Otomotiv Sektöründe Karbonsuzlaştırma Yarışı Sürüyor

Otomotiv Sektöründe Karbonsuzlaşma Yarışı Sürüyor

Güncelleme Tarihi: 5 Temmuz 2023

Dünyanın her tarafında iklim değişikliğinin etkileri sürerken yaşanan felaketlerin önemli nedenlerinden biri olan otomotiv sektörü, küresel ısıtma sorununa karşı en hızlı dönüşüm geçiren sektörlerden biri oldu. Geride bıraktığımız yıllarda elektrikli araçlara karşı ilgi günden güne artarken kişisel araçların dışında taşımacılığın önemli ayaklarından olan kamyonlarda da karbonsuzlaştırma projeleri öne çıktı.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre aralarında Tesla ve BYD’nin de yer aldığı üç Avrupalı kamyon üreticisi, %100 sıfır emisyonlu kamyon satışına hazırlık aşamasında başı çekiyor.

Devler Liginde Büyük Dönüşüm

Otomotiv Sektöründe Karbonsuzlaştırma Yarışı Sürüyor

Transport & Environment isimli çevreci bir grup tarafından yapılan araştırmaya göre kamyon ve tır üretiminin en büyüklerinden kabul edilen Mercedes Benz Trucks, Scania ve MAN, 2040 yılına kadar tamamen elektrikli ve hidrojenli kamyon ve tırlar satmayı hedefliyor.

Markaların iklim değişikliği hedefleri ve stratejilerini değerlendiren Transport & Environment’ın yaptığı listede birinci sırada yer alan Scania’yı ikinci ve üçüncü sırada sırasıyla Mercedes-Benz Trucks ve Tesla takip ediyor. 100 üzerinden yapılan değerlendirmede 86.8 puana ulaşan Scania, karbonsuzlaştırma hedefleri konusunda en samimi ve potansiyel sahibi marka olarka görülüyor.

Scania, 2030 yılına kadar toplam kamyon ve tır satışlarının en az %50’sinin elektrikli ve hidrojenli modeller olmasını hedeflerken Mercedes-Benz Trucks tarafında bu çıtanın %60’a koyulduğu belirtiliyor. Ancak araştırmacılara göre Mercedes-Benz Trucks’ın yaptığı açıklamalar ile şirket içi dönüşüm ve endüstriyel planları arasında devasa bir boşluk bulunuyor.

Öte yandan ABD’nin yükselen markalarından biri haline gelen ve elektrikli otomobil denildiğinde ilk zikredilen markalardan Tesla, Semi isimli tamamen elektrikli tır projesiyle üçüncü sırada yer alıyor. Tamamen otonom sürüş desteğiyle birlikte gelecek olan Tesla Semi’nin lojistik sektöründe büyük bir dönüşüme öncülük edebileceği düşünülüyor. Şirketin sahibi konumundaki ünlü milyarder Elon Musk tarafından ilk defa duyurulduğunda 2021 yılında yollarda olacağı iddia edilen araçların çıkışı, yaşanan çip krizi ve pandemi sonrasında 2023 yılı sonlarına ertelenmiş durumda.

ABD Markaları Çok Geride

Dünyanın en çok tır ve kamyon satışının yapıldığı ülkelerden biri olan ABD, haliyle bu sektörde oldukça güçlü üretici markalara da ev sahipliği yapıyor. Ancak araştırmaya göre Tesla ve Xos markaları dışında ABD’li markaların iklim değişikliğine karşı henüz yeterli önemi göstermediği görülebiliyor. En büyük tır ve kamyon üreticilerinin sıralandığı listede son dört sıra, iki ABD’li ve 2 Çinli marka tarafından paylaşılıyor. Ayrıca büyük üreticiler arasında yer alan IVECO ve Volvo Trucks US’in oldukça düşük puanlar alması, yeşil lojistik dönüşümü için markaların süreci hızlandırmaları gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: CleanTechnica

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons