2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri

Güzellik Endüstrisi Trendleri | 2023-2024

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Güzellik endüstrisi, son birkaç yılda pandemiyle beraber değişiklikler yaşadı. Ancak mevcut pazar araştırmaları, güzellik ve kişisel bakım endüstrisindeki gelirim 2027 yılına kadar 101 milyar doları aşacağını gösteriyor.

Güzellik kavramı gelişmeye devam ederken, endüstri de tüketicilerin taleplerine hızla tepki veriyor. Kişisel bakım ve güzellik şirketleri, yeni müşteriler kazanmak için teknoloji ve bilimi yenilikçi şekillerde kullanıyor ve mevcut teknolojilerine entegre etmeye çalışıyor.

Yapılan araştırmalar sonucu, 2023 ve sonrasında güzellik ve kişisel bakım sektörlerini etkileyen en önemli trendleri bu yazımızda derledik.

AI ve AR ile Kişiselleştirme

2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri
Fotoğraf: Getty Images | metamorworks

McKinsey tarafından yapılan araştırmaya göre, günümüzdeki tüketicilerin %71’i alışveriş yaptıklarında kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşamayı bekliyor. Bu olmadığında, alışveriş yapan tüketicilerin dörtte üçünden fazlası hüsrana uğruyor. Araştırma, kişiselleştirilmiş deneyimin müşteri yaşam döngüsünde doğrudan etkisinin olabileceğini gösteriyor. Eğer tmarka kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi sunuyorsa, tüketicilerin %80’inin bu şirketten tekrar alışveriş yapmasının ve bu şirketi bir arkadaşına veya çevresinden birine önerme olasılığı daha yüksek oluyor.

Spesifik olarak, güzellik sektöründe alışveriş yapanların %58’i, kendilerine belirli güzellik ürünleri önermek için çevrimiçi quiz sunan bir işletmeden alışveriş yapma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Yanıt verenlerin %45’i, bir ürünü çevrimiçi olarak denemelerine olanak tanıyan sanal gerçeklik veya yapay zeka deneyimi sunan bir işletmeden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. 

Kişiselleştirilmiş deneyimin önemi için teknoloji şirketi Revieve, Dijital Sağlık-Güzellik-Sağlık Platformunun bir parçası olarak AI/AR destekli birkaç etkileşimli modül oluşturdu. Bu modül cilt bakımı, makyaj, güneşten korunma ve beslenme ile ilgilenen müşterileri kapsıyor. Murad, Living Proof, Ulta Beauty ve Schwan Cosmetics gibi güzellik şirketleri, gerçeğe yakın deneme fırsatları ve kişiselleştirilmiş öneriler sağlamak için yakın zamanda Revieve ile ortaklık kurdu. 2022’nin sonlarında JCPenney, müşteriler için bir AI cilt bakımı danışmanı ve AR makyaj deneme deneyimleri sunmaya başladı. Diğer güzellik markaları, kişiselleştirilmiş ürünler sunmak için teknoloji çözümlerini en yeni cilt bakımı bilimiyle birleştiriyor.

Sürdürülebilirlik Odaklı Biyoteknoloji Yenilikleri

2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri
Fotoğraf: Getty Images | motortion

Güzellik endüstrisi yıllardır bilimdeki yeniliklerden etkilenmesi yeni bir şey değil. Ancak son zamanlarda biyoteknolojinin gelişmesiyle beraber güzellik trendlerindeki sürdürülebilirlik trendi yükselişe geçti.

Güzellik malzemelerinin büyük ölçekte üretilmesi, sürdürülebilirlik ile zıt bir durum. Çünkü sonucunda su kullanımı, fazla arazi tahribatı ve kirlilik gibi sonuçlara yol açar. Bununla birlikte, biyoteknoloji bilimi, araştırmacıları doğadaki organizmalarda zaten var olan güzellik bileşenlerini bulmaya teşvik ediyor. Böylece bilim doğal süreci kopyalayabilir ve bir laboratuvarda toplu üretim malzemeleri üretebilir hale geliyor. Örneğin, cilt bakımı şirketi Algenist, patentli içeriği alglerden elde edilen Alguronik Asit’i üretmek için biyoteknolojik yöntemler kullanıyor. Markadan alınan verilere bakıldığında içeriğin genel cilt sağlığını %51 oranında iyileştirdiği ve 12 haftada ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü %35 oranında azalttığı görülüyor.

