İnternetten Çalışarak Dövizle Para Kazanabileceğiniz İşler

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

“Dövizle nasıl para kazanabilirim?” sorusunu son günlerde kendisine sormayan yoktur diye düşünüyoruz. Birkaç yıldır süregelen döviz kurlarındaki olağanüstü artış ve Türk lirasının hızla değer kaybetmesi, birçok farklı sektörde çalışan kişiyi dövizle para kazanma imkanı tanıyan iş kolları arayışına itti. Özellikle dijital sektörlerde çalışanlar bu konuda daha şanslı. Fakat dövizle para kazanmak için illaki dijital alanda çalışma yapmanıza da gerek yok. Yalnızca yaptığınız işleri internette doğru şekilde pazarlamanız yeterli. Biz de sizler için internetten çalışarak dövizle para kazanabileceğiniz işler listesi hazırladık. Hazırsanız, başlayalım…

Stok Fotoğraf ve Video Satışı

Fotoğraf: Szabo Viktor

Birazcık dijital birazcık geleneksel bir iş koluyla listemize başlayalım. Stok fotoğraf ve video terimlerini daha önce duymadıysanız internet ortamındaki sayısız tasarımda, web sitesinde veya reklamda gördüğünüz görsellerin bu materyallerden faydalanılarak hazırlandığını söylemekte fayda var. Yani bir diğer deyişle stok fotoğraflar ve videolar internetin adeta ham maddesi. Tasarımcılar ve pazarlamacıların sıklıkla ihtiyaç duyduğu bu materyalleri ise internet ortamında satan yüz binlerce kişi var. Shutterstock, iStock veya envato gibi platformlarda stok görsellerin satışını yapabilirsiniz. Ancak bu alanda çok büyük bir rekabet olduğunu hatırlatalım. Ayrıca belirli bir seviyede profesyonel fotoğrafçılık bilgisi de şart. Fakat zorluklarına rağmen stok fotoğraf satmak internet üzerinde en çok para kazandıran iş kollarından bir tanesi.

Online Eğitimler

Fotoğraf: J. Kelly Brito

Dövizle para kazanmak hedefinizde unutmamanız gereken en önemli kural; İngilizce biliyorsanız 1-0 öndesiniz demektir. İngilizcenin oldukça faydalı olduğu alanlardan bir tanesi de online eğitimler. Udemy gibi platformlar üzerinde aklınıza gelebilecek her alanda online eğitim setleri satılıyor. Dolarla satış yapan bir platform olan Udemy, bu online eğitimlerden bir miktar komisyon alsa da döviz kurlarının yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda online eğitim satışı yapmak da fena fikir gibi görünmüyor.

El İşi Ürünleri

Fotoğraf: Eduardo Casajús Gorostiaga

Özellikle sosyal medyanın bir satış ve pazarlama kanalı haline gelmesiyle el işi ürünleri üretip satışını yapmak yükselen bir trend konumunda. Ancak sosyal medya satışları yerine hazırladığınız ürünleri uluslararası pazarlarda değerlendirmeye ne dersiniz? Etsy, Shopify gibi platformlar el işi ürünlerini yurt dışına pazarlayanlarla dolu. Özellikle Türk kültürünü yansıtan otantik ürünler burada fazlaca rağbet görüyor.

Freelancer Siteleri

Fotoğraf: Perr Lööv

İnternetten para kazanmak dendiğinde akla ilk gelen platformlar hiç kuşkusuz ki freelancer siteleri. Ülkemizde faaliyet gösteren bionluk, uzmankirala gibi siteler Türkiye’deki freelancer’lar tarafından sıkça tercih ediliyor. Ancak eğer grafik tasarım gibi evrensel işlerde uzmanlığınız varsa yerli web siteleri yerine uluslararası freelancer sitelerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca İngilizceniz yeterli seviyedeyse çeviri, içerik üretimi gibi konularda da internetten satış yapabilirsiniz. Yabancı freelancer siteleri arasında en popüler olanlardan bir tanesi fiverr.com. Ayrıca upwork.com ya da freelancer.com gibi sitelere de kayıt olabilirsiniz.