CRADDLE OF FOOD Yemek Konferansı Gerçekleştirildi

CRADLE OF FOOD Yemek Konferansı Gerçekleştirildi

Mey|Diageo’nun destekleriyle düzenlenen yemek konferansı ve etkinliği CRADLE OF FOOD (Yemeğin Beşiği), 12 Haziran’da Londra’nın eski balık pazarı tarihi Old Billingsgate’de uluslararası gastronomi dünyasını bir araya getirdi.

CRADDLE OF FOOD Yemek Konferansı Gerçekleştirildi
Fotoğraf: Mehmet Gürs ve Cemre Torun

Kahramanmaraş depremleriyle yerle bir olan Güneydoğu Anadolu ve Kuzey Suriye coğrafyasının yeme-içme kültürünü korumak, bölgedeki ufak üreticilerin kalkınmasına destek olmak ve yemeğin birleştirici gücünü hatırlatmak amacıyla Cemre Torun ve Mehmet Gürs tarafından düzenlenen CRADLE OF FOOD, birbirinden değerli uzmanlar, şefler ve yemek yazarlarının katkıları ile gerçekleşti.

Gıdanın Birleştirici Gücü

CRADDLE OF FOOD Yemek Konferansı Gerçekleştirildi

Konferansın önceliği, bölgenin katmanlı mutfak kültürünü tüm dünya ile paylaşarak lezzetlerine, ürünlerine, reçete ve hikayelerine sahip çıkmak ve gıdanın birleştirici gücüne dikkat çekmek oldu. Yirmiden fazla ülkeden üç yüz kişiyi aşkın katılımcı ile gerçekleşen etkinlikte, bölgenin mutfak mirası ve yemeğin birleştirici gücü, uluslararası konuşmacılar tarafından farklı açılarıyla ele alındı. Neolokal’in kurucularından Antakyalı şef Maksut Aşkar; “yemek ve şehircilik” konusunun öncüsü İngiliz mimar Carolyn Steel; ziraat mühendisi ve gastronom Tangör Tan; Anadolu ve özellikle Gaziantep mutfağı uzmanı Filiz Hösükoğlu; Duke Üniversitesi’nden arkeolog Doç. Kathryn Morgan; İngiliz şarap yazarı ve uzmanı Sarah Abbott; Heritage Vines of Turkey kurucularından Gözdem Gürbüzatik; Master Sommelier ve Trivet Restoran’ın kurucusu İsa Bal; dünyanın en etkili yeme-içme rehberlerinden biri sayılan Culinary Backstreets’in yaratıcılarından Ansel Mullins; İtalya’da göçmen mutfağını merkezine alan ROOTS’un kurucusu şef Jessica Rosval; Akdeniz ve Orta Doğu mutfaklarının otoritesi olarak bilinen Anissa Helou; MENA Bölgesi’nin en iyi restoranı seçilen Orfali Bros.’un arkasındaki isim Halep asıllı şef Mohamad Orfali; Lübnan’ın ilk üretici pazarının kurucusu, sosyal gastronominin önde gelen ismi Kamal Mouzawak; uzun yıllar Güneydoğu Anadolu mutfağını A.B.D.’deki restoranlarına taşıyan şef Ana Sortun, konuşmalarında değerli bilgilerini ve tecrübelerini paylaştılar.

Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından katılan şefler, yemek yazarları ve gastronomi profesyonelleri bir gün önce hep birlikte mutfağa girip konferansın öğle yemeğini hazırladılar. Halep usulü muhammaradan Malatya’nın kiraz yaprağı sarmasına, bölgenin kaytaz böreğinden Antep fıstıklı baklavasına, birbirinden lezzetli yemekler konferansın katılımcıları tarafından büyük beğeniyle karşılandı.