Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri

Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri

Güncelleme Tarihi: 6 Aralık 2023

Her geçen yıl tatil alışkanlıklarımız değişiyor ve yıl içerisinde yapacağımız planlarda klasik kayak tatillerinden, deniz-kum-güneş üçlüsünden farklı nitelikler arıyoruz. Kimi zaman farklı bir deneyim yaşamak isterken kimi zaman da ‘’Bu yıl mutlaka görmeliyim!’’ dediğimiz yerler olabiliyor. Öte yandan Türk lirasının pek çok para birimi karşısında değer kaybetmesi de sıklıkla tercih edilen destinasyonların değişmesine neden oluyor. Değişen tatil alışkanlıkları ve öne çıkan destinasyonlar ile birlikte bu yıl sıra dışı tatil yapmaya ne dersiniz? 

Eğer siz de bu sene tatillerinizde değişikliğe gitmeyi düşünüyorsanız derlediğimiz seçenekleri inceleyebilirsiniz!

Doğanın İçinde Dinlenmek: Bungalov ve Tiny House

Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | Aysegul Yahsi

Doğal ortamlarda tatil seçeneği son yıllarda oldukça popüler. Şehir hayatından uzaklaşmak, teknolojik aletlere kısa bir mola vermek ve doğa yürüyüşleri yapmanın her beyaz yakalının hayali olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun en önemli etkenlerinden biri de pandemi sonrasında değişen alışkanlıklarımız. Artık birçoğumuz çok katlı, her şey dahil olarak nitelendirilen otellerde toplu alanları kullanmaktansa daha küçük bir alanda, tiny house ve küçük bir havuzu yeterli buluyoruz. Tatil anlayışımızda köklü bir değişim yaratan bu durum bireysel tatili öne çıkarıyor.

Tiny house ve bungalov ev konseptleri her ne kadar Sapanca ile ün kazanmış olsa da bugün birçok lokasyonda onlara rastlamak mümkün. Elbette bu gelişimin en temel sebebi insanların doğal ortamlarda tatil yapmaya olan ilgisinin ve taleplerinin artışı. Peki, Sapanca’ya alternatif olabilecek destinasyonlar hangileri?

  • Şile
  • Datça
  • Kaz Dağları
  • Marmaris 
  • Olimpos

Sıra Dışı Deneyimler: Trekking

Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | Greta Farnedi

Bireyselliğin yanı sıra daha sosyal ortamlarda, bir ilgi alanı çerçevesinde gerçekleştirebileceğimiz tatil seçenekleri de bulunuyor. Örneğin, dağ yürüyüşü (trekking)… Özellikle de klasik bir yaz tatiline eşlikçi olabilecek bir destinasyondan bahsedebiliriz: Likya Yolu. 

Fethiye’den Antalya’ya uzanan bu yol, doğaseverler ve dağ yürüyüşüne merak salanlar için hem doğal zenginlikleri hem de tarihi özellikleriyle dikkat çekiyor.  

Meditasyon Otelleri

Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | Matteo Di Lorio

Dönemimizin en dinlendirici etkinliklerinden biri meditasyon. Meditasyon grupları ya da meditasyon kursları gibi çeşitli planlar oluşturuyor, onu tatil olarak nitelendirebiliyoruz. Zihnimize ve bedenimize iyi geldiğini bildiğimiz meditasyonu, tatilin bir parçası yapmak da mümkün. İster meditasyon gruplarının düzenlediği tatil organizasyonlara ister bireysel olarak gidebileceğimiz lokasyonlarda meditasyon tatilimizi yapabiliriz. Ülkemizde meditasyon için tercih edilen bölgeler arasında Assos, Faralya ve Olimpos yer alıyor. 

Gurme Rotalar

Sıra Dışı Tatil Önerileri ve 2023 Seyahat Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | Alice Donovan Rousse

Deneyimsel tatillerin bir diğer üyesi de yemekseverler için gurme rotalar. Eğer siz de yemek için yaşayanlar arasındaysanız ve şehir gezilerinizi tadımlarınızla zenginleştirmek istiyorsanız önerilerimiz size fikir verebilir! 

  • İspanya’da peynir tadımı için Asturias’ta 50 çeşit yerel peyniri keşfedebilir, La Mancha’da Manchego’yu deneyebilirsiniz. 
  • Peru’nun Arequipa kentinde yemek çeşitliliği oldukça fazla. Ancak şehrin en popüler ve denenmeye değer olarak nitelendirilen yemekleri arasında acısıyla bilinen El Rocoto Relleno, harika karides çorbası anlamına gelen Chupe de Camarones ve Pazar brunchlarının vazgeçilmezi Adobo Arequipeno yer alıyor. 
  • Eğer gurme rotaları gezmeye yeni başladıysanız ve rotanızı yemek kültürü tescillenmiş şehirlere yöneltmek isterseniz UNESCO’nun en iyi gastronomi kentleri rotanızı çizmenize yardımcı olabilir! Bu sayede ilk kez ziyaret ettiğiniz ülkelerde geleneksel yemekleri denemek için listeniz hazır olacaktır.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Jean Frederic Fortier