istanbul müzeler

İstanbul’da Gezebileceğiniz Ücretsiz Müzeler | 2024

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2024

İstanbul, müze gezmek isteyenlere çeşitli seçenekler sunan bir kent. Şehirde farklı ilgi alanlarına yönelik pek çok ücretli veya ücretsiz müze bulunuyor. Herhangi bir giriş ücreti ödemeden de İstanbul’da gezilecek müzeler arasında oldukça ilgi çekici mekanları deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu doğrultuda İstanbul’da ücretsiz müze gezmek isteyenler için öne çıkan alternatifleri derledik. İşte 2024’te İstanbul’daki ücretsiz müzeler listesi…

Avrupa Yakası Ücretsiz Müzeler

İki kıtayı birbirine bağlayan şehir İstanbul’un hem Avrupa Yakası’nda hem de Anadolu Yakası’nda pek çok ücretsiz müze yer alıyor. İşte Avrupa Yakası’nda ücret ödemeden gezebileceğiniz müzeler…

Atatürk Müzesi | Şişli

istanbul ücretsiz müzeler
Fotoğraf: @ibb_ataturkmuzesi
AdresMeşrutiyet Mahallesi, Halaskargazi Caddesi No:140, Şişli / İstanbul
Ziyaret Günü ve SaatleriPazar hariç 10.00 – 18.00

1. Dünya Savaşı’nın sonlanması ile Suriye cephesinden İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Atatürk, şehrin birkaç farklı noktasında konakladı. İstanbul’da kaldığı sürenin büyük kısmını geçirdiği ev ise 1942’de müzeye dönüştürüldü. Pazar günleri hariç 10.00 ile 18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebileceğiniz müzede; Atatürk’ün kişisel eşyaları, Kurtuluş Savaşı ile ilgili çeşitli materyaller ve farklı ressamların tabloları bulunuyor.

İstanbul Modern | Beyoğlu

istanbul müze
Fotoğraf: Arthur Shuraev
AdresKılıçali Paşa, Tophane İskele Cd. No:1/1, Beyoğlu / İstanbul
Instagram@istanbulmodern
Ziyaret Günü ve SaatleriPerşembe 10.00 – 14.00 (Ücretsiz Giriş)

Salı 10.00 – 14.00 (18-25 Yaş Arası Ücretsiz Giriş)

2004’te kurulan İstanbul Modern, İstanbul’da gezilecek ücretsiz müzeler arasında atlamamanız gereken seçeneklerden bir tanesi. İstanbul Modern’de; çağdaş sanat yapıtlarını, fotoğraf, tasarım, mimari ve sinema alanındaki eserleri görebilirsiniz. Müze, perşembe günleri 10.00-14.00 arasında herkes için ücretsiz olurken; salı günleri 10.00-14.00 saatleri aralığında 18 ile 25 yaş arasındaki Türkiye’de ikamet eden gençlere ücretsiz olarak kapılarını açıyor. 

Aşiyan Müzesi | Bebek

rumeli hisarı müze
Fotoğraf: Kültür İstanbul
AdresBebek Mahallesi, Aşiyan Yolu, No:13/2,  Beşiktaş / İstanbul
Ziyaret Günü ve SaatleriPazartesi hariç 09.00 – 16.30

Şair Tevfik Fikret’in Bebek’te 1906-1915 yılları arasında konakladığı evi, 1945’te müzeye çevrildi. Pazartesi günleri haricinde 09.00-16.30 saatleri aralığında ücretsiz gezebileceğiniz müzede; Tevfik Fikret’in ve ailesinin eşyalarının yanı sıra Tanzimat ve Servet-i Fünun dönemi sanatçılarına ait eşyaları görebilirsiniz.

Yapı Kredi Müzesi | Taksim

istanbul müzeleri
Fotoğraf: @yapikredikultursanat
AdresTomtom, İstiklal Cd. No: 161, Beyoğlu / İstanbul
Instagram@yapikredikultursanat
Ziyaret Günü ve SaatleriHafta İçi 10.00 – 19.00

Cumartesi 11.00 – 19.00

Pazar 12.00 – 19.00

1944’te Yapı Kredi’yi kuran Kazım Taşkent, kültür ve sanata da oldukça önem veriyordu. Banka bünyesinde kültür ve sanat müşavirliği bölümü oluşturan Taşkent, Türkiye’nin kültür ve sanat noktasında da değer kazanması için çabalıyordu. 

1953’ten itibaren Yapı Kredi Koleksiyonları oluşturulmaya başlandı. Zamanla zenginleşen koleksiyon 1992’de kurulan Yapı Kredi Müzesi’nde korunmaya ve sergilenmeye başladı. Taksim ücretsiz müzeler arasında yer alan yapıda numismatik ve etnografya şeklinde iki bölüm var. Özellikle numismatik bölümü dünyanın özel koleksiyonları arasında yer alıyor. Bu bölümde; sikke, madalya ve nişan olmak üzere 55 binden fazla eser bulunuyor. 

Çeşitlilik yönüyle zengin olan müze, haftanın yedi günü açık olmasıyla da öne çıkıyor. Herhangi bir günde müzeyi ücretsiz şekilde ziyaret etmek mümkün.

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi | Maslak

maslak müze
Fotoğraf: elgizmuseum.org
AdresMaslak Mahallesi, Maslak Meydan Sokak Beybi Giz Plaza, Sarıyer / İstanbul
Instagram@elgizmuseum
Ziyaret Günü ve SaatleriHafta içi 10.00 – 17.00

Cumartesi 10.00 – 16.00

Pazar ve pazartesi günleri kapalı.

Koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz’in 2001’de kurduğu Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde Elgiz Koleksiyonu sürekli olarak sergileniyor. Ücretsiz sergiler için ziyaret edebileceğiniz Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, belirli aralıklarla çeşitli sergilere, eğitimlere ve sosyal programlara ev sahipliği yapıyor. Pazartesi dışında hafta içi 10.00-17.00 arasında ziyaret edebileceğiniz müzeye cumartesi günlerinde 10.00-16.00 arasında gidebilirsiniz. Müze pazar günleri ziyaretçi kabul etmiyor.

Casa Botter | Taksim

casa botter
Fotoğraf: ibbkultur
AdresŞahkulu, İstiklal Cd. No:235, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Instagram@casabotter
Ziyaret Günü ve SaatleriPazartesi günleri hariç 10.00-19.00

Saray terzisi Jean Botter için modaevi olarak inşa edilen Botter Apartmanı, 2021 yılında İBB Miras tarafından restore edilerek müze haline geldi. Casa Botter Sanat ve Tasarım Merkezi olarak faaliyet gösteren binanın ilk katı sergiler için kullanılıyor.  İkinci ve üçüncü katlarında ise kütüphane yer alıyor. Açıldığı günden bu yana çeşitli sergilere ev sahipliği yapan Casa Botter’i pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 

Artİstanbul Feshane | Eyüpsultan

ibb müze
Fotoğraf: ibbkültür
AdresNişanca, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
Instagram@artistanbulfeshane
Ziyaret Günü ve SaatleriSalı-pazar 10.00-19.30 

Pazartesi günleri kapalı.

İBB Miras tarafından 2023 yılında restore edilerek kapılarını açan kültür-sanat merkezi; sergi salonları, konser alanı, kütüphane ve atölye alanları ile geniş bir perspektifte hizmet veriyor. Şehirdeki tüm sanatseverlerin ücretsiz olarak gezebileceği Artİstanbul Feshane, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-19.30 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. 

İş Bankası Müzesi | Fatih

iş sanat
Fotoğraf: İş Sanat
AdresHobyar, Bankacılar Sk. No:2, 34112 Fatih/İstanbul
Instagram@işsanat
Ziyaret Günü ve SaatleriPazartesi günleri hariç 10.00-18.00

Osmanlı Dönemi’nde posta teşkilatının merkezi olarak kullanılan tarihi bina, 2005 yılından bu yana İş Bankası Müzesi olarak hizmet veriyor. Giriş katında süreli sergilerin ve birinci katında kalıcı sergilerin  yer aldığı müze, ücretsiz atölyelere de ev sahipliği yapıyor. Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret etmek mümkün. 

Pera Müzesi | Taksim

pera müzesi
Fotoğraf: Turkey Vision
AdresAsmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Instagram@peramuzesi
Ziyaret Günü ve SaatleriÇarşamba günleri (öğrenciler için) 

Cuma günleri 18.00-22.00

Taksim’de yer alan Pera Müzesi süreli ve süresiz sergilere ev sahipliği yapıyor. Çarşamba günleri Genç Çarşamba kapsamında öğrencilere ücretsiz olarak kapılarını açan müzede sergi ziyaretlerinin yanı sıra film gösterimleri de öğrencilere ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Müze, cuma akşamları 18.00-22.00 saatleri arasında tüm misafirler için ücretsiz hizmet veriyor.

Yukarıda yer alan ücretsiz müzeler dışında Avrupa Yakası’nda ziyaret edebileceğiniz farklı seçenekler de var. İşte Avrupa Yakası’nda ücret ödemeden gidebileceğiniz müzelerden bazıları:

 • İstanbul PTT Müzesi
 • İstanbul Demiryolu Müzesi
 • Galatasaray Üniversitesi Kültür ve Sanat Merkezi
 • Salt Galata
 • Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi
 • İtfaiye Müzesi
 • Bulgur Palas
 • Cendere Sanat Müzesi
 • Metrohan
 • II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi
 • Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi

Anadolu Yakası Ücretsiz Müzeler

2024 İstanbul’da ücretsiz müzeler başlığı altında Anadolu Yakası’nda da pek çok seçenek bulunuyor. İşte Anadolu Yakası’nda ücretsiz gezilebilecek müzeler…

IMOGA Grafik Sanatlar Müzesi | Üsküdar

istanbul gezilecek yerler
Fotoğraf: @imogamuseum
AdresÜnalan Mahallesi Keban Caddesi No:20 Üsküdar / İstanbul
Instagram@imogamuseum
Ziyaret Günü ve SaatleriSalı-cumartesi 10.00 – 17.00

