Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?

Neredeyse hepimizin evinde çoğunlukla göz ardı ettiğimiz ancak “milli servet” kategorisine girebilecek kadar kıymetli bir köşe bucak olduğunu biliyor muydunuz? Bozuk elektronik eşyalar dediğimizde konu biraz daha netleşecektir. Evet, o çekmeceden bahsediyoruz; tüm bu kullanılmayan veya bozuk elektronik eşyalar ile dolu çekmece… Üretimi için tonla kaynak ayrılan ve atıl durumdayken her türlü geri ve ileri dönüşüm potansiyelini cömertçe harcadığımız e-atıklarla dolu olan. Bu yazımızda “Bozuk elektronik eşyalar nasıl değerlendirilir?” sorusunu cevaplandırdık.

Kullanılmayan Bozuk Eşyaları Değerlendirme Fikirleri

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?
Fotoğraf: Josep Monter

Elektronik eşyaları kullanırken çeşit çeşit özelliklerinden faydalanmasını biliyoruz. Peki, cihazların en basitinden şarj girişi ya da ekranı bozulduğunda neden onları tamamen kullanılamaz olarak sınıflandırıyoruz? Gündelik hayatımızda eski işlevlerini yitiriyor olabilirler, doğru. Ancak bu onlardan faydalanmak ve hayatımızın başka alanlarında başka şekillerde değerlendirmek için sayısız fırsatımız olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Aşağıdaki örnekleri okuduğunuzda ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız…

Bozuk Akıllı Telefonlar

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?
Fotoğraf: Unsplash | Ali Abdul Rahman

Akıllı telefonlar, yetenekleri sayesinde artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak teknolojiden geri kalmamak adına sürekli olarak akıllı telefon değiştirmemiz, arkamızda devasa bir atık yığını bırakmamızı sağlıyor. Halbuki akıllı telefonları yeniden değerlendirmek için kullanılabilecek pek çok yöntem bulunuyor.

 • Güvenlik Kamerası: “Bozuk akıllı telefon nasıl değerlendirilir?” sorusunun en güzel cevaplarından biri güvenlik kamerası. Eğer eski telefonunuzun kamerası çalışıyorsa telefonunuzu internet ağınıza bağlayabilir ve bir güvenlik kamerası olarak kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken telefona sürekli elektrik sağlamak ve internette rahatlıkla bulabileceğiniz bulut destekli güvenlik programlarını çalıştırmak.
 • Kendi Bulut Sunucunuzu Oluşturun: Kullanıcılarına oldukça fazla özelleştirme sağlayan Android işletim sistemiyle birlikte eski cihazınızı bir bulut servisinize dönüştürmeniz mümkün. SD kart kurulumu ve birkaç işlemden sonra Android cihazınızı kolayca ev internetinize bağlanan bulut hizmetine dönüştürebilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayarak ilgili blog paylaşımını okumanızı tavsiye ederiz.
 • Taşınabilir WiFi: Sürekli artan internet ihtiyacınıza karşı kurtarıcı olabilecek bir akıllı telefonu yeniden değerlendirme fikriyle karşınızdayız: Taşınabilir WiFi! Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

 • Televizyon Kumandası: Kumandanız bozulduysa eski akıllı telefonunuz kolaylıkla imdadınıza yetişebilir. Birçok telefonda kumanda özelliği kendiliğinden mevcut. Bu geliştirme için yine bir iki App Store ya da Google Play araması işinizi görecektir.
 • Dünya Dışı Yaşam Arayışına Destek Olun: Evet, bu başlık kulağa oldukça garip geliyor. Ancak gerçekten de Android telefonunuzla Dünya dışı yaşam arayışına destek olabilirsiniz. Zooniverse, Dreamlab ve MyShake gibi uygulamalar, cihazınızın hesaplama gücünü kullanarak araştırmacıların uzay, sismoloji ve tıp alanında çalışmalar yürütmesine yardımcı oluyor.
 • Kendi Kişisel Asistanınızı Yaratın: Eski Android telefonlar, özelleştirme imkanları sayesinde kendi kişisel asistanınızı yaratmanıza yardımcı oluyor. Bu işlem için Action Launcher veya Nova Launcher isimli tasarımları cihazınıza kurabilir ve eller serbest olarak sesli bir şekilde komut verebilirsiniz.

Bozuk Laptoplar

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Telefonlara kıyasla daha fazla işlem gücü sunan laptoplar, birçok farklı proje ile yeniden hayata döndürülebilir. İşte deneyebileceğiniz bazı “kendin yap” projeleri:

