Pandemi Sonrası Squid Game Etkisi

Pandemi Sonrası Squid Game Etkisi

17 Eylül’de Netflix’te gösterime giren Squid Game, TikTok’ta 23 milyardan fazla izlenerek 90 ülkede en popüler yapım haline geldi ve her geçen gün izleyici sayısını artırmaya devam ediyor.

Daha önce gerilim alanındaki başarısını Parazit ile ispatlayan Güney Kore, 2020 yılında ana dilinde seslendirdiği bu yapım ile En İyi Film dalında Oscar ödülünü almıştı. Yönetmenliğini Bong Joon Ho’nun üstlendiği Parazit, toplumdaki adaletsizliği yalın bir dille işliyor, Kore’deki sistemi eleştiren film aynı zamanda vatandaşların kapitalist düzenle mücadelesini anlatıyordu. Sadece Güney Kore değil, pandemi sonrası her toplumun şahit olduğu eşitsizliği bu sefer yönetmen Hwang, Squid Game ile aktarmaya çalışıyor.

Ancak krizler silsilesi yaşadığımız, bir yandan iklim değişikliğinin etkilerini gördüğümüz bir yandan da Covid-19’un etkisiyle mücadele ettiğimiz bir dönemde neden bu kadar şiddet sahnesine göz yumuldu? 

Yetenek Avcısı Netflix

Pandemi Sonrası Squid Game Etkisi
Pandemi sonrası Squid Game etkisi

“Bu İş Asla Tutmaz” kitabı ile Netflix’in hikayesini anlatan Marc Randolph, kitabın çoğu yerinde bir işin tutup tutmayacağının denemeden anlaşılmayacağını söylüyor. Hatırlayalım, Netflix Covid-19 sebebiyle geçen yıl 15.8 milyon yeni abone kazandı. Maalesef yeni yapımların olmaması sebebiyle 2021 yılının ilk üç ayında ancak 4 milyon yeni aboneye ulaşabildi. 

Her yapımını merakla izlediğimiz Netflix, Squid Game’in başarısını öngörecek kadar şiddetin aleni sahnelendiği benzer senaryolara daha önce de yer verdi. Daha önce denendi, daha önce de beğenildi. Şimdi ününe ün katan Squid Game dizisinin hikayesine geri dönelim. 

Çaresizlik içindeki 456 insanın hikayesini anlatan Squid Game, daha önce 10 kez ret cevabı aldı ancak pandemi sonrası aklımıza sahip çıkmaya çalıştığımız şu günlerde Netflix tarafından kabul edildi. Doğru yer olduğunu kanıtlayabiliriz ancak zamanı konusunda düşünmemiz gerekiyor. Verdiği mesajlar adalet ve eşitlik üzerine olsa da ne izleyen kesimin o mesajı ayrıştıracak psikolojisi yerinde ne de mesajın iletilme şekli doğru. Peki platformun en çok izlenen orijinal yapımının bu başarısı nasıl açıklanıyor?

Başarı Nasıl Ölçülür?

Yapımcılar, dizinin izlenme rekorları üzerine kafa yorsun; 2009 yılından beri senaryosunu yazan Hwang Dong ise dizinin başarısını izleyicinin gerçek hayattan karakterleri dizide bulabilmesine bağlıyor. Seyirciler böylelikle oyuncularla empati yapabiliyor ve dizi ile arasında bağ kurabiliyor. Hwang, ayrıca basit çocuk oyunlarının karakterlerin ön plana çıkmasını kolaylaştırdığını ve izleyiciyi kafa karışıklığından uzak tuttuğunu söylüyor. 

Dolambaçsız, izleyicinin kafasını karıştırmadan oyunun içinde oyunu anlatan dizi, hangi değerleri anlatacak çocukları ne şekilde etkileyecek bilemeyiz. Ancak umarız ikinci sezonuna kadar oyun, şiddet ve okul gibi kavramları aynı haberlerde daha az görür, eşitsizlik ve adaletsizlik gibi farkındalık yaratmaya çalıştığı konuları daha çok gündeme getiririz.

Kapak Fotoğrafı: Reddit