istanbul ocakbaşı mekanları

En İyi İstanbul Ocakbaşı Mekanları

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2024

İstanbul ocakbaşı mekanları ile karşınızdayız! Ocakbaşı deyip geçmeyelim. Ocakbaşı kültürü, Osmanlı’nın son dönemlerine kadar uzanan köklü bir yemek kültürü. İlk olarak Adana, Hatay ve Antep şehirlerinde ortaya çıkan ocakbaşı, geniş mekanlar kiralayamayan ve yer sıkıntısı çeken ustaların tek ocak etrafında hizmet vermeye başlamasıyla ortaya çıkmış. Yemeğini yiyen kalksın, yerine başkası geçsin mantığı ile adeta “Türk fast-food’u” olarak başlayan kültür, bir zaman sonra müdavimler artınca daha geniş alanlara yayılmış. Diğer şehirlerde olduğu gibi İstanbul ocakbaşı restoranları bolca ziyafet ve sohbet sunuyor misafirlerine. 

Arkada hoş bir müzik, cızır cızır hazırlanan etler, közlenen sebzeler, bir de hoş sohbet olunca ocakbaşı konsepti doyumsuz bir lezzet sunuyor! Bu yazımızda size uzun yıllardır ocakbaşı kültürünü yaşatan İstanbul ocakbaşı restoranları önermek istedik. 

İstanbul’da ocakbaşı alkolsüz veya alkollü ocakbaşı arayanlara işte tavsiyelerimiz…

Anadolu Yakası Ocakbaşı Mekanları

İstanbul’da ocakbaşı kültürü ağırlıklı olarak Beyoğlu-Fatih bölgesinde yoğunlaşmış olsa da İstanbul ocakbaşı restoranları arayan Anadolu Yakası’nda da gönül rahatlığı ile tercih edebilecekleri alternatiflere sahip. 

Ustam Ocakbaşı ⏐ Erenköy

erenköy ocakbaşı

AdresGöztepe, Ömer Paşa Sk. No:63, Kadıköy/İstanbul
Telefon0216 302 11 11
Instagram@ustamocakbasicomtr

Kadıköy ocakbaşı mekanları ile başlayalım ve rotamızı 7 yıldır en iyi ocakbaşı seçilen Ustam Ocakbaşı’na çevirelim. Erenköy ve Kazasker olmak üzere iki şubede hizmet vermeye devam eden Ustam Ocakbaşı, Kadıköy ocakbaşı mekanları denilince ilk akla gelen yer. Samimi bir mekanda ocakbaşı keyfi yapmak istiyorsanız, kebap çeşitlerinin yanı sıra pide ve lahmacun gibi taş fırın lezzetleri ve çeşitli mezeleri de öne çıkan Ustam Ocakbaşı’nı mutlaka deneyin. Ocakbaşı alkollü mekanlar arayanlara hatırlatalım, Ustam Ocakbaşı’nın rakının yanı sıra şarap menüsü de var. 

Editör notu: Fıstıklı kebap, küşleme ve beyti sarma denenmeye değer. Yemeğin üzerine tatlı olarak dondurmalı irmik helvasını da unutmayalım! 

Payyar Ocakbaşı ⏐ Kalamış

kadıköy en iyi rakı mekanı

AdresFenerbahçe, Fener Kalamış Cd. No: 79/A, Kadıköy/İstanbul
Telefon0537 798 00 00
Instagram@payyarocakbasi

Kalamış Marina’nın tam karşısında yer alan Payyar Ocakbaşı, Kadıköy ocakbaşı mekanları arasında mutlaka denenmesi gereken noktalardan. 14.00-00.00 saatleri arasında az ve öz bir menüyle hizmet veren Payyar, yalın bir dekorasyon ve samimi bir ortama sahip. Küşlemesiyle öne çıkan bu mekanda ciğer şiş, kuzu şiş, Adana kebap gibi seçimler yapabilirsiniz. Ocakbaşının olmazsa olmazı gavurdağı, közlenmiş domates ve biberlerin yanı sıra mezeleri leziz! Önerimiz kuru cacık ve etli çiğ köfteyi mutlaka denemeniz.

Editör notu: Abartıdan uzak İstanbul ocakbaşı restoranları bakıyorsanız Payyar Ocakbaşı’nı ilk sıralara yazabilirsiniz. Burak Zafer Sırmaçekici ve ekibinin elinden çıkma bir yere her zaman gözü kapalı güvenilir, bilirsiniz! 

