​​Asırlık Kraliyet Ailesi Mücevherleri

​​Asırlık Kraliyet Ailesi Mücevherleri

Güncelleme Tarihi: 3 Ocak 2022

Mücevher kelimesi bolluğu ifade ediyor. Yanına bir de kraliyet ailesini eklediğimizde varlık, ihtişam; görkemli şatolarda, balolarda geçen bir yaşam tarzı hayal ediyoruz. Bu çağrışımlar kısmen gerçeği yansıtsa da biz bu yazımızda konuyu sürdürülebilirlik kavramından yola çıkarak incelemek istedik. Sınırsız alım güçleri ve imkânlarına rağmen kraliyet ailesi mensupları, aynı parçaları yüzyıldır nesillerine aktarabiliyor, aynı kuşak içinde birlikte değerlendirip farklı ortamlarda taşımaya devam ediyor. Mevcut mücevherleri farklı tasarımlara dönüştürerek güncelleyen aile fertlerinin, kuşaklardır kullandığı çarpıcı mücevherlere gelin birlikte göz atalım.

Lotus Çiçeği Tacı

​​Asırlık Kraliyet Ailesi Mücevherleri Lotus Çiçeği Tacı
​​Asırlık kraliyet ailesi mücevherleri Lotus Çiçeği Tacı

Soldan Sağa: Ana Kraliçe Elizabeth, Prenses Margaret, Serena Armstrong-Jones, Cambridge Düşesi Catherine

Kraliyet mücevheri deyince çoğumuzun aklına ilk olarak görkemli taçlar gelir. The Lotus Flower Tiara diye bilinen bu taç da tarih içindeki anlamı ve zarif tasarımı ile dikkat çekiyor. Lotus çiçeği deseniyle süslü bu taç, Kraliçe II. Elizabeth’in annesi, “Ana Kraliçe” Elizabeth tarafından yaptırılmıştır. Taç, 1923’te eşi Kral VI. George’un (o zamanlar York Dükü) kendisine düğün hediyesi olarak aldığı Garrand imzalı bir kolyenin taşlarından oluşuyor. İnci ve elmasların öne çıktığı Lotus Çiçeği Tacı, Ana Kraliçe Elizabeth tarafından uzun yıllar taşındıktan sonra 1959’da kızı Prenses Margaret’e geçer. Prenses Margaret, Poltimore Tacı ile beraber en çok taktığı taçlardan biri olan Lotus Çiçeği Tacı’nı 1993’te gelini Serena Armstrong-Jones’a düğününde takması için ödünç verir.

İlginç gerçek: Prenses Margaret’in 2002’deki ölümünden sonra bir daha görülmeyen tacın Serena’yla birlikte Prenses’in ailesine, torunlarına kaldığı düşünülmüştü. Ancak 2013’te Cambridge Düşesi Catherine’in başını süsleyerek tekrar ortaya çıkan tacın, Prenses Margaret’in vefatıyla kraliyet ailesine iade edildiğini anlıyoruz.

Prens Albert Broşu

Prens Albert Broşu
​​Asırlık kraliyet ailesi mücevherleri

Soldan Sağa: Kraliçe Victoria, Kraliçe Alexandra, Kraliçe Mary, Ana Kraliçe Elizabeth, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Anne

 Sırada kraliyet ailesinin önemli yadigârlarından, neredeyse 200 yıl öncesine uzanan hikâyesiyle The Prince Albert Brooch var. 1850’de Kraliçe Victoria’ya düğününden hemen önce eşi Prens Albert tarafından hediye edilen bu broş, göz alıcı oval bir safirin etrafına dizilmiş 12 büyük elmastan oluşuyor. Kraliçe Victoria, çok sevdiği bu broşu vasiyetinde “Kraliyet Yadigârı” olarak nitelendirerek broşun seleften halefe miras olarak aktarılmasını talep etmiştir. Böylece bu broş; Kraliçe Alexandra, Kraliçe Mary ve “Ana Kraliçe” Elizabeth’ten sonra 1952’de tahta oturan Kraliçe II. Elizabeth’in koleksiyonuna dâhil olmuştur. O zamandan beri Kraliçe II. Elizabeth’in kostümlerinde sıklıkla rastladığımız bu broşla Prenses Anne’in de eş zamanlı görüntü verdiğine tanık oluyoruz.

 İlginç gerçek: Lady Diana’nın nişan yüzüğü, Prens Albert broşunun modelinden esinlenerek tasarlanmış olabilir. Bu zarif yüzük, yıllar sonra Lady Diana’nın gelini Cambridge Düşesi Catherine’e aktarılmıştır. Dünyanın en çok konuşulan nişan takıları arasında yer alan bu yüzük, 14 pırlantayla çevrili 12 karat oval mavi safirden oluşuyor.