Grafik tasarıma ilgiliyseniz ve gezebileceğiniz ücretsiz müze arıyorsanız IMOGA Grafik Sanatlar Müzesi tam olarak size göre! Özgün baskıyı anlatmak için Süleyman Saim Tekcan’ın kurduğu müzede Türkiye’deki özgün baskı ile ilgili zengin bir envanter görebilirsiniz.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi | Erenköy

müze istanbul
Fotoğraf: Wikimedia Commons
AdresErenköy Mahallesi Kazım Karabekir Sokak No:4/2 Kadıköy / İstanbul
Ziyaret Günü ve SaatleriSalı, perşembe ve cumartesi 10.00 – 16.30

Ankara’ya taşınmadan önce Kazım Karabekir Paşa’nın İstanbul’da konakladığı ev, günümüzde müze olarak ziyaretçilerini kabul ediyor. Müzede Kazım Karabekir Paşa’nın kendisine ve ailesine ait çeşitli eşyalar sergileniyor. Kadıköy ücretsiz müzeler başlığı altında arayış içindeyseniz Kazım Karabekir Paşa Müzesi’ni değerlendirmelisiniz.

Kartal Belediyesi Masal Müzesi | Yakacık

anadolu yakası müzeler
Fotoğraf: @kartalbelediyesimasalmüzesi
AdresÇarşı Mahallesi, Enis Akaygen sokak No:9 Yakacık-Kartal / İstanbul
Instagram@kartalbelediyesimasalmuzesi
Ziyaret Günü ve SaatleriPazartesi ve resmi tatiller hariç her gün 09.00 – 17.00

Müzeciliğe farklı bir bakış getiren Kartal Belediyesi Masal Müzesi, her yaştan bireyin keyifle vakit geçirmesi amacıyla hizmet veriyor. Yazar Sunay Akın küratörlüğünde kurulan müzede Türk ve Dünya masalları tarihine dair eserler yer alıyor. Müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Uçurtma Müzesi | Üsküdar

çocuklar için müze
Fotoğraf: @ucurtmamuzesi
AdresAziz Mahmut Hüdai Mahallesi Bakıcı Sokak Uncular Caddesi No 12 -A, Üsküdar / İstanbul
Instagram@ucurtmamuzesi
Ziyaret Günü ve SaatleriPazar hariç 09.00 – 17.00

2005 yılında Mehmet Naci Aköz’ün kurduğu müze, uçurtma sevdalıları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer! Müzede 33 ülkeden 2.500’ü aşkın uçurtma bulunuyor. Ayrıca uçurtma sevenler müzeye geldiğinde uçurtmalar ile ilgili kitaplardan oluşan Uçurtma Kütüphanesi ile karşılaşıyor. Müzeyi pazar günleri dışında saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret etmek için randevu almayı unutmayın!

Müze Gazhane | Üsküdar

kadıköy müze
Fotoğraf: Sami Türk
AdresHasanpaşa, Kurbağalıdere Cd. No:125, 34722 Kadıköy/İstanbul
Instagram@muzegazhane
Ziyaret Günü ve SaatleriPazartesi hariç hafta içi 9.00-18.00

Hafta sonu 10.00-18.00

130 yıllık Hasanpaşa Gazhanesi’nin restore edilmesiyle şehre kazandırılan Müze Gazhane, çeşitli sergilerin yanı sıra konser, atölye alanları, etkinlikler ve çalışma alanları ile de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Süreli sergilere ek olarak İklim Müzesi, Karikatür ve Mizah Müzesi ve Çocuk Bilim Merkezi de ücretsiz bir şekilde sanatseverlerin ziyaretine açık. Kadıköy ücretsiz müzeler arasında en çok ilgi gören müzelerden biri olan Müze Gazhane’de yer alan sergileri, pazartesi günleri hariç haftanın her günü saat 18.00’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

Çubuklu Silolar | Beykoz

silo müze beykoz
Fotoğraf: @cubuklusilolar
AdresÇubuklu Mah. Şehit Ersin Güner Cad. Çubuklu İstinye Arabalı Vapur İskelesi Yanı Beykoz/İstanbul
Instagram@cubuklusilolar
Ziyaret Günü ve Saatleri10.00-19.00

Anadolu Yakası ücretsiz müzeleri arasında şehre en yakın zamanda kazandırılan Çubuklu Silolar, Beykoz’da büyük bir kültür sanat merkezine dönüştü. Dijital Sanatlar Müzesi, Doğa Bilim Müzesi, Çocuk Sanat ve Tasarım Okulu, kütüphane, festival alanları ve çocuk oyun alanları gibi geniş kapsamlı bir çerçevede hizmet veren Çubuklu Silolar’ı İstanbul Senin uygulaması üzerinden oluşturacağınız ücretsiz QR kod ile ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Yakası ücretsiz müzeler başlığı altında yukarıdakilere ek olarak şu alternatifleri de değerlendirebilirsiniz:

 • Haldun Taner Müze Evi
 • Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi
 • Anadolu Hisarı Müzesi

Kapak Fotoğrafı: Tayssir Kadamany