Yağlı Kağıt Geri Dönüştürebilir Mi?

Yağlı Kağıt Geri Dönüştürebilir Mi?

Fırında özellikle hamur işi yapılırken kullanılan ve halk arasında yağlı kağıt olarak bilinen pişirme kağıdı, yiyeceğin pişirme sırasında kaba yapışmamasını sