İBB Şehir Tiyatroları Güz Sezonu

İBB Şehir Tiyatroları Güz Sezonu

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2021

Pandemi kurallarının gevşetilmesiyle birlikte şehir tiyatroları, kapılarını seyircilerine açtı. Birbirinden güzel oyunlarla sahne almayı bekleyen sanatçılar, tüm halkı sahnelere davet ediyor. Peki şehir tiyatroları güz sezonu takvimi nasıl? İşte sizin için derlediğimiz şehir tiyatroları sonbahar sezonu incelemesi…Türkiye’de sanatın kalbi olarak nitelendirilebilecek İstanbul’da dekorlar kuruldu, provalar alındı. Oyuncular, klasikler ve özgün senaryolar ile birlikte sanatseverlere unutulmaz bir eylül ayı yaşatmayı amaçlıyor. 

Hastalık Hastası

İBB Şehir Tiyatroları Güz Sezonu
İBB Şehir Tiyatroları güz sezonu: Hastalık Hastası
Usta tiyatro yazarı Moliere’in unutulmaz eseri Hastalık Hastası, Tolga Yeter’in rejisiyle yeniden oynanıyor. Devlet ve şehir tiyatrolarının vazgeçilmezlerinden olan eser, Moliere’in ustaca kaleme aldığı eleştirel tarzını yansıtıyor. 9 Eylül’de seyirci karşısına çıkacak oyunun sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.Konusu:Argan, günümüzün de en büyük hastalıklarından birine sahiptir. Tam manasıyla hastalık hastasıdır. Bu sebeple evde doktor bulundurmak ister. Fakat cebinden para çıkmasın diye kızını bir doktorla evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir başkasına aşıktır. Hem doktor hem de Argan’ın karısı, onun parasını yemek için elinden geleni yapar. Evin içindeki tüm bu kargaşayı dışarıdan izleme imkanına sahip olan hizmetçi, aşkın ve hakikatin kazanması için çabalar. Klasik Fransız Tiyatrosu’nun eleştirel komedisine mükemmel bir örnek olan Hastalık Hastası, mesleğini ve itibarını kullanarak zenginleri sömürmeye çalışan işbilir kişilere bir hiciv amacıyla yazılmış. Her Moliere oyununda olduğu gibi tüm karakterler zamansız ve mekansız olarak resmedilebilir. Çünkü her dönemde sömürme amacıyla kötülük yapan kimseler bulunacaktır.

Antigone

İBB Şehir Tiyatroları Güz Sezonu
İBB Şehir Tiyatroları güz sezonu: Antigone
Sofokles’in ünlü eseri Antigone, Sabahattin Ali’nin çevirisiyle günümüz dünyasına uyarlanıyor. Klasiklerle kapısını açan İBB Şehir Tiyatroları, Antigone ile seyircilerine unutulmaz saatler yaşatmayı hedefliyor. En yakın 11 Eylül’de Harbiye Cemil Topuz Sahnesi’nde sahnelenecek oyunun biletlerine buradan ulaşabilirsiniz. Konusu:“Devletin olmazsa olmaz yasası, bireyin vicdanında karşılığını bulamazsa, iktidarın elinde tuttuğu iki ucu kızgın demir kimi yakar?”Antigone’de aynı savaşta birbirini öldüren, biri kahraman diğeri hain ilan edilen iki kardeşine son görevini yapmak isteyen Antigone ile kendini devlet sayan Kreon’un buyrukları karşı karşıya geliyor. İnsanın üstün ahlakı ve vicdanı mı yoksa devletin yasaları mı? Her dönemin sorunu olan bu konu, Antigone’nin çıkmazı oluyor. 

Veba

Fransız yazar Albert Camus’nün Veba adlı romanı, Mehmet Ergen’in rejisiyle gösterime çıkıyor. Bir faşizm alegorisi olarak görülen Veba, 20. yüzyılın klasikleri arasında sayılıyor.Konusu:Cezayir’in Oran kentinde günün birinde fareler lağımlardan çıkarak sokakta gezinmeye başlar. Başlarda kimse olayın farkına varmasa da tehlike giderek büyür. Şehirde hızla yayılan veba, tüm halkı pençesi altına alır. Modern dünyaya kendisini fazlasıyla kaptırmış halk, 20. yüzyılda bir veba salgını baş gösterdiğine inanmak istemez. Şehir karantina altına alınır. Halkın en büyük derdi ise ölümle burun buruna gelmek ve ona şahit olmak değil, ölüme karşı artan duyarsızlıklarıdır. 

Geçit

İBB Şehir Tiyatroları Güz Sezonu
İBB Şehir Tiyatroları güz sezonu: Geçit
Cem Düzova’nın kaleme aldığı oyun, eylül ayında tiyatroseverler ile buluşuyor. İnsanlığın varoluşundan beri en büyük sorunu olan ezen-ezilen ilişkisinin sorgulanmasına, kültürümüzün ögeleri ve sınıfsal karakterleri ile şahit olacaksınız. Oyunun sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.Konusu:Bir ağa ve marabası, çıktıkları yolda dağ başında mola verir. Saklandıkları yerden kontrol noktasını izlerler. Tamamen farklı sınıflardan iki kişinin müşkül durumdaki ilişkisi, Anadolu’da yıllardır süregelen mülkiyetçilik ve ezen-ezilenlerin hikayesine ışık tutar niteliktedir.