“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

“Zamanda Mekan” | Splendid Palas

Güncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2022

Omar Baban ile bir yılı aşkın bir süre büyük bir keyifle yürüttüğümüz ‘’Evlerinize İyi Bakın’’ serisinde çok değerli isimler, bizlerle birbirinden özel yaşam alanlarını ve bu yaşam alanlarına dair kişisel deneyimlerini paylaştı. Bu seriyi, PlumeMag’de konuk ettiğimiz değerli dostlarımızı Omar Baban Design’ın Kuzguncuk’taki Showroom’unda ağırladığımız bir davetle noktaladık.

Bu nokta; bir sonu değil, ondan sonra gelecek yepyeni hikayeleri işaret ediyordu. Yeni serimiz “Zamanda Mekan” için çok düşündük ve açılışı Büyükada’nın dünyaca ünlü ve tarihe tanıklık eden harikulade yapısı Splendid Palas ile yapmanın heyecanını yaşıyoruz.

Aile yadigarı bu eşsiz yapıyı günün ruhuna uyarlarken tarihin izlerini taze tutan Serra Taşkent’e ise heyecanımıza ortak olduğu için teşekkür ediyor, kendisine yönelttiğimiz soruların ilgi çekici cevaplarıyla sizleri başbaşa bırakıyoruz.

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas
Serra Taşkent, Omar Baban

Senin için Splendid Palas duygusal olarak ne ifade ediyor? 

Evim, aidiyet, üçüncü çocuğum ama aynı zamanda hiç tanıyamadığım büyükannem, alımlı, şık, bakımlı ama zamansız ve tabii kırmızı ojeli! 

Splendid Palas’ın marka hikayesi nedir? 

Sakızlı Müşir Kazım Paşa, Plevne Müdafaası da dahil olmak üzere ismi uzun yıllar kahramanlıklarla anıldıktan sonra, 1908’da emekliye ayrılır. Avrupa seyahatlerinde gördüğü otellerden gerek mimari yönleri gerekse ticari faaliyetleri bakımından etkilenmiştir. Daha evvel yanarak tahrip olan Büyükada Giacomo Oteli’nin bulunduğu araziyi satın alıp buraya şimdiki Splendid Oteli’ni inşa ettirir. Ardından da Tokatlıyan Oteli’nin üç garsonu olan Dikran, Tavit ve Onnik Beyleri tutarak oteli işletmeye açar. Daha önce aynı adla bir lokanta işleten bu üç ortak da otele “Splendid Palace” adını verir. 

O zamanlar Fransızca isimler çok popülerdir ve Avrupa’nın başka şehirlerinde de “Splendid” adı altında otel ve restoranlar bulunmaktadır.

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Hem İngilizcede hem de Fransızcada aynı şekilde yazılıyor, okunuyor ve aynı anlama geliyor olması da ismin hatırlanmasını kolaylaştırmış olmalı. Splendid, “görkemli, şahane ve muhteşem“ anlamına geliyor. 

Bina da görkemli, şahane ve muhteşem; o nedenle sanırım çok uyumlu bir isim…

New York Times bir yazısında Splendid Palas’ı beyaz bir düğün pastasına benzetiyor. Açıldığı günlerden beri binanın rengi beyaz ama panjurları aşı boyası, yani kırmızı. Bu renk kombinasyonuna büyük dedemin vizyonu diyebiliriz sanırım.

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Çok zevk sahibi biri imiş. Binaya gümüşi kubbeleri ekleten de Kazım Paşa olmuş.

Logomuza gelince aslında kuruluşumuzdan itibaren pek çok farklı logo kullanılmış. Bunlar, farklı şekillerde ve renklerde bazen mavinin çeşitli tonlarında, bazen siyah ve hatta yeşil rengi olan bile var. 

Şu anki logomuz olan kırmızı renkli logonun hikayesi ise şöyle: 2015 yılında otelin genel alanlarını renovasyona soktuğumuzda mimarımız Luc Lejeune ile bir kurumsal kimlik arayışına girdik. Yollarımız Folyofoni ile kesişti ve onlarla yaptığımız çalışmalar sonucunda da bugün kullandığımız renkler ve kırmızı-beyaz logo ortaya çıktı. 

Ancak biz oradan yola çıkarak devam ettik ve son yedi yılda kırmızı/beyaz konseptini, otelin farklı mecralarına, ürünlerine, hizmetlerine, servis ve sunumlarına yani kısaca her yerine taşıdık. 

Bazen biraz abartıyor muyuz diye sorguluyorum ama sonra öyle güzel geri dönüşler alıyoruz ki sanırım doğru yoldayız. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

SP’nin mekansal tarihinde dönüm noktası sayılabilecek olaylar veya kişiler kimler ve nelerdir?

114 yaşında olunca sanırım etkilenecek çok farklı olaylar oluyor… 

1.Dünya Harbi, İstanbul’un işgali, Rus ihtilali, İspanyol gribi, Cumhuriyet’in ilanı, 6-7 Eylül olayları, Yassıada mahkemeleri, Kıbrıs Çıkartması, 1979 ada yangını, ihtilaller, deprem, 15 Temmuz ve tabii son yıllarda yaşanan pandemiyi de sayabilirim sanırım… 

Yaşam alanlarının ruh halimize etkisi hakkında ne düşünüyorsun?

Yaşam alanlarımızın ruh halimize etkisi inanılmaz büyük.

Biz mesela Splendid‘in bir ruhu olduğuna inanıyoruz. Bu ruh sizinle örtüşüyor ise bu otelle bir bağınız oluşur ve her kapıdan girdiğinizde büyük bir aidiyet hissedersiniz. Nedenini anlayamadığınız bir huzur ile dolar içiniz…

Ama örtüşmüyor ise Splendid zaten bir yol bulur ve sizi adadan uzaklaştırır. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

SP’nin kimliğini, DNA’sını doğru ifade eden mobilya, koku, obje ve ya da bitkiler senin için nelerdir?

Bizim için mobilyalarımız zaten ruhumuz. Çoğu, 110 yılı aşkın süredir bizimleler. Tabii ki yeni eklemeler de olmuş ama hep tasarım ve kalite aranmış. Renovasyon sürecinde de en fazla önem verdiğimiz konu mobilyalarımızın ve objelerimizin ruhumuzu ve kalitemizi yansıtması oldu. 

Son yıllarda eklediğimiz mobilyalarımızı; antikacılardan, aile dostlarından veya tasarım parçalarından şeçmeye çalışıyoruz. Objelerimizi ise antika ve bit pazarlarında buluyoruz, hatta bazen bize ait eski parçalarımıza bile rastlıyoruz. 

Bitkilerimiz adaya özgü… Adalar, Akdeniz ikliminin son noktası; karşıya geçin İstanbul’da çoğu yetişmez. Adadaki mikro iklim, birçok tropik bitkinin yetişmesine izin veriyor. Biz de bundan yararlanıyoruz. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Kokumuza gelince; Splendid’in aslında aradığı koku, mimoza & portakal çiçeği ama ne yazık ki mimozalar mart ayında açıyor ve pandemi sırasında yaz sezonunda bu kokuya ulaşmak mümkün olmadı son üç senedir. 

O nedenle bu sene iki ayrı koku ile karşınızdayız. Biri, Etem Ruhi’nin Splendid için de yaptığı bergamot, limon ve mandalina içeren “citrus blend” kolonyası. Diğeri ise otelde genel mekanlarda ve odalarda kullandığımız Zeytune Farm tarafından geliştirilen tuberrose ( sümbülgillerden) kokusu. Hedefimiz; ferah, akılda kalıcı ve zamansız olmak…

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Renk ve ışık bu mekanda nasıl bir rol oynuyor? Kullanımına özellikle dikkat ettiğiniz detaylar var mı?

Işık bakımından çok şanslıyız. Giriş katımızdaki 6.5 m tavan yüksekliğimiz, geniş pencerelerimiz ve günün her saatinde farklı bir açıdan aldığımız doğal güneş ışığı sayesinde natürel bir stüdyo gibiyiz. Ayrıca 25 m yüksekliğinde tepesi cam olan avlumuzu da unutmamak gerekli. 

Renk olarak; kırmızı, beyaz ve gri otelin ana renkleri ama salon, bar, yemek odası ve misafir odalarımızda kullandığımız renkler daha sakin. Keten, ve koton kumaşlar ve natürel renkler kullanıyoruz. Aksesuarlarda, çiçeklerimizde ve küçük objelerimizde ise canlı renkler kullanmayı çok seviyoruz. Bize daha samimi bir hava kattığını düşünüyoruz. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Splendid Palas’ın sanat ve tasarıma olan ilgisi nedir? Bu ilgiyi yansıtan parçalar nelerdir? 

Splendid’in sanat ve tasarımı olan ilgisi sanırım en başından beri hep mevcut. Otelin ilk yıllarından itibaren tablolar, heykeller, halılar ve tasarım mobilyaları binada yerini almış. Hatta aile dostu sanat eleştirmeni ve ilk özel galeri olan Maya Sanat Galerisi kurucusu Adalet Cimcöz tarafından da sergiler düzenlenmiş. Modern Türk sanatçıları Splendid’de tanıtılmış. 

William Kentridge’in 2015 Istanbul Bienalinde Troçki eserini sergilemek için Splendid’i seçmesi, eserin enstalasyonu ve sergilenme sürecinde sırasında birçok sanatçı ve tasarımcıyla bir araya gelmemize neden oldu. Aslında bu konuda İKSV’ye teşekkür etmemiz gerekli. Bizim gözümüzü yeniden açan ve önce eklenebilecek sanat eserlerine sonra da Splendid odaklı tasarımlara yönelmemizi sağlayan mecra olan bienalleri bizle tanıştıran İKSV oldu. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

Sanatçı soru sorar, tasarımcı ise cevap verir mantalitesi ile sanatın ve sanatçıların hepimizden evvel fark edip sorduğu sorulara cevap vermeye çalışan tasarımları otelde kullanmaya çalışıyoruz. 

Splendid Palas’ın butiğinde hangi markalar var ve ürün seçkisi nelerden oluşuyor? 

Splendid Palas Butik’i 2018 yılında bir hayal ile kurduk. Ada’dan ve Splendid’den ayrılırken bu sihirli ortamdan ruhumuzu yansıtan bir anı, bir koku veya bir parçayı alıp yanınızda götürebilmeniz için…

Splendid’in zamansız şıklığını ve stilini, ülkemizin özenle seçilmiş girişimci tasarım markaları ile yorumluyor ve hem Splendid hem de Ada ruhuna hitap eden çağdaş bir tasarım ve yaşam tarzı koleksiyonu oluşturmayı hedefliyoruz.

Ürünlerin kimi panjurlarımızın kırmızısından, kimi zarif kubbelerimizden, kimi manzaramızdan ilham alıyor. Hepsinin ortak özelliği ise Büyükada’nın ve Splendid’in yıllara meydan okuyan ruhunu üzerlerinde taşıyor olmaları.

Sadece Splendid Palas Butik’te bulabileceğiniz, sınırlı sayıda üretilen tasarım parçalar sunuyoruz.

Tüm marka ve ürünlerimize splendidpalasbutik.com dan ulaşabilirsiniz. 

Yaşam alanlarımızın karakterimizin bir uzantısı olduğuna inanıyoruz. Sen bu konuda ne düşünüyorsun? 

Bu biraz tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan sorusu gibi benim için. Splendid benim yaşam alanım ve ben onun karakterinin bir uzantısıyım ama aynı zamanda benim karakterimin bir parçası da Splendid deki yaşam alanını şekillendiriyor. 

“Zam-An’da Mekan” | Splendid Palas

SP için ziyaret eden ve konaklayanların en sıklıkla kullandığı ifadeler nelerdir? Hangi kelimeler SP’yi doğru yansıtır?

Şahane, muhteşem, zamansız, nostaljik, Splendid!

Bir de son zamanlarda duyduğum ve çok komik bulduğum bir taneyi de eklemek istiyorum:

“Lokal Monako!”