Sürdürülebilir Parfüm Nedir?

Sürdürülebilir Parfüm Nedir?

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Sürdürülebilir parfümün tamamıyla çerçevelenmiş bir tanımı bulunmuyor fakat bütünüyle gezegen sağlığını tehdit etmeyen parfümler bu söyleme uygun görülüyor. Bu kapsamda akıllara ilk olarak ‘’Bilinen parfümler sürdürülebilir değil mi?’’ sorusu geliyor. Aslında popüler parfümlerin pek çoğunun doğaya zararlı sentetik koku molekülleri ya da vahşi yaşam avlanması gerektiren formüller içerdiğini ve dolayısıyla sürdürülebilir olmadığını söylemek mümkün. Peki sürdürülebilir parfüm nasıl olur? Bu soruya ve konunun detaylarına yazımızda açıklık getiriyoruz.

Sürdürülebilir Parfüm Nasıl Olmalı?

Sürdürülebilir Parfüm Nedir?
Fotoğraf: Unsplash | Filipp Romanovski

Kozmetik endüstrisinin sürdürülebilirlikten uzaklığı sıklıkla gündeme geliyor. Birçok marka da sürdürülebilir kozmetik başlığı altında doğa dostu ürünler ortaya koymak için farklı projeler geliştiriyor. Kozmetikte sürdürülebilirlik çalışmaları parfümleri de kapsıyor. Fakat ne yazık ki bu noktada henüz bir standart belirlenebilmiş değil.

Sürdürülebilir parfüm tanımı yaparken sadece kokuya odaklanmamak gerekiyor. Kokunun oluşum sürecinin yanı sıra parfümün ambalajlanması da sürdürülebilir parfümü tanımlarken göz önüne alınmalı. Karton ambalaja sahip ve şişeye doldurmuşlar kokular bu noktada sürdürülebilir olarak tanımlanabiliyor. Çünkü hem şişe hem de karton dönüştürülebiliyor.

Koku tarafında ise sürdürülebilirlik tanımını vermek pek kolay değil. Çünkü çevreye zararlı bileşenlerden kaçılsa dahi doğal yaşama müdahale söz konusu olabiliyor. Bu bağlamda sürdürülebilir olmayı önemseyen markalar koku yaratım sürecinde doğal yaşamı tahrip etmemek için sadece parfüm üretiminde kullanılmak üzere bitkiler yetiştirip onları kullanıyor.

Vahşi yaşam avlanması da parfümün sürdürülebilir olmamasına yol açıyor. Örneğin misk kokusu elde etmek için misk geyiği avlanması oldukça bilinen bir gerçek. Fakat sürdürülebilirliği önemseyen üreticiler avlanma yerine çevreye duyarlı sentetik bileşenler kullanarak aynı kokuyu elde etmeye çalışıyor.

Özetlemek gerekirse sürdürülebilir parfüm; ambalajından şişesine, sentetik bileşenlerinden doğal yaşama zarar vermemesine kadar pek çok açıdan çevre sağlığını düşünerek elde edilebiliyor. Bu koşulların tümünü göz önüne alıp sürdürülebilir parfüm üreten markalar ise genellikle ambalajlarında bunu ifade ediyor.

Üreticiler Parfümün Sürdürülebilirliği İçin Neler Yapıyor?

Sürdürülebilir Parfüm Nedir?
Fotoğraf: Unsplash | Denise Chan

Ana akım kozmetik üreticileri de son yıllarda çevre sağlığına daha duyarlı bir profil çizmeye çalışıyor. Parfüm markalarında da aynı çabayı görmek mümkün. Parfümü çevreye duyarlı şekilde üretme çalışmalarının yanı sıra sürdürülebilirlik adına parfüm üreticilerinden farklı adımlar da görüyoruz. Bu noktada ilgi çekici örneklerden biri Lancome’un doldurulabilir kokusu!

Lancome Idole EDP 2019 yılında doldurulabilir koku ismi altında tezgaha çıktı. Marka bu hareketiyle parfüm bittikten sonra şişenin geri dönüşüme gitmesi yerine tekrar doldurulmasına imkan tanıdı. Parfümü biten kişiler mağazaya gidip şişelerini tekrar aynı kokuyla ve indirimli fiyatla doldurabiliyordu. İngiltere’de ve İrlanda’da 200’den fazla noktada bu işlemi yapmak mümkün.

Diğer pek çok ana akım parfüm üreticileri de doğal yaşamı korumak adına sadece üretim için bitkiler yetiştiriyor, vahşi yaşam avlanması yapmamak adına da çevreye zararı olmayan ve kokunun ikamesi olabilecek sentetik formüller üzerinde çalışıyor.

 

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Camille Paralisan