Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu

Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu

Orman yangınları, iklim krizleri, hava kirliliği ve global virüsler doğanın adeta insanlığı uyaran bir imdat çığlığı. Art arda yaşadığımız felaketler ve afetler, sürdürülebilirliğin önemini kavramamızı, bu yaklaşımı hayatlarımızın bir parçası haline getirmemizi ve harekete geçmemizi sağladı. Moda sektörü de bu akımın dışında değil elbette. Moda devleri gerçekleştirdikleri sürdürülebilirlik çalışmaları ile gündemde yer almaya devam ediyor. O zaman gelin, birkaç örnekle moda dünyasının sürdürülebilirlik raporunu çıkaralım. Bu sene kim ne sözü vermiş, ne gibi adımlar atmış?

Stella McCartney Şimdiye Kadarki En Sürdürülebilir Koleksiyonu Piyasaya Sürdü!

Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu
Moda dünyasının 2021 sürdürülebilirlik raporu: Stella McCartney

Fotoğraf: Stella McCartney

Tasarımlarında sürdürülebilirliği en iyi uygulayan lüks markaların başını çeken Stella McCartney, tüm ürünlerinin materyallerinde ve üretiminde etik ve çevre dostu bir yaklaşım hedefliyor. Hiçbir parçada gerçek deri, kürk ve kuş tüyü kullanmayan lüks markalardan biri olan Stella McCartney, aynı zamanda tedarik zincirini denetleyen, adil ve etik çalışma standartlarına dikkat eden, çevresel faktörleri gözeten bir marka.

Doğaya, canlılara saygı duymayı felsefe haline getiren Stella McCartney, bu sene şimdiye kadarki en sürdürülebilir koleksiyonunu çıkardı. Markanın Sonbahar 2021 koleksiyonu, %80 çevre dostu malzemelerden tasarlanan parçalardan oluşuyor. Bununla beraber “Our Time Has Come” isimli bir kampanya başlatan marka, hayvanlarla insanların eşit olduğu mesajını vurguluyor, hayvanların kürkleri ve derileri için maruz kaldıkları zulme dikkat çekiyor.

Bir video eşliğinde duyurulan kampanya marka tarafından şöyle tanımlanıyor: 

“Pandemi sürecinde geçtiğimiz yıl, yasakların başlamasıyla insanların evlerine çekilmesiyle her türden ve boyuttan canlının şehirlere indiğini gördük. Bu benzeri görülmemiş an, bu türlerin özgürce yaşadığı ve insanlar arasındaki yerlerini geri aldıkları, cesurca ilan ettikleri şık bir fantezinin zeminini hazırladı.”

Burberry, 2040’a Kadar İklim Pozitif Olma Sözü Verdi!

Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu
Moda dünyasının 2021 sürdürülebilirlik raporu: Burberry

Fotoğraf: Business of Fashion 

Burberry, haziran ayında 2040’a kadar karbon nötr hale gelmenin yanı sıra iklim pozitif olma, yani ürettiğinden daha fazla sera gazı emisyonu tasarrufu sağlama sözü verdi. Paris Anlaşması’nda belirtilen hedeflerden 10 yıl önce bu amaca ulaşmayı kendine misyon edinen marka, lüks sektörü için yeni bir standart oluşturduğuna inanıyor. Bunu başarmak için marka, kendi zinciri içinde harekete geçerek 2030’a kadar tedarik zinciri genelinde emisyonlarını %46 azaltmayı hedefliyor. Ayrıca kendi üretimi ötesinde Burberry, daha sürdürülebilir gelecek çabalarını destekleyen, doğal ekosistemleri koruyan, geri kazandıran girişimlere ve iklim projelerine de yatırım yapacak.

LVMH, Orman Koruma İnisiyatifini Güçlendirmek için Canopy ile İş Birliğine Başladı!

Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu
Moda dünyasının 2021 sürdürülebilirlik raporu: LVMH

Fotoğraf: Dyana Wing

Moda devi LVMH de 2021 sürdürülebilirlik girişimlerini genişleten kurumlar arasında. LVMH, bu yaz kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Canopy ile iş birliğine girdiğini duyurdu. Canopy, çevre korumayı ilerletmek ve tedarik zincirlerini sürdürülebilir bir hale dönüştürmek için büyük markaları etkileyen bir organizasyon. Bu ortaklık ile LVMH, Canopy’nin tedarik zincirlerini değiştirmek, ormanları korumak ve alternatif “Yeni Nesil Çözümler” bulmak için çalışan “Pack4Good” ve “CanopyStyle” girişimlerini desteklemeyi hedefliyor.

Bu iş birliği kapsamında LVMH; kağıt, kağıt ambalaj ve kumaş tedarik zincirlerinin 2022’nin sonuna kadar dünyanın Kadim ve Tehlike Altındaki Ormanları’ndan gelen liflerden arındırmayı kendine misyon edindiğini açıkladı. Ormanları ve nesli tükenmekte olan türlerin yaşam alanlarını korumak ve toplulukların özgür, bilgilendirilmiş onayını alarak yerli halklara saygı göstermek adına ayrıca tedarik zincirlerini de elden geçireceğini belirtti.

Crocs, 2030’a Kadar Net Sıfır Hedefi Verdi!

Moda Dünyasının 2021 Sürdürülebilirlik Raporu
Moda dünyasının 2021 sürdürülebilirlik raporu: Crocs

Fotoğraf: Crocs

Crocs, bu yıl 2030’a kadar net sıfır olma sözü açıkladı ve bu hedefe ulaşmak için bir dizi çevre dostu değişiklik yapmaya koyuldu. Daha sürdürülebilir malzemelere geçiş, ambalajın etkisini en aza indirmek, yenilikçi ürünleri yeniden değerlendirme çözümleri ve kaynak kullanımına yapılan yatırımlar bunlardan sadece birkaçı. 

2021’in sonuna kadar %100 vegan olacak, deri ve diğer hayvansal materyalleri ürün gamından tamamen çıkaracak olan Crocs, aynı zamanda daha sürdürülebilir, biyo-tabanlı bir Croslite malzemesi geliştirmenin yolunda. Crocs yapımında kullanılan ana malzeme olan Croslite’ın %45’i şu anda geri dönüştürülürken marka, bu malzemeyi daha da sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor. Bu planların arasında daha fazla çevre dostu ambalaj kullanmak da yer alıyor ve çoğu Crocs ürünü halihazırda ambalajsız satılıyor.

Kapak Fotoğrafı: Shelby Cohron