İstanbuldaki 5 botanik kafe

İstanbul’daki 5 Botanik Kafe

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2024

Modern yaşamın getirdikleri aslında bizi özümüze döndürdü. Son yıllarda, etrafımızda daha çok “yeşil” görmek ister hâle geldik ve daha çok kişisel alan ihtiyacı, kahve içmeye gittiğimiz dükkanlarda bile kendini gösterir oldu. Biz de bu bağlamda, sizler için hem keyifle oturabileceğiniz hem de otururken etrafınızda yeşilin dinginliğini hissedebileceğiniz 5 botanik kafe derlemesini hazırladık. Siz de bu dinginliği hissetmek ve İstanbul’daki yeşil dostu kafeleri görmek isterseniz yazıya göz atabilirsiniz!

Seed Botanic Cafe

Fotoğraf: @seedbotaniccafe

Adres: Yenişehir Mah. Sümbül Sok. C Blok N:2U Pendik / İstanbul

Seed, cıvıl cıvıl görüntüsünün altında aslında büyük bir anlam taşıyor; o bir floral kafe! Sağlıklı ve keyifli bir mutfağı, bitkilerin eşsiz enerjisiyle birleştirmeyi hedefleyerek Seed’i ortaya çıkaranlar aynı zamanda insanlara keyifli bir dinlenme ortamı yaratmak da istemişler. Denemekte şüphe etmeyeceğiniz farklı kültürlerden çayları ve kahvelerinin yanında oldukça leziz görünen kurabiye ve sandviçleri de sizler için menülerine eklemişler. Üstelik Seed’in belki de en iyi yanı; birbirinden yeşil ve güzel canlıları dost edinebiliyor olmanız!

Roots Cafe & Botanique

Fotoğraf: @wallsofistanbul

Adres: Rasimpaşa Mah. Recaizade Sokak, No: 67/A, 34716 Kadıköy/İstanbul

Şehrin tam ortasında, hayatın koşturmacası içinde bir mola verip sakinleşmek istediğinizde ihtiyaçlarınıza mutlaka cevap verebilecek bir botanik kafe biliyoruz: Roots! Kendinize burada bir yer edinmeniz ve menüden dilediğinizi seçmeniz, bitkilerin enerjisiyle modunuzu yükseltmek için yeterli. Menüsünde vegan seçeneklere de yer veren Roots, kendinizden olan hiçbir parçayı geride bırakmak istemeyeceğinizi biliyor ve tam da bu sebeple küçük dostlarınızı da bünyesine kabul ediyor. Roots, bir hayvan dostu işletme!

Daylight Flower & Coffee Shop

Adres: Ritim İstanbul AVM, Cevizli Mahallesi, Zuhal Caddesi, No: 46/27, Maltepe, İstanbul

Alışveriş merkezindeki “modern” yapılaşmadan sıkıldığınızda, alışverişinizi yaptıktan sonra bir soluklanmak istediğinizde ya da yalnızca bitkilerle bir arada bulunmak istediğinizde tercih edebileceğiniz bir başka çiçek kafe önerimiz Daylight Flower & Coffee Shop. Bitkilerin iyileştirici gücünü üstünüzde hissedebileceğiniz bu çiçek kafenin en iyi parçasıysa anne keki! 

Küçük not: Tüm canlıları benimseyen bu çiçek kafe, aynı zamanda evcil hayvan dostu!

Dirhem Flowers & More

Fotoğraf: Bi’Yudum

Adres: Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No:41, Şişli, İstanbul

Çiçekseverlerin gözdesi haline gelen Dirhem, bitkilerle bezeli bir alanda kahvesini yudumlamak isteyenler ve fotoğraf çekmeyi sevenler için uygun bir ortam sağlıyor. Menüsünde çiçekli çaylar kategorisi altında birbirinden lezzetli çayları barındıran Dirhem’in en çok tercih edilme sebebiyse sürekli ışık alan ve insanın içini açan renklerle donatılmış bir dükkan olması. Siz de çiçeklerle bir arada bulunmak ve dostlarınızla keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bu floral kafe pandeminin ardından ilk seçeneğiniz olabilir.

Müz Botanik Kafe

Adres: Firuzağa Mahallesi, Hayriye Caddesi, No 18/A, Beyoğlu, İstanbul

Cihangir’in en yeşil kafelerinden biri olan Müz, botanik kafe olması sayesinde size şehrin içinde bir kaçış noktası yaratıyor. Birbirinden tatlı bitkilerle bezenmiş bu kafenin menüsü de içecek bakımından oldukça zengin. Kahvenin her türünü tadabileceğiniz bu kafede, vegan seçenekler de bulunuyor. Bizim size önerimizse burada Matcha Latte denemeniz ve bu floral yolculuğun tadını çıkarmanız.