Alef Ocakbaşı ⏐ Fenerbahçe

istanbul rakı mekanı

AdresFenerbahçe, Dr. Faruk Ayanoğlu Cd. No:13/B, Kadıköy/İstanbul
Telefon0530 157 20 25
Instagram@alefocakbasi

Kadıköy ocakbaşı mekanları ile devam edelim. Fenerbahçe’de 12.00-01.00 saatleri arasında hizmet veren Alef Ocakbaşı ister akşamüstü rakısı yapmak, isterseniz de keyifli bir akşam yemeği için tercih edebileceğiniz oldukça nezih bir ocakbaşı restoranı. Alef’i klasik ocakbaşı restoranlarından ayıran sizlere 80’ler-90’lar müziklerinin eşlik ediyor olması. Ocakbaşı alkollü mekanlar arıyorsanız da Alef’te demlenmenin keyfi bir başka. 

Alef Ocakbaşı’nın menüsü oldukça zengin; eminiz tercih yapmakta zorlanacaksınız. Pastırmalı humus, kaşarlı mantar, Alef sarma denenmeli. Ortaya kaburgadan lokuma, Adana kebaptan pirzolaya uzanan karışık et tabağı söylenebilir. Unutmayın, Alef Ocakbaşı’nda altı çeşit meze, üç çeşit ara sıcak, ana yemek, salata ve tatlının olduğu fix menü seçeneği de var. 

Perran Ocakbaşı ⏐ Caddebostan

caddebostan ocakbaşı

AdresCaddebostan, Haldun Taner Sk. Güral Apt No:3/1, Kadıköy/İstanbul
Telefon0216 766 55 53
Instagram@perranocakbasi

Kadıköy ocakbaşı mekanları arasına bir yenisi daha eklendi: Caddebostan Kültür Merkezi’nin yan sokağında açılan Perran Ocakbaşı! Her gün 12.00-00.00 saatlerinde hizmet veren ocakbaşı restoranının modern dekorasyonu ve geleneksel lezzetlere kattıkları çağdaş yorumlarla en iyi İstanbul ocakbaşı restoranları arasına girmesi yakın!

Anadolu’nun yöresel yemeklerine kendi yorumlarını katan Perran Ocakbaşı’nda ne tercih etmeli diye düşünüyorsanız önerimiz bol! Ocakbaşı’nda yöresel ismiyle Lıklıkı köfte olarak bilinen kokoreçli iç köfte Perran İçlisi, Dolama Kebap ve adını Urfa’nın yerli bir ailesinden alan Miftahi tas kebabı mutlaka denenmeli. Çeşitli mezeleri arasında gözünüzden kaçmaması gerekenler ise pancar, nohut, kuru domates, file bademle hazırlanan Perrane ve semizotu, yeşil elma, süzme yoğurt, sarımsak ve tarhana kıtırı harmanı Mastave. 

Editör notu: Klasikten uzak farklı bir ocakbaşı kültürü deneyimlemek istiyorsanız, İstanbul ocakbaşı restoranları arasında Perran Ocakbaşı ilk durağınız olsun. Buranın adını ileride çok duyacağız! 

Zübeyir Ocakbaşı ⏐ Ataşehir

ataşehir ocakbaşı

AdresBarbaros Mahallesi Ardıç Sokak No: 2/1-2-3 Varyap Meridian C blok, Ataşehir/İstanbul
Telefon0216 504 85 41
Instagram@zubeyir_taksim_atasehir

İstanbul Ocakbaşı restoranları denince akla gelen ilk isimlerden Zübeyir Ocakbaşı, Hamit ve Zübeyir kardeşler tarafından ilk olarak 2006’da Taksim’e açıldı. 2016 yılına Ataşehir’e açılan ikinci şube ile Anadolu Yakası’nda ocakbaşı mekanı arayanların da yüzünü güldürdü! Kuzu şiş ve tarak külbastı ile meşhur olan mekanda pirzola ve çöp şiş seçeneklerinin yanı sıra çeşitli kebaplar da var. Üstelik ocakbaşı kültürünün olmazsa olmaz mezeleri de ayrı bir leziz! Ocakbaşı alkolsüz mekan veya ocakbaşı alkollü mekanları arıyorsanız Zübeyir Ocakbaşı her iki kesime de hitap ediyor! 

Avrupa Yakası Ocakbaşı Mekanları

İstanbul ocakbaşı restoranları çoğunluğu Avrupa Yakası’nda yer alıyor desek yeri. Özellikle Taksim ocakbaşı mekanları, İstanbul ocakbaşı restoranları deyince öne çıkan kültleşmiş yerler. Beyoğlu’nun çeşitli bölgeleri ağırlıkta olmak üzere, işte Avrupa Yakası’nın en iyi ocakbaşıları…

Umut Ocakbaşı / Maide ⏐ Taksim

taksim ocakbaşı

AdresKatip Mustafa Çelebi, Hasnun Galip Sk. No:8, Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 245 50 05
Instagram@umutocakbasi1976

Ocakbaşı kültürüne ilgisi olup Taksim ocakbaşı mekanları arasında en popüler olanlardan Umut Ocakbaşı’nı (Maide olarak da bilinir.) duymayan yoktur. 1976’dan beri hizmet veren mekan, şehrin en köklü ocakbaşı restoranlarından. Burada etler Afyon ve Balıkesir’den, şalgam ise Adana’dan geliyor. Çöp şişi oldukça meşhur olan Umut Ocakbaşı’nda, Adana ve Urfa kebap başta olmak üzere diğer kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Kalabalık gruplara önerimiz karışık kebap sipariş etmeleri. 

Editör notu: Hafta sonu Umut Ocakbaşı’na giderseniz etli çiğ köftesini deneyebilirsiniz! Elbette rezervasyon gerekli olduğunu unutmayın.

Elit Ocakbaşı ⏐ Taksim

istanbul ocakbaşı restoran

AdresKatip Mustafa Çelebi, Hasnun Galip Sk. No:23, Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 243 79 34
Instagram@elitocakbasi

En köklü Taksim ocakbaşı mekanları arasında yer alan Elit Ocakbaşı 1982’den beri aynı yerde hizmet veriyor. Eski İstanbul fotoğrafları ve ünlü fotoğrafları ile süslü mekanda, Tunceli’den gelen sarımsaklar ve Antakya’dan gelen halhal zeytin dillere destan! Elit Ocakbaşı’nın kuzu inciği ve elma-kerevizli yoğurtlu mezeleri Vedat Milor tarafından tavsiye ediliyor. Herkesin ortak tutkusu ise fıstıklı kebap. Alkollü ocakbaşı arıyorsanız veya mekan çıkışı bir şeyler yiyelim diyorsanız 03.00’a kadar hizmet veren Elif Ocakbaşı’na uğrayın! 

4’ten 4’e Ocakbaşı ⏐ Tomtom

istanbul rakı mekanı

AdresTomtom, Yeni Çarşı Cd. No:38 Kat:1, Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 251 74 91
Instagram@4ten4e_ocakbasi

İstanbul ocakbaşı restoranları arasında “nöbetçi ocakbaşı” olarak bilinen 4’ten 4’e Ocakbaşı, şehrin en sevilen ocakbaşı mekanlarından. 04.00’e kadar hizmet veren mekan, Tomtom’un en sevilen alkollü ocakbaşı mekanlarından. Mekanın menüsü oldukça minimal; amaç elbette her şeyin güzelini sunmak. Bu sebeple kadayıf Antep’ten, etler Balıkesir’den, dağlardan toplanmış kekik Sivas’tan geliyor. 4’ten 4’e Ocakbaşı’nın spesiyali ise kuzu lokum mutlaka denenmeli. 

Editör notu: Şalgam sevenler, koşun! Sürahi ile sunulan Tarsus’tan gelme şalgam efsane!

Avlu ⏐ Galatasaray

en iyi ocakbaşı

AdresFiruzağa, Yeni Çarşı Cd. No:19, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon0546 233 44 51
Instagram@avluocakbasi

İstanbul ocakbaşı restoranları denince akla gelen klasikleşmiş ocakbaşı mekanlarından farklı bir yer mi arıyorsunuz? Galatasaray Lisesi’nin sokağından aşağı doğru inerken solda köşede karşımıza çıkan yeni nesil meyhane/ocakbaşı olarak hizmet veren Avlu’ya çevirin rotanızı. 90’lar Türkçe müziklerin çaldığı ve 20’li-30’lu yaşlarındaki genç kesimin vakit geçirdiği bir yer Avlu Ocakbaşı. 

Mekanın menüsü yalnızca et sevenleri değil, mezeci olanları da sevindirecek kadar leziz. Hangi meze daha iyi seçmek imkansız. Ara sıcaklar keyifli, önerimiz paçanga ve kendi suyuyla yavaş yavaş pişen kuru patlıcan dolma.  

Peymane ⏐ Şişhane

şişhane rakı içilecek mekan

AdresAsmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. NO:55, Beyoğlu/İstanbul
Telefon0535 046 72 70
Instagram@peymaneocakbasi

Ocakbaşı ile caz müzik ikilisi hayal edebiliyor musunuz? Bunu birileri düşünüp hayata geçirmiş!  Ocakbaşı için “bambaşka” konseptte bir yer arıyorsanız Taksim ocakbaşı mekanları arasından aşağı doğru devam edin ve Şişhane’deki “İçinden Jazz Geçen Ocakbaşı” Peymane’ye bir şans verin. 

Grand Hotel de Pera’nın 7. katında konumlanan Peymane, yalnızca caz müzik ve dekorasyonu ile farklı bir konsept değil; mekanın menü içeriği de geleneksel lezzetlerin modernize edilmiş hali. Peymane ızgarasında “cazbızlanan” lezzetlerin hepsi mekana özel. Madalyon ve küşleme mutlaka denenmeli.

Ali Ocakbaşı ⏐ Karaköy

karaköy ocakbaşı

AdresGrifin Han, Tersane Caddesi, Kardeşim Sk. No:45, Beyoğlu/İstanbul
Telefon0212 293 10 11
Instagram@aliocakbasi

İstanbul ocakbaşı restoranları önerimize lezzetlerini yalnızca İstanbul’un çeşitli semtleriyle değil Amsterdam ve Barselona ile de buluşturan Ali Ocakbaşı ile devam edelim. İstanbul’daki favori Ali Ocakbaşı şubemiz, lezzetlerinin yanı sıra lokasyonu ile de dikkat çeken Karaköy’deki Ali Ocakbaşı. Deniz manzarasına karşı ocakbaşı keyfi yaşamak isteyenler, modern görünüme sahip bu mekanın birbirinden güzel kebap ve et çeşitlerini denemeli. Önerimiz Ali kebap ve fıstıklı kebap.

Kurtuluş Adana Ocakbaşı ⏐ Kurtuluş

kurtuluş ocakbaşı

AdresErgenekon caddesi, Telefoncular Sokağı Karşısı, Baysungur Sk No:2, 34375 Şişli/İstanbul
Telefon0212 247 01 43
Instagram@adanaocakbasi

İstanbul ocakbaşı restoranları arasında harbi Adanalı bir yer arıyorsanız, Kurtuluş’un ve hatta İstanbul’un en iyi ocakbaşı mekanları arasından Adana Ocakbaşı’na alalım sizi! 1978’den beri hizmet veren Adana Ocakbaşı oldukça ufak, ufak olduğu kadar da samimi bir mekan. Birkaç arkadaş takılıp hoşbeş etmek için ideal olan Kurtuluş Adana Ocakbaşı, ünlülerin de tercihi. 

Meze seçeneği kısıtlı fakat ocakbaşı sofrasının olmazsa olmazları gavurdağı salatası, çoban salatası, arpacık soğan ve mangal domates biberler. Kaburgası, İstanbul’da yiyebileceğiniz en iyi kaburga da burada diyebiliriz. Kaburganın yanı sıra kuzu şiş ve tazecik kuzu uykuluk da denenmeli. Yemek üstüne tatlı ise Adana’nın meşhur muzlu atomu.

Editör notu: Her zaman “Mutlaka rezervasyon gerek.” diyor olsak da Kurtuluş Adana Ocakbaşı için rezervasyonla yer bulmak gerçekten çok zor. Onun yerine beklemeyi göze alarak mekana gitmeniz daha iyi bir tercih olabilir. 

Fiko Ocakbaşı ⏐ Sarıyer

sarıyer ocakbaşı

AdresYeniköy, Köybaşı Cd. 80/A, Sarıyer/İstanbul
Telefon0212 223 28 58
Instagram@fikoocakbasi

Boğazda alkollü ocakbaşı arıyorsanız rakının yanı sıra geniş şarap kavı ile Yeniköy’ün gözde mekanlarından Fiko Ocakbaşı listenizde yer almalı. Mekanın sahibi Fiko, Fikret Bey, her zaman ocak başında misafirlerini bizzat ağırlamayı tercih ediyor. Belki de bundan sebep, Fiko Ocakbaşı İstanbul’un ocakbaşı restoranları arasında kısa sürede en sevilenlerden olmayı başarmış bir yer. 

İş yemeğinden özel gün kutlamasına kadar tercih edebileceğiniz Fiko Ocakbaşı’nda önerimiz sarımsaklı Antep lahmacun ile başlayıp kaburgadan yapılma kokoreç ile devam etmek. Kalabalık gruplar ortaya karışık kebap attırabilir. 

Kapak Fotoğrafı: Payyar Ocakbaşı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir