Pop Yıldızları ve İklim Değişikliği

Pop Yıldızları ve İklim Değişikliği

Güncelleme Tarihi: 6 Eylül 2022

Dünyada tek bir hareketiyle gündem olabilme potansiyeline sahip iki grup var: Önemli siyasi liderler ve pop yıldızları. Kitleleri mobilize etme gücü, bu insanların ellerinde bulunuyor. Mesela Bloomberg’e göre Justin Bieber, yayınladığı albümden sonra yalnızca Instagram üzerinden 165 milyon etkileşim aldı. Rusya’nın nüfusu ise 145 milyon. Yani Bieber, koskoca Rusya’daki herkese ulaşsa dahi geriye 20 milyon kişi, yani Avustralya’nın nüfusu kadar insan kalıyor. Doğal olarak böylesi bir güce sahip olmak, beraberinde birtakım sorumlulukları getirmeli. Neyse ki bazı pop yıldızları bu sorumlulukların farkında ve insanlara ulaşma güçlerini iklim değişikliğine dikkat çekmek için kullanıyorlar. Çabalarını olabildiğince görünür kılıp onlara ufak da olsa destekte bulunmak da biz çevre dostu insanlara düşüyor. 

İngiliz Pop-Rock Grubu: The 1975

Pop Yıldızları ve İklim Değişikliği
Pop yıldızları ve iklim değişikliği: The 1975

Fotoğraf: Krista Mangulsone

Günümüzün en önde gelen pop-rock gruplarından 1975, uzun süredir iklim değişikliğini gözeterek hareket ediyor. Örnek olarak yeni çıkan albümlerinin giriş parçası için Greta Thunberg’den bir metin yazmasını ve seslendirmesini istediler. Bu sayede yalnızca albümü dijital olarak dinleyenler değil, konserlerde de insanlara önemli mesajlar yayabildiler. 

Bunun yanı sıra Londra’da düzenledikleri konserleri Birleşik Krallık’ın ilk tamamen sürdürülebilir enerjiyle düzenlenen konseri olma özelliğine sahip. Ek olarak hayranlarının getirdiği gruba ait eski kıyafetlere yeni model ürünlerinin baskılarını yaparak tekrar kullanım için bir fırsat tanıyorlar. Böylelikle yeni ürünleri tüketmektense eskilerin değerlendirilmesine doğrudan katkıda bulunuyorlar.

İngiliz Alt-Pop Grubu: Coldplay

Pop Yıldızları ve İklim Değişikliği
Pop yıldızları ve iklim değişikliği: Coldplay

Listede yine bir İngiliz grubuyla karşı karşıyayız. Uzun yıllardır iklim değişikliği için mücadele eden Coldplay, çıkardığı son albümün turnesini baştan aşağı Net Zero kuralları çerçevesinde düzenleyecek. Yani turun karbon salımı dengelenecek. Bir yandan da çevrim içi konserlere ağırlık veren grup, bu şekilde daha az enerji tüketerek daha fazla insana ulaşmayı hedefliyor. 

Coldplay, aynı zamanda tur verilerinin tamamını Tyndall İklim Değişikliği Araştırmaları Merkezi’ne bağışladı. Bu veriler sayesinde merkez, karbon salımının kaynaklarını daha rahat araştırabilecek. Özellikle ulaşım, gruba ait ve hayranlar için üretilen ürünler ve sahne kullanımı gibi noktalarda açığa çıkan karbon salımının araştırılması için böylesine köklü bir grubun yıllarca topladığı veriler büyük bir kıymet taşıyor. 

Pop Yıldızı: Billie Eilish

Pop Yıldızları ve İklim Değişikliği
Pop yıldızları ve iklim değişikliği: Billie Eilish

Gündeme geldiğinden beri iklim değişikliği için sergilediği özveri ile dikkatleri üstüne çeken Billie Eilish, konser turlarını Reverb isimli bir firmayla çalışarak düzenlemeye başladı. Bu firma özel olarak konser turlarının olabildiğince yeşil olması için çalışıyor. Mesela konserde plastik pipetler yasak ve hayranlar kendi su şişelerini kendileri getiriyor. Aynı zamanda alanın dört köşesinde geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Bunun yanında pop yıldızı, insanların iklim değişikliği ile ilgili bilgilenebilmesi için konser sahalarında “Billie Eilish Eco-Village” isimli bir alan ayırıyor. 

İklim değişikliği ile doğrudan bağlantılı olan bir diğer konu, veganizm hakkında da eyleme geçen sanatçı tüm dünyayı bitki bazlı beslenmeye davet ediyor. 11 yaşından beri vegan olan Eilish, Woody Harrelson gibi ünlü aktörlerle bir araya gelerek vegan yaşam için insanları teşvik etmeye çabalıyor. 

Kapak Fotoğrafı: Skitterphoto