1 Milyon Dolar Ödüllü Sürdürülebilir Ulaşım Yarışması Tamamlandı

1 Milyon Dolar Ödüllü Sürdürülebilir Ulaşım Yarışması Tamamlandı

Dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen ödüllü sürdürülebilir ulaşım yarışması sonuçlandı. Bisiklet yolu tasarımlarından yenilikçi okul yolu fikirlerine kadar birçok katılımcı projenin olduğu yarışmanın kazananlarına 1 milyon dolara kadar ödül dağıtıldı.

Eski New York Belediye Başkanı öncülüğünde kurulan Bloomberg Philanthropies tarafından düzenlenen yarışmada Brezilya, Etiyopya, Kenya, Mozambik, Yeni Zelanda ve Arnavutluk’tan gelen tasarımlar, ödülü kazandı.

Birincilik Ödülü Bisiklet Yolu Projesine Gitti

1 Milyon Dolar Ödüllü Sürdürülebilir Ulaşım Yarışması Tamamlandı
Fotoğraf: Unsplash | Markus Spiske

Sürdürülebilir şehir yapılanması ve Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte katılımcılardan geleceğin şehirleri için ulaşım çözümleri beklendi. Bu kapsamda bisiklet yolu inşa etme projesiyle Brezilya ekibi birinci oldu. Brezilya’nın Fortaleza kentine 180 kilometreden fazla korumalı bisiklet yolu inşa etme tasarımı ortaya koyan ekip, tasarımlarında aynı zamanda çocukların ve yaşlıların bisiklet kullanımını kolaylaştırmayı amaçladı. Ayrıca tasarımın bir diğer öne çıkan yönü de son yıllarda kalabalık şehirlerde oldukça yaygınlaşan bisikletli kargo taşımacılığını teşvik etmesi oldu.

Sürdürülebilir ulaşım yarışmasında dünyanın çeşitli bölgelerindeki şehirler için bisiklet odaklı olarak geliştirilen 5 proje damgasını vurdu. Öte yandan Mozambik için önemli bir liman olan Quelimane, bisiklet yolları ve yeni yaya alanlarını kapsayan projesi için fon almayı başardı. Projenin öne çıkan önerilerinden biri de sıkışıklığı azaltmak için bisiklet taksileri için park ve yükleme alanları tasarısı oldu.

Bisiklet Kullanımına Talep Artıyor

Bloomberg Philanthropies’de hükümet inovasyon programlarının yöneticisi konumundaki James Anderson, yarışmaya 66 ülkeden 275 şehrin katılım sağladığını belirtti. Son yıllarda kentlerdeki ulaşım tercihlerinin değişimine dikkat çeken Anderson, “Kent içi bisiklet kullanımına olan talep ve ilgi hızla artıyor. Kent sakinlerin daha sürdürülebilir hareketlilik seçenekleri sunma ihtiyacı da acil ve kritik önem taşıyor. Ancak şehir altyapısının buna ayak uyduramadığını hepimiz biliyoruz.” dedi.

Yarışma, artan talep ve ihtiyaçların karşılanması adına henüz eksik olarak görülen yenilikçi projelerin daha da yaygınlaşması ümidiyle son buldu. Kazanan ekipler 400 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında değişen ödüllerin sahibi oldu. Ayrıca toplu çalışma ile kentlerin ulaşım sorununa dair önemli doneler elde edildi.

Kaynak: The Guardian

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Vardhan Halwai