Günlük Hayatınızda Uygulayabileceğiniz Sürdürülebilirlik Önerileri

Günlük Hayatınızda Uygulayabileceğiniz Sürdürülebilirlik Önerileri

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sürdürülebilir yaşam tarzını günlük hayata entegre etmek aslında sanıldığından çok daha kolay. Atılacak birkaç adım ve uygulanabilecek sürdürülebilirlik önerileri ile daha doğa dostu bir yaşamı benimseyebiliriz. İşte herkesin gündelik hayatında  kolayca uygulayabileceği 10 sürdürülebilirlik önerisi…

Plastiği Hayatınızdan Çıkarın

Sürdürülebilir Öneri: Plastik

Fotoğraf: Tanvi Sharma

Plastik ürünlerin doğada kaybolması yüzlerce yılı aşabiliyor. Deniz yaşamını da olumsuz yönde etkilediği için plastikler yüzünden her yıl ortalama olarak 1 milyon deniz canlısı hayatını kaybediyor. Ortaya çıkardığınız plastik atıkları yalnızca birkaç basit adımla siz de azaltabilirsiniz. Örneğin alışverişte plastik poşet kullanmak yerine yanınıza bez bir alışveriş çantası alabilirsiniz. Bunun yanı sıra tek kullanımlık plastik şişeler yerine yeniden doldurulabilir mataraları tercih edebilirsiniz. Plastik ambalajlı ürünlerden uzak durarak ve yemek siparişlerinizde tek kullanımlık çatal bıçak tercih etmeyerek de plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz.

Yeni Ürünlere Olan İhtiyacınızı Azaltın

Sürdürülebilirlik Önerileri: Tüketimi Azalt

Fotoğraf: Charles Deluvio

Her eşya, üretilirken çeşitli aşamalardan geçiyor. Üretim sürecinde kullanılan su ve enerji ise doğal kaynaklarımızı tüketiyor. İhtiyacımız olmadığı halde alışveriş yaptığımızda ise talebi ve dolayısıyla arzı da artırıyoruz. Alışveriş yapmadan önce kendinize gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun. Bunun için de öncelikle gardırobunuzu düzenleyin ve giyeceklerinizin bir listesini oluşturun. Sandığınızdan çok daha fazla eşyanız olduğunu gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. 

Minimal Yaşama Geçin

Sürdürülebilir Öneri: Minimal Yaşam

Fotoğraf: Samantha Gades

Minimalizm, hiçbir şeyiniz olmadan yaşamak demek değildir. Satın aldığınız ve kullandığınız her üründen elde edilebilecek maksimum faydayı sağlamak anlamına gelir. Bir üründen birden fazla verim elde ettiğiniz için daha az ürüne sahip olursunuz. Daha sade bir yaşam hem çevre hem de iç huzuru açısından çok daha iyi bir yöntem. Yüklerinizden kurtulduğunuzda ve sadeleştiğinizde özgürleştiğinizi de hissedeceksiniz. 

Doğal Temizlik Ürünleri Kullanın

Sürdürülebilirlik Öneriler: Doğal Temizlik

Fotoğraf: Nefeli Kavvada

Temizlik ürünlerinde kullanılan kimyasallar hem toprağa hem de suya zarar veriyor. Oysaki marketlerden alınan temizlik ürünlerinin alternatiflerini evde kendi başımıza da üretebiliriz. Birkaç basit malzeme ile evde temizlik ürünleri hazırlayabilir ve en az hazır satılanlar kadar iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Vegan Ürünleri Tercih Edin

Sürdürülebilirlik Önerileri: Vegan Ürünler

Fotoğraf: Icons8 Team

Hayvancılık yüzyıllardır devam etse de günümüzde insan nüfusunun çok fazla olması ve endüstrileşme, bu alanda su kullanımını da oldukça artırdı. Neyse ki gelişen teknoloji, deri ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayacak farklı yollar da üretti. Alacağınız çanta, ayakkabı veya ev eşyalarında gerçek deri yerine alternatif vegan deriler tercih ederek doğa dostu bir alışveriş yapabilirsiniz. 

Kullanmıyorsanız Kapatın

Sürdürülebilir Öneri: Tasarruf

Fotoğraf: Isabella and Zsa Fischer

Dişlerimizi fırçalarken veya bulaşıkları sudan geçirirken aslında ne kadar fazla suyu israf ettiğimizin gerçekten farkında mıyız? Veyahut açık kalan bir lamba geleceğimizden ne kadar çalıyor? Günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz sürdürülebilirlik önerileri arasında belki de en önemlisi kullanmadığımız şeyleri kapatmak olabilir. Bir dokunuş ile hayatımıza hiçbir etkisi olmayan bir israfın önüne geçebiliriz. Ayrıca kullanmadığımız elektronik eşyalar fişte takılı kaldığı sürece elektrik harcamaya devam ediyor. Eğer ihtiyacımız yoksa fişleri kontrol ederek ve kullanmadığımız aletleri fişten çekerek tasarruf edebiliriz. 

Ulaşımda Karbon Ayak İzinizi Azaltın

Çevrecilik Önerileri: Temiz Ulaşım

Fotoğraf: ​​Murillo de Paula

Pandemi sırasında tüm dünyada havanın temizlendiği ile ilgili haberleri okudunuz mu? Evlerde kalmak ve özel arabaları kullanmamak bu dönemde karbon ayak izimizi azalttı. Peki, bunu neden hayatımızın geri kalanında da uygulamayalım? 

Kısa mesafelerde yürüyerek veya bisiklete binerek, özel araçlar yerine toplu taşıma kullanarak çevreye verdiğimiz zararı en aza indirebiliriz. Üstelik işe giderken toplu taşımada geçen süreyi kitap okuyarak veya birbirinden eğlenceli podcastler dinleyerek değerlendirebiliriz. İşe gidiş saatleri toplu taşımanın kalabalıklığından mı şikayetçisiniz? O halde biraz erken yola çıkmaya ne dersiniz? Üstelik böylece evde hazırladığınız güzel bir sandviçle iş yerinizde bir kahvaltı için zamanınız da olur. 

Etiketlere Duyarlı Olun

Sürdürülebilir Öneriler: Etiket

Fotoğraf: Markus Spiske

Giysiden kahveye, oyuncaktan kuru bakliyata kadar aldığınız bütün ürünlerin etiketlerini okumayı ihmal etmeyin. Etiketlerde yer alan sertifikalara, ürünün nerede üretildiğine göz gezdirerek çevreye duyarlı seçimler yapabilirsiniz. Yerel ürünleri tercih ederek üreticiye destek olabilirsiniz. Bu seçim daha az yakıt tüketimine sebep olduğu için çevreye de daha az zarar verir. 

İkinci El Ürünler Tercih Edin

İkinci El Mağazaları Tercih Edin

Fotoğraf: Christelle BOURGEOIS

Yalnızca birkaç kez kullanıp bir kenarda unuttuğunuz ne kadar eşyanız var düşündünüz mü? İşte bu tür eşyalar ikinci el mağazalarında sizi bekliyor. Belki de hiç kullanılmamış bu eşyalar, yeni bir şeyler satın almanızın önüne geçebilir. Hem kendi eşyalarınızı verebileceğiniz hem de ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz ikinci el mağazalara bir göz gezdirebilirsiniz. 

Atık Üretmeyin, Ürettiklerinizi Dönüştürün

Sürdürülebilir Öneri: Atıksız Yaşam

Fotoğraf: Artem Beliaikin

Sürdürülebilirlik önerileri listemizin son sırasında elbette her alanda dikkat etmemiz gereken atıksız yaşam var. Mümkün olduğunca az atık üretmek, aynı zamanda doğal kaynakları korumak demek. Bunun her zaman çok mümkün olmadığının da farkındayız. Bu nedenle eğer atık üretiyorsak bunları mutlaka geri dönüştürmemiz gerekiyor. Eski eşyalarımızı bağışlayarak, şişeleri cam kumbaralarına atarak, plastikleri geri dönüşüm kutuları için ayırarak ve geri dönüştürülmüş ürünler kullanarak doğayı koruyabiliriz. 

Fotoğraf: Andreas Kretschme