Solucan Gübreciliği Nasıl Yapılır? Nasıl Satılır?

Solucan Gübreciliği Nasıl Yapılır? Nasıl Satılır?

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2023

Solucan gübresi üretimi, son yıllarda Türkiye’de oldukça yaygın hale geldi. Kimyasal maddelerden üretilen gübrelerin yerine kullanılabilen solucan gübreciliği, organik olması sayesinde doğa için de son derece zararsız. Aynı zamanda solucan gübresi satışı ile bu çalışmalarla gelir elde etmek de mümkün.  İşte sizin için hazırladığımız detaylı solucan gübreciliği rehberi…

Solucan Gübreciliği Nedir?

Solucan Gübreciliği Nedir?

Solucan gübreciliği, organik gübre üretmek için solucanların kullanılmasıdır. İngilizce’de Vermicompost olarak adlandırılan bu süreç, solucanların meyve veya sebze gibi atıkları ayrıştırarak bitkiler için yararlı besinlere dönüştürmesiyle gerçekleşir. 

Doğanın milyonlarca yıllık akışında her zaman ayrıştırıcı görevi edinerek bitkilerin yaşamında büyük rol oynayan solucanlar, çeşitli manipülasyonların gerçekleştirilmesi ve ortamların sağlanmasıyla verimli gübre üretimi için kullanılabilir. Solucan gübresi başlangıç aşamasında çok küçük sayılarda solucana ve yere ihtiyaç duyar. Fakat alanınızı genişleterek 1.5 sene içerisinde solucan sayınızı 20 kat artırabilirsiniz. 

Solucan gübresi üretimi, son yıllarda çiftçiler arasında çok popüler. Uzmanlar tarafından fide yetiştiriciliği için kullanılabilecek en iyi gübre çeşidi olarak nitelendirilen solucan gübresinin aynı zamanda kanser vakalarının azalmasına da yardımcı olduğu iddia ediliyor.

Hobi olarak başladığınız solucan gübreciliği, kısa zamanda sizin için yeni bir iş kapısı olabilir. Solucan gübresi, temelde tamamen doğal ve organik olduğu için aynı zamanda çevrecidir. 

Solucan Gübreciliği Nasıl Yapılır?

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır

Solucan gübreciliği yapmak için öncelikle rahatça çalışabileceğiniz bir alana, belirli bir miktar solucana, hazır kompost malzemesine ihtiyacınız var. 

Ziraat mühendisleri tarafından hazırlanan raporlar ve makaleler, solucan gübreciliği nasıl yapılır sorusuna detaylı cevaplar veriyor. Sizin için uzmanların önerdiği bazı bilgileri derledik…

Solucan Gübreciliği İçin Mekan Seçimi

Solucanlar gerekmedikçe göç etmezler. Aynı zamanda ışıktan korkarlar. Eğer kabın kapağı gün boyunca açık kalırsa kompostun dibine doğru harekete geçerler. Bu sebeple rahatlıklarını sağlamak için olabildiğince ışık almayan ortamda beslenmeleri gerekir. Kompostu koymak için genelde tahta, plastik veya kompozit kaplar kullanılır.  Ancak uzmanlar tarafından ahşap kap öneriliyor. 

Kap için önemli olan bazı unsurlar şunlardır:

 • Derin olmayan ve yüzeyi geniş bir kap
 • Kap dibine açılmış hava delikleri
 • Havalandırma için düşük kenarlar

Solucan Gübreciliğinde Hangi Solucan Alınmalı?

Solucan Gübresi Üretimi: Kaliforniya Solucanı
Kaliforniya Solucanı

Uzmanlar solucan sayısı konusunda bir kesinlik belirtmiyor. Alacağınız miktar yerinize ve imkanlarınıza göre değişebilir. 10.000 solucan, bu hobiye yeni başlayanlar için gayet ideal bir sayı. Solucan gübresi yaparken tercih edilebilecek en iyi solucan cinsi Kaliforniya Solucanı olarak biliniyor. 

Çeşitli solucan üreticilerinden temin edebileceğiniz 10 bin Kaliforniya Solucanı fiyatları, 2022 yılı itibarıyla 1.000 – 2.500 TL arasında değişebilir. Doğru bakım yöntemleriyle 10 bin solucanla başladığınız hobide 1-1.5 yıl içerisinde 1 milyondan fazla solucana sahip olabilirsiniz. 

