Sürdürülebilir Taşımacılıkta Artık Bir Hayal Değil!

Sürdürülebilir Taşımacılık Artık Bir Hayal Değil!

Son yıllarda başta otomotiv sektörü olmak üzere çoğu sektörde önemli bir paradigma değişimi yaşanıyor. Özellikle elektrikli araçların daha da yaygınlaşması, fosil yakıtlı araçların getirdiği karbon salımını elimine etme potansiyeli taşıyor. Son yapılan çalışmalara göre yıllık toplam karbon salımının %25 ile %30’u, direkt olarak ulaşımdan kaynaklanıyor. Bu oranın önemli bir kısmı da lojistik faaliyetlerinden geliyor.

Global ölçekte elektriğe geçişin yalnızca bireysel araçlarda değil, aynı zamanda lojistik alanında da yaşanması gerektiğini düşünen İsveçli firma Einride, piyasaya sürmeye hazırlandığı yeni lojistik modeliyle daha temiz bir taşımacılık hayali sunuyor.

Temiz Lojistik İçin Akıllı Çözümler

Sürdürülebilir Taşımacılıkta Artık Bir Hayal Değil!

İsveçli teknoloji ve lojistik şirketi Einride, emisyonları azaltmak ve verimliliği artırmak için yapay zeka ile geliştirilmiş, tamamen elektrikli bir dijital kargo taşımacılığı ekosistemi üzerinde çalışıyor. Anahtarın dijitalleşme, otonomi ve elektrifikasyonda yattığına inanıyorlar. Firma, makine öğrenmesini nakliye rotalarına ve programlarına uygulayarak hem enerjiden hem de zamandan tasarruf edebilecek daha verimli çözümler üzerinde çalışıyor. Öte yandan dizelden elektrikli kamyonlara geçiş, fosil yakıtların sebep olduğu karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltıyor. Einride, lojistik hizmetini yalnızca elektrikli kamyonlar özelinde sınırlamayarak şarj istasyonları, yazılım desteği ve deneyimli operatörler ile tam donanımlı “hizmet olarak kargo” iş planına sahip.

Yazılım platformu Saga, günlük yük planlaması, çevresel etki denetimi, akıllı planlama, rota oluşturma ve daha fazlasını sunuyor. Bu noktada devreye giren makine öğrenmesi, maksimum verimlilik için yükleri ve rotaları optimize ediyor. Bu sayede elektrikli kamyonlar ile karbondioksit emisyonlarını %90’a kadar azaltılabiliyor. Öte yandan firmanın elindeki en büyük güçlerden biri de otonom sürüş desteği.

Sürücüsüz Elektrikli Kamyonlar Çok Yakında

Teknoloji sektörlerinde yaşanan paradigma değişimleri, genellikle son kullanıcı özelinde öne çıksa da asıl büyük faydalar, profesyonel alanda sağlanıyor. Bunun en iyi örneklerinden biri otomotiv sektöründe son yılların en gündemdeki konusu otonom sürüşte görülebilir. Ünlü milyarder Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla tarafından öncülüğü yapılan bu teknoloji, bireysel araçlar için büyük kolaylık sağlasa da lojistik alanında çığır açabilir.

Halihazırda Tesla’nın da dahil olduğu birçok elektrikli araç şirketi, tamamen otonom sürüş desteğine sahip elektrikli tır ve kamyonlar üzerinde çalışıyor. Genellikle otobanlarda hareket eden ve zorlu koşullardan uzak kalan taşımacılık araçlarında otonom sürüşün daha kolay bir şekilde kullanılabileceği düşünülüyor. Öte yandan insan operatör faktörünün ortadan kaldırılmasıyla birlikte araçlar şarj süresi dışında neredeyse her zaman yolda oluyor. Böylece hem zaman hem de enerjiden önemli ölçüde tasarruf sağlanabiliyor.

Einride’ın piyasaya süreceği elektrikli kamyonlar da tamamen otonom olmak üzere tasarlandı. Ancak otonom sürüş daha da geliştirilene ve gerekli yasal düzenlemeler yapılana kadar şimdilik uzaktan operatörler aracılığıyla kontrol ediliyor. Yani tam anlamıyla bir robot kamyondan bahsediyor olsak da hala işleyişin başında bir insan oturuyor.

Einride, yakın zamanda piyasaya sürmeye hazırlandığı elektrikli kamyonlar ve lojistik desteğiyle birlikte başta Avrupa ve ABD olmak üzere lojistik sektörünün büyük bir hacme sahip olduğu bölgelerde temiz dönüşüm için önemli bir alternatif yaratabileceğini düşünüyor.

Kaynak: CleanTechnica