Kraliçe Mary’nin Püskül Tacı

 Kraliçe Mary'nin Püskül Tacı
​​Asırlık kraliyet ailesi mücevherleri Kraliçe Mary’nin Püskül Tacı

Soldan Sağa: Kraliçe Mary, Ana Kraliçe Elizabeth, Kraliçe II. Elizabeth, Prenses Anne, Prenses Beatrice

 Kraliyet mücevherlerinden belki de en ses getireni olan Queen Mary’s Fringe Tiara isimli bu tacı, Kraliçe II. Elizabeth düğününde taşımıştı. Esasen Kraliçe Mary’e ait olan bu taç, kendisine Kraliçe Victoria tarafından 1893’te düğün hediyesi olarak verilen bir kolyenin taşları kullanılarak yapılmıştır. 47 geniş, 46 ince elmas bardan oluşan bu görkemli aksesuar, zamanında büyük beğeni toplamıştı. Rusya İmparatoru Romanov’ların sarayından çıkan model, İngiltere’ye ulaşarak popüler oluvermişti. 

Kraliçe Mary, uzun yıllar taşıdıktan sonra bu tacı gelini “Ana Kraliçe” Elizabeth’e verir. Ana Kraliçe ise Püskül Tacı önce 1947’de kızı Elizabeth’e, ardından 1973’te torunu Prenses Anne’e düğünlerinde takmaları için ödünç vermiştir. Kraliçe II. Elizabeth’in düğünden sonra bu taçla görüntülenmemesinin nedeni, bu tacın Ana Kraliçe’nin 2002’deki ölümüne kadar kendi koleksiyonunda bulunmasıdır. Geçtiğimiz yıl evlenen Prenses Beatrice de küçük çaplı, pandemi koşulları altında gerçekleştirilen mütevazı düğününde yine bu tacı takmıştır.

İlginç gerçek: Taç, Kraliçe II. Elizabeth’in düğününden sadece birkaç saat önce başına yerleştirilirken kırılmış ve mücevher evi Garrard tarafından hızlıca onarılması gerekmiştir.

Kraliçe Alexandra’nın Düğün Gerdanlığı

Asırlık kraliyet mücevherleri Kraliçe Alexandra'nın düğün gerdanlığı
​​Asırlık kraliyet ailesi mücevherleri Kraliçe Alexandra’nın Düğün Gerdanlığı

Soldan Sağa: Kraliçe Alexandra, Ana Kraliçe Elizabeth, Cambridge Düşesi Catherine, Kraliçe Alexandra’nın düğün seti

Queen Alexandra’s Wedding Necklace diye bilinen bu gerdanlık, Kraliçe Alexandra’ya 1863’te, İngiltere’nin gelecekteki kralı VII. Edward tarafından hediye edilmiş. Elmas ve incilerden oluşan bir setin parçası olan kolye, Kraliçe Alexandra tarafından davetlerde diğer parçalardan bağımsız olarak da takılmıştır. Kraliçe, bu kolyeyi hem kendi düğününde hem de 1893’te oğlu Kral V. George’un düğün töreninde takmıştır.

Nesilden nesle geçen bu değerli gerdanlık, Ana Kraliçe Elizabeth’e aktarılmış ve sıklıkla taktığı mücevherleri arasında yerini almıştır. Devir teslim geleneğini sürdüren Ana Kraliçe, 1947’de kızı Elizabeth’in Edinburgh Dükü’yle olan düğününde bu gerdanlığı takmıştır. Ana Kraliçe’nin 2002’deki ölümünden sonra bir daha rastlanmayan kolye, ilk defa 2018’de Cambridge Düşesi Catherine’in boynunda görülmüştür.

İlginç gerçek: Bu kolye, Kraliçe Alexandra’ya broş, küpe ve taçtan oluşan bir setin parçası olarak hediye edilmiştir. Rundell Tacı olarak bilinen eşsiz parça, tasarımıyla farklı şekillerde kullanılabilme özelliği taşır. Kraliyet ailesinden bu tacı takan tek kişi Kraliçe Alexandra’dır. 1925’teki ölümünden sonra hiç görülmeyen bu taca ne olduğu konusunda birçok yorum yapılmıştır. Nihayet Hugh Roberts’in 2012’de basılan “The Queen’s Diamonds” adlı kitabı gizeme açıklık getirmiştir: Kraliçe Alexandra, tacı kızı Prenses Victoria’ya bırakmış, prenses de bir süre sonra onu “elden çıkarmıştır”.

Kapak Fotoğrafı: Lifestyle Asia