En İyi Vegan Kozmetik Markaları Listesi

En İyi Vegan Kozmetik Markaları Listesi

Güncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2022

Hayvanlara zarar vermeden üretilen kozmetik ürünlerle güzel ve şık görünmeniz mümkün. Vegan kozmetik markaları ve ürünleri sayesinde hayvanlara zarar vermeden güzelleşebilirsiniz. Son yıllarda değişen tüketici davranışları ile birlikte, artık kullanıcılar vegan ürünler konusunda çok daha bilinçli. Hayvanlara zarar vermeden üretilen vegan kozmetikler tüketiciler tarafından yoğun ilgi görüyor. Peki vegan kozmetik tam olarak ne anlama geliyor? Türkiye’de üretim yapan vegan kozmetik markaları var mı? Vegan kozmetikle ilgili merak ettiğiniz detayları bu yazımızda derledik…

Vegan Kozmetik Nedir?

Vegan Kozmetik Nedir?

Fotoğraf: Vegan Liftz 

Vegan kozmetik, hayvansal olan hiçbir ürün içermeyen kozmetik ürünlerini ifade ediyor. Bu alanda faaliyet gösteren markalar, ortaya çıkardıkları ürünlerde hiçbir hayvansal madde kullanmadıkları gibi aynı zamanda bu ürünleri hayvanlar üzerinde de test etmiyor. Veganizm yaklaşımını temel alarak ortaya çıkan bu sektör, özellikle sürdürülebilir kozmetik ve duyarlı tüketim konusuna ilgi duyanlara yönelik olarak hizmet veriyor. 

Türkiye’deki Vegan Kozmetik Markaları

Vegan kozmetiğe yönelenlerin sayısının artması ile birlikte, pek çok tüketici vegan markalar ve ürünlerini araştırmayı tercih ediyor. Tüketici taleplerinin ve tercihlerinin değişmesi aynı zamanda markaların yaklaşımına da yansıyor. Günümüzde vegan içerikler ile kozmetik ürünler hazırlayan pek çok marka var. İşte kolayca ulaşabileceğiniz Türkiye’deki vegan kozmetik markaları… 

Lavera 

Lavera Kozmetik

Fotoğraf: Lavera Kozmetik 

Lavera, 1987 yılında Almanya’da üretim hayatına başlayan ve herkes için ulaşılabilir olmayı hedefleyen bir kozmetik markası. Uygun fiyatlı ve doğal kozmetik amacıyla yola çıkan bu marka aynı zamanda doğal kaynakların korunması noktasında da çeşitli sorumluluklar üstleniyor. Bu kapsamda doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunan Lavera markasının, ürünlerinin tamamı %100 sertifikalı doğal kozmetik olarak karşınıza çıkıyor. 

Aynı zamanda Lavera’ya ait ürünler cruelty-free (zulümsüz) ilkesine de uyum sağlıyor. İnovatif ürünleri ile öne çıkan Lavera, ayrıca iklim-nötr şirketler arasında yer alıyor. %100 yeşil enerji ile üretime gerçekleştirmeye başlayan marka, şimdiden iki önemli iklim projesine de ev sahipliği yapıyor. Bu markadan alabileceğiniz vegan kozmetikler ise cilt bakımı ürünleri, makyaj malzemesi ve saç bakım ürünleri şeklinde sıralanabilir. 

Aveda 

Vegan Aveda

Fotoğraf: Aveda 

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren üretim yolculuğuna %100 vegan olarak devam etmeye karar veren Aveda, artık vegan kozmetik ürünleri ile öne çıkıyor. Aveda, daha çok saç bakım ürünleri ve kozmetikleri ile tanınıyor. Hint felsefesinden yaklaşımlarla karşınıza çıkan Aveda, derin çalışmalar yaparak ürünlerinin kalitesini bozmadan balmumu gibi bileşenleri kozmetik içeriklerinden çıkarmayı başardı. 

Aveda doğal kaynaklardan türetilmiş bileşenlerin kullanımını artırmak için özellikle dudak bakım ürünlerinde çeşitli yenilikler deniyor. Balmumu yerine performans açısından güçlü ve dudaklarınızı iyi hissettiren içeriklere yöneliyor. Aynı zamanda marka, benzersiz bir bitki bazlı yağ ve mum karışımı elde ederek, balmumu içermeden de aynı etkiyi deneyimlemenizi sağlıyor. 

Elf Cosmetics 

Vegan Kozmetik Elf

Fotoğraf: Elf Cosmetics

Bir İngiliz markası olan Elf, vegan kozmetik markaları arasında yer alıyor. Makyaj malzemeleri ile öne çıkan markaya ait ürünlerin tamamı %100 vegan kozmetik ürünlerden oluşuyor. Elf markası uygun fiyatlı oluşu ve sık sık yaptığı indirimlerle tüketicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Marka, tüm ürünlerini paraben, SLS, sülfat, karbon ve nonilfenol gibi maddeler içermeden üreterek tüketici taleplerine karşılık veriyor. 

