Mengene ve Dostları, Depremzedeler İçin Sahneye Çıktı!

Mengene ve Dostları, Depremzedeler İçin Sahneye Çıktı!

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay ve Nihat Mugil’in kurucusu olduğu Antakyalı müzik grubu Mengene, sanatçı dostlarıyla birlikte 14 Mart Salı akşamı IF Performance Hall Beşiktaş sahnesinde depremzedelere destek olmak için sevilen şarkıları hep bir ağızdan söylediler!

Mengene ve Dostları, Depremzedeler İçin Sahneye Çıktı!

Aylin Aslım, Batu Akdeniz, Cahit Berkay, Emrah Karaca, Daniska, Doğan Duru, Harun Tekin, Kamufle, Niyazi Koyuncu, Ozbi, Yüksek Sadakat ve Mengene’nin birlikte sahne aldığı konserin bilet satışından elde edilen tüm gelir, ilk günden itibaren deprem bölgesindeki çocukların ve ebeveynlerinin yanında olan TEGV’e aktarılıyor. 11 ilin yaralarını sarmak amacıyla düzenlenen dayanışma konserinde Barış Atay, “Bir ay önce grubumuzun yarısı ve aileleri enkaza dönmüş evlerden çıktılar. Hepimizin 103 saniyede hayatı değişti. ‘Üryan Geldim’ türküsü yüzyıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen hâlimizi çok net anlatıyor. Üryan gelip üryan gidiyoruz. Dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bütün bir halk olarak gördük. Hepinize müteşekkiriz. İyi ki varsınız, teşekkür ediyoruz. Ayağınıza sağlık,” diyerek, bu geceye destek veren tüm sanatçı dostlarına ve bilet alan tüm destekçilere teşekkürlerini iletti. Gecede sahne alan usta sanatçı Cahit Berkay ise gözyaşlarına hakim olamadığı konuşmasında “Sevgi emek ister. Bizler beraber omuz omuza sevgimizi gösterdiğimiz zaman daha güçlü oluyoruz,” sözleriyle herkesi sevgi altında birleşmeye çağırdı.
Mengene ve Dostları, Depremzedeler İçin Sahneye Çıktı!
MENGENE HAKKINDA
Mengene, iki kuzenin kurdukları ve soyadlarından ilham alarak adını verdikleri bir rock grubudur. Grubun kurucuları Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili, oyuncu, yönetmen Barış Atay ve müzisyen Nihat Mugil’dir. Mengene, kendi dallarında yaptıkları işlerde büyük beğeni toplamış iki kuzenin yıllar öncesinden başlayan, bir araya geldiklerinde yaptıkları müzik çalışmalarını profesyonel bir platforma taşımaya karar vermeleriyle ortaya çıktı. Alternatif modern rock sound’unun hâkim olduğu, etnik müzikten beslenen bir tarza sahip olan Mengene, 2021 yılında “İnce Memed” ile “Yürü Bre Hızır Paşa” teklilerini, 2022’de ise “Değişim” albümünü ve Moğollar grubuna saygı albümü için “Issızlığın Ortasında” şarkısını yayınladı. Grup, 2022 yılı kasım ayında ise Aylin Aslım ile birlikte insanlığa seslendiği son teklisi “Kaybederken İnsan”ı müzikseverlerle paylaştı.