 • Ev Stüdyosu: HDMI kablosu ile televizyona bağlayıp büyük ekrandan film seyretmek! Bu sayede eski bilgisayarınızın depolama alanını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle ekran kartı desteği bulunan laptoplar, 4K ekranları dahi kaldırabilecek güçlere ulaşabilir.
 • İkinci Ekran: Eğer laptopunuz yavaş da olsa hala çalışıyorsa yeni bilgisayarınız için ek bir monitör görevi görebilir. Ek monitörlerin yüksek performans vermesine gerek yok, yalnızca ekranları çalışsın yeter.
 • Kullanmaya Devam Edin: Chromebook’ları hiç duydunuz mu? Kendisi Google’ın yeni çıkardığı yeni bir işletim sistemi ve Google aramaları gibi basit fonksiyonları rahatlıkla görmenizi sağlıyor. Eski laptopunuzu Chromebook haline getirerek laptopun kalan son gücünü oldukça verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Dijital Tablo: Laptopunuzu kolaylıkla bir dijital tabloya dönüştürebilirsiniz. Detaylar için buraya tıklayarak PCWorld’un makalesini ziyaret edin. Ayrıca eğer teknik bilginiz varsa ekran ile donanımı tek bir çerçevenin içine sıkıştırarak duvara asılacak bir tablo dahi yapabilirsiniz.
 • Kendi Oyun Sunucunuzu Yaratın: Arkadaşlarınızla oyun oynamayı seviyorsanız bazı eski oyunlar için sunucuya ihtiyaç olduğunu biliyorsunuzdur. Peki, kendi bilgisayarınızın işlem kapasitesini kısıtlamak yerine eski laptopunuzu değerlendirmeye ne dersiniz? Gücü sayesinde eski laptoplar, kolaylıkla neredeyse her oyun için bir kapalı sunucu haline getirilebilir.

Bozuk Tabletler

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?
Fotoğraf: Maxpixel

Daha küçük olmaları sayesinde günlük hayatın neredeyse her alanında kendine yer bulan tabletler, günümüzde kompleks işleri halledebilecek kadar güçlü hale geldi. Ancak eski tabletler “dokunmatik cihaz” olmaktan ileriye gidemiyordu. Merak etmeyin, tabletlerin esnek yapısı ve büyük ekranları, birçok farklı geri dönüşüm fikrine uygun olmalarını sağlıyor.

 • Görüşmeler İçin Kullanın: Eski tabletler dahi günümüzde kritik önem taşıyan Meets ve Teams gibi uygulamaları kaldırıyor. Bu noktada tabletinizi sabit bir yere konumlandırarak görüşmelerinizde ikincil ekran şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca tabletler, kolaylıkla telefonlarla bağlantı kurabildiği için mesajlarınızı ve çağrılarınızı görüp yanıtlayabildiğiniz bir sisteme de dönüştürmek mümkün.
 • Aracınıza Yerleştirin: Kim aracında gelişmiş bir multimedya oynatıcı istemez ki? Eski tabletlerinizi kolaylıkla aracınızın ses sistemine bağlayabilirsiniz. Ayrıca tabii ki film izleme, oyun oynama ve navigasyon gibi hizmetler de tablet ile birlikte gelecek!
 • E-Kitap Okuyucuya Dönüştürün: Günümüzde başta Amazon Kindle olmak üzere pek çok farklı e-kitap okuyucuyu bulmak mümkün. Ancak eski bir tablet, birkaç uygulamanın yardımıyla kolaylıkla bir e-kitap okuyucuya dönüştürülebilir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın!
 • Not Tutucu Olarak Kullanın: Özellikle ilk nesil tabletler, kompakt ekranları ile not tutucu olarak kullanmak için birebir. Notion gibi farklı not tutma uygulamalarını tablete kurabilir, mutfağınızın uygun bir yerine sabitleyebilirsiniz. Böylece aileniz, hem ev içi günlük yapılması gerekenlerden geri kalmaz hem de takviminizi kolaylıkla takip edebilir.

Bozuk Kulaklıklar

Bozuk Elektronik Eşyalar Nasıl Değerlendirilir?
Fotoğraf: Pxhere

Kulaklıklar yapıları gereği yazımızdaki diğer elektronik cihazlara kıyasla çok daha kolay bir şekilde kırılıyor. Eminiz ki evinizde kırılmış veya kablosu kopmuş bir kulaklık bulunuyordur. Neyse ki bozulan kulaklığı değerlendirmek için bazı yöntemler var.

Kablo Kopması Tamir Edilebilir: Sanılanın aksine kablosu kopan bir kulaklık tamamen kullanılamaz duruma gelmez. Biraz elektrik bandı veya daha temiz bir işçilik çıkarmak istiyorsanız lehim ile birlikte kopan kabloyu tamir edebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Kulaklıkların içerisinde yer alan telleri de bulmak bir hayli kolaydır. Bu sebeple birden fazla kulaklığın çeşitli parçalarını kullanarak yepyeni bir kulaklık yapmanız da mümkün.

Elektronik Aksamını Değerlendirin: Bozulan çoğu elektronik, genellikle yüzlerce komponent arasında sadece bir veya birkaçının zarar görmesiyle kullanılamaz hale gelir. Aslında çoğu komponent hala kullanılabilir durumdadır. Kulaklıklarınızda yer alan osilatör, hopörlör, çip ve batarya gibi donanımlar yeniden değerlendirilebilir.

Aksesuar Olarak Kullanın: Artık gündelik tarzımızın bir uzantısı haline gelen kulaklıklar, çalışmasa da pekâla aksesuar olarak kullanılabilir. Özellikle eski tip bir kafa üstü kulaklık, bir kostüm partisinde dikkatleri üzerinize çekebilir. Örneğin, 90’lar kostümünüzü Walkman’li kulaklık ile tamamlamaya ne dersiniz?

Kapak Fotoğrafı: andreahuyoff