Güzellik sektöründe biyoteknoloji trendi, Unilever gibi büyük kişisel bakım şirketlerinde de yakalanmış durumda. Şirket, 2022’nin ortalarında San Diego merkezli bir biyoteknoloji firması olan Geno ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Geno, güzellik ürünlerinde kullanılan sürfaktanları oluşturmak için bir fermantasyon süreci kullanan bir şirket. Ayrıca 2023’ün başlarında L’Oreal de bu ortaklığa katılacaklarını duyurdu.

Doğal ve Organik İçerikler

2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri
Fotoğraf: annakhomulo

Çevresel Çalışma Grubuna göre, ortalama bir insan vücuduna günde dokuz kişisel bakım ürünü uyguluyor. Kadınların dörtte biri her gün 15 veya daha fazla ürün kullanıyor. Sadece dokuz üründe, ortalama 126 benzersiz içerik var. 2023’te anket verileri, giderek daha fazla kadının bu kimyasalların tam olarak ne olduğunu ve vücutları ve gezegen için ne anlama geldiğini sorguladığını gösteriyor. Tüketicilerin %65’inden fazlası çevre dostu markalar arıyor ve %55’i sürdürülebilir ürünler için daha fazla ödemeye hazır.

Kozmetik içerikler, tüketiciler için sürdürülebilirliğin büyük bir parçasıdır. Nosto‘nun yakın tarihli bir raporu, insanların %68’inin “temiz” olarak tanımlanan ürünleri aradığını ve insanların %59’unun “doğal ve organik” olarak tanımlanan ürünlerden etkilendiğini söyledi. Statisa’da yayımlanan bir başka rapora göre; doğal güzellik ve kozmetik için küresel pazar değeri, 2031 yılına kadar 59 milyar dolara çıkacak.

The New York Times’ta yayımlanan bir makaleye göre; güzellik ürünlerinin neredeyse üçte birinin artık “temiz” olarak etiketlendiğini gösteriyor ve bu sayının 2027 yılına kadar %12 artması bekleniyor.

TikTok ve Instagram’da Güzellik Satışları ve Marka Etkileşimi

2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri
Fotoğraf: studioroman

Uzmanlar, tüm sosyal medya kullanıcılarının yaklaşık yarısının bu yıl bir sosyal platformda en az bir satın alma işlemi yapacağını söylüyor.

2021 yılında yayımlanan bir araştırmaya göre; 2024 yılına kadar, sosyal medyadaki ortalama bir müşteri, sosyal ticarete her yıl 800 dolar harcayacak. 18 ila 44 yaş arasındaki tüketiciler, sosyal medyadan alışveriş yapma olasılıkları en yüksek olanlardır ve giyimden sonra en çok satın aldıkları şeylerden biri güzellik ürünleridir.

Yapılan bir başka ankette; kullanıcıların yaklaşık %60’ı ürünü sosyal medyada gördükten sonra bir güzellik ürünü satın aldığı belirtilmiş ve özellikle TikTok kullanıcılarının %89’u platformda bir ürün gördükten sonra bir güzellik ürünü satın almış.

Güzellik ve Kişisel Bakım Ürünlerinin Geleceği Ne Olacak?

2023-2024 Güzellik Endüstrisi Trendleri
Fotoğraf: Pexels | Anna Shvets

Teknoloji ve toplumsal sorunlar, güzellik ve cilt bakım endüstrisini büyük ölçüde etkilerken; sektör, yine en çok tüketicileri dinlemeye devam etmiş ve edecek. Tüketiciler ister yeni ürünler arıyor olsun, ister daha doğal içerikler talep ediyor olsun; markalar tüketicilere göre şekilleniyor. Ayrıca, müşterilerle sosyal medyada ve AI/AR uygulamaları aracılığıyla etkileşim kurmanın yeni yollarını buluyorlar. Önümüzdeki yıllarda, bilimin ve teknolojinin gelişmesi ve tüketicilerin sürdürülebilirlik konusundaki bilinçlerinin artmasıyla; temiz içerikli ve kişiselleştirilmiş deneyim sunan güzellik ve cilt bakım ürünlerinin artacağı öngörülüyor.

Kapak Fotoğrafı: instaphotos