Revolution 

En İyi Vegan Kozmetik Markaları Listesi

Fotoğraf: Revolution 

Göz makyajı söz konusu olduğunda, birçok kullanıcı vegan ürün bulmakta zorlandığını dile getiriyor. Revolution markası göz makyajında vegan ürün seçenekleri sunan nadir markalardan biri olarak karşınıza çıkıyor. Rengarenk farlarıyla dikkat çeken marka, aynı zamanda cruelty free ilkesine de uyum sağlıyor. 

Youth to the People

Youth to People Vegan

Fotoğraf: Youth to the People

Youth to the People markası, cilt bakım ürünlerinde sebzelerden yardım alan harika bir marka örneği. Bu marka, cilt bakım ürünlerinde, herhangi bir hayvansal yan üründen daha faydalı bir etki sunduğunu kanıtlıyor. Sebzelerden ilham alan bu Youth to the People vegan kozmetik ürünlerin yanı sıra kullandığı malzemelerle de dikkat çekiyor. Özellikle cilt bakım ürünlerinde lahana, ıspanak ve C vitamini desteğini sıklıkla görebilirsiniz. 

Nyx Cosmetics

Nyx Kozmetik Vegan

Fotoğraf: Beata Dudova 

Vegan kozmetik makaları içerisinde yer alan NYX Cosmetics, bu alandaki öncü isimlerden biri. Vegan ve cruelty free formüller içeren ürünleri ile öne çıkan marka, ürün çeşitliliğiyle de tüketicilerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Vegan kozmetik ürünlerinden oluşan bir koleksiyon yapmak istiyorsanız NYX Cosmetics’te aradığınız pek çok seçeneğe ulaşabilirsiniz. 

Zao Make-Up 

Zao Vegan

Fotoğraf: Zao Make-Up

Çevre dostu vegan kozmetik markalar arasında yer alan Zao Make-Up, % 100 doğal kaynaklı içeriklerden oluşan özel formülleri ile kusursuz bir makyaj sunmayı taahhüt ediyor. Aynı zamanda ürün içeriklerinde petrokimya türevleri veya sentetik koruyucular bulundurmayan Zao, sağlıklı ve canlı bir cilt için gereken içeriklerle karşınıza çıkıyor. 

Juice Beauty

Vegan Kozmetikler Juice Beauty

Fotoğraf: Juice Beauty

Vegan kozmetik markalarından biri olan Juice Beauty, yerel tedarik ve geri dönüştürülmüş ambalaj seçenekleri ile sürdürülebilir yaşamı destekliyor. Bu marka organik, doğal ve klinik olarak onaylanmış cilt bakımı koleksiyonu ile 2005 yılından beri güzellik algısına farklı bir soluk kazandırıyor. Tüm ürünleri vegan ilkesine uygun olarak üretilen Juice Beauty, sürdürülebilir enerji kaynaklarını kullanarak üretim yapan USDA sertifikalı bir organik şirket olarak karşınıza çıkıyor. 

Logona Naturkosmetik

En İyi Vegan Kozmetik Markaları Listesi

Fotoğraf: Zuhugewala

Logona Naturkosmetik, 1978 yılından beri sertifikalı doğal kozmetik sektöründe faaliyet gösteren köklü markalardan biri. Sertifikalı doğal kozmetik sektörünün dünyadaki öncüsü olan marka, üretimine Almanya’da devam ediyor. 

Logona markası ürettiği doğal ve organik cilt bakım ürünlerinde yüksek kalite ham madde kullanımını önemsiyor. Yüksek ekolojik standartları göz ardı etmeyen Logona Naturkosmetik, aynı zamanda uygun fiyatlı üretimi de benimsiyor. Markanın tüm ürünleri geri dönüştürülebilir ambalajlarla paketlenerek tüketiciye ulaşıyor. Vegan kozmetiğin öncülerinden olan vegan kozmetik markası, aynı zamanda ürünlerinde genetiği değiştirilmiş hiçbir bitkiye de yer vermiyor. 

Weleda 

Weleda Organik Vegan

1921 yılında üretime başlayan Weleda, kendi bitki bahçesiyle üretim yapan bir ilaç laboratuvarı idi. Şimdilerde ise vegan güzellik ürünleri ile öne çıkıyor. Markanın tüm kozmetik ürünleri paraben, koruyucu, ftalat, sentetik kokular olmadan ve hayvanlar üzerinde test edilmeden üretiliyor. 

Kapak fotoğrafı: Shvets Production