Solucan Kompostu Nasıl Yapılır?

Solucanların seçilmesi sonrasında hazır olarak alınacak veya üretilebilecek kompost malzemesine solucanlar yerleştirilir. Kompost; meyve ve sebze artıklarından, hayvan gübresinden, ölü bitki gövdelerinden ve kağıt benzeri bazı atıklardan oluşturulabilir. 

İlk defa kompost yapacaksanız aşağıdaki yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

Yatak için şeritler halinde doğranmış kağıt, karton ve kuru yaprakları tercih edebilirsiniz. Kompost kabının sıcaklığının 15-30 derece arasında olması gerekir. Solucan kompostuna çoğu şeyi besin olarak ekleyebilirsiniz. Ancak et ve süt ürünleri, yağ, tuz ve kemik içeren organik atıkları eklememekte fayda var. Solucanlar bu besinleri sindirmekte zorlanır. 

10 bin adet solucan için ortalama olarak 500-600 kilogram komposta ihtiyacınız olacak.

Kompost hazırlandıktan sonra ısıl işlemden geçirilir. Daha sonrasında soğutularak solucanlarla birlikte kaplara alınır. Solucanların sindirme süreci sonrasında değişken olmakla birlikte yavaş yavaş solucan gübresi oluşum süreci başlar. 

Solucan gübresi için genellikle yedi farklı yöntem uygulanır:

 • Davul sistemi
 • Sebze tutmağı sistemi
 • Küçük yataklar
 • Büyük yataklar
 • Çukur yatak yöntemi
 • Hendek yöntemi
 • Ağaç tabanı yöntemi

Solucan Gübresi Satışı Hakkında Bilgiler

Solucan Gübresi Satışı

Kompostun hazırlanması, solucanların alınması ve kabın fiyatı da dahil olmak üzere solucan gübreciliğinin başlangıçta 3.000-4.000 TL arasında bir maliyeti bulunuyor. Hobiye yeni başladığınız süreçte 10 bin adet solucanla 4 ay gibi kısa bir sürede 400 kilograma kadar gübre elde edebilirsiniz. Bu üretim, size 3 bin ila 5 bin lira arasında değişen bir gelir sağlar. 

Solucan gübresi üretimi, maksimum 4 ayda kendini kompanse edebildiği gibi katlanarak artan üretim seviyesi sayesinde kısa sürelerde üreticiyi kara geçirir.

Solucan Gübresi Satışı İpuçları

 • Gübrenizi satabileceğiniz organik tarım ile ilgilenen işletmeler ve çiftçilerle bağlantı kurmak satış işlemlerinizi kolaylaştırabilir.
 • Ürettiğiniz gübrenin kalitesini kanıtlamak için yanınızda 1-2 kilogramlık numuneler taşıyabilirsiniz.
 • Solucan gübresi satışı için sahibinden.com ve benzeri siteler kullanabilirsiniz.
 • İş yerinizi büyüttüğünüzde Türkiye geneli dağıtım yapmak için kargo şirketleriyle anlaşabilir, potansiyel müşterileri yakalamak için web sitesi ve sosyal medya hesapları kurabilirsiniz.
 • Depolama masraflarınızı azaltmak adına organik tarım ile uğraşan büyük işletmelerle anlaşmalar yapabilirsiniz. Büyük işletmeler genellikle toplu alım yaptığı için yüzlerce kilo gübreyi nereye koyacağınızı düşünmek zorunda kalmazsınız. 
 • Bazı solucan gübresi kullanıcıları, çeşitli sebeplerden dolayı sıvı solucan gübresi tercih ediyor. Onların ihtiyaçlarını karşılamak adına piyasada bulunan endüstriyel sıvılaştırma makineleri yardımıyla katı solucan gübrenizi sıvı solucan gübresine dönüştürebilirsiniz. 

Sonuç olarak solucan gübreciliği, az sermaye ile başlanmasına rağmen kısa sürede kayda değer geri dönüşler almanızı sağlar. Her işte olduğu gibi solucan gübreciliğinin de zorlayıcı ve yorucu tarafları bulunuyor. Fakat nispeten daha az uğraş gerektirmesi ve geri ödemesinin çok hızlı alınması sebebiyle hem çevreyi korumak hem de gelir kapısı oluşturmak isteyenler için biçilmiş kaftan!

Kapak Fotoğrafı: Mizzou CAFNR