vücudun birçok bölgesine uygulayarak etkilerini deneyimleyebilirsiniz. İşte her evde bulunan malzemelerle yapabileceğiniz body scrub tarifleri… 

Muzlu ve Şekerli Body Scrub Tarifi

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Moncofus 

 • 1 Muz
 • 3 Yemek Kaşığı Toz Şeker
 • Birkaç Damla Yağ

Evde kalan malzemeleri değerlendirerek body scrub yapmak istiyorsanız muz ve şeker ikilisini kullanabilirsiniz. Kahverengine dönmeye başlayan muzları değerlendirerek hafif ve etkili bir body scrub hazırlayabilirsiniz. Bunun için 1 muz, 3 yemek kaşığı toz şeker ve birkaç damla sevdiğiniz bir yağ karıştırabilirsiniz. Tüm malzemeleri geniş bir kaba alarak muz ve şekerin iyice karışmasını sağlayın. Bu aşamada muzları çatal yardımıyla yavaşça ezmeyi unutmayın. Karışımı duş esnasında kullanmak için 2 parmak kadar alın ve masaj yaparak vücudunuza uygulayın. 

Zeytinyağlı Body Scrub Tarifi

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Silviarita 

 • Yarım Su Bardağı Toz Şeker
 • Yarım Çay Bardağı Zeytinyağı
 • Yarım Çay Bardağı Yulaf Ezmesi
 • 1 Yemek Kaşığı Bal

Vücudunuza nemlendirici ve besleyici bir body scrub yapmak için zeytinyağından yardım alabilirsiniz. Zeytinyağına eşlik eden yulaf, bal ve şekerle bu uygulamayı çok daha etkili hale getirebilirsiniz. Bu malzemelerle body scrub hazırlamak için öncelikle; yarım su bardağı toz şeker, yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım çay bardağı yulaf ezmesi ve 1 yemek kaşığı balı geniş bir kapta karıştırın. Bütün malzemeler iyice karıştıktan sonra vücudunuza dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. 

Deniz Tuzu ve Lavantalı Body Scrub Tarifi

Yenilenmenizi Sağlayacak 5 Body Scrub Tarifi

Fotoğraf: Pixabay

 • 100 Gram Deniz Tuzu
 • 100 Gram Tatlı Badem Yağı
 • 4 Damla Lavanta Yağı
 • Bir Tutam Lavanta Kurusu

Deniz tuzunun şifalı etkilerini tüm vücudunuzda hissetmeye ne dersiniz? Vücutta kan dolaşımı ve kas sağlığına iyi gelen deniz tuzu, lavanta ile birleştiğinde nemlendirici bir özellik sunuyor. Lavanta ve deniz tuzundan oluşan bir body scrub yapmak için 100 gr deniz tuzu, 100 gr tatlı badem yağı ve 4 damla lavanta yağı gerekiyor. Tüm bu malzemelere bir tutam lavanta kurusu ekleyerek iyice karışmasını sağlayın. Daha sonra lavantalı body scrub tarifini masaj yoluyla vücudunuza iyice yedirebilirsiniz. 

Narenciyeli Body Scrub Tarifi

narenciyeli scrub

Fotoğraf: Monfocus 

 • 100 Gram Deniz Tuzu
 • 100 Gram Badem Yağı veya Zeytinyağı
 • 1 Çay Kaşığı Rendelenmiş Limon 
 • Greyfurt Kabuğu

Evde scrub yapımı için narenciyelerin besleyici ve dinlendirici etkilerini deneyebilirsiniz. Narenciyeli body scrub karışımı daha sağlıklı ve dinç bir görünüm için önemli içerikler sunuyor. Bu karışımın faydalarını deneyimlemek için 100 gr deniz tuzu, 100 gram badem veya zeytinyağı, 1 çay kaşığı rendelenmiş limon ve greyfurt kabuğunu bir araya getirmeniz gerekiyor. Daha sonra tüm yağ ve narenciye kabuklarını fazla ezmeden karıştırın. Artık vücudunuzun birçok bölgesine bu narenciyeli karışımı uygulayabilirsiniz. 

Vanilyalı Body Scrub Tarifi

vanilyalı scrub

Fotoğraf: Monfocus 

 • 2 Su Bardağı Esmer Şeker
 • 1 Su Bardağı Toz Şeker
 • 1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı
 • 1 Yemek Kaşığı Vanilya Özü

Vanilyanın tatlı ve hoş kokusuna bayılıyorsanız bu body scrub tam size göre. Kokusuyla cildinizde hoş bir etki bırakan vanilyalı body scrub, hem nemlendirici hem de arındırıcı özelliğiyle öne çıkıyor. 

Vanilyalı body scrub için 2 su bardağı esmer şekeri, 1 su bardağı toz şekeri, 1 su bardağı ayçiçek yağını ve 1 yemek kaşığı vanilya özünü iyice karıştırın. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra vanilyalı body scrub’ınız artık hazır. Her duş öncesinde tüm vücudunuza uygulayarak yenilenebilir ve vanilyanın doğal kokusunu deneyimleyebilirsiniz. 

Kapak Fotoğrafı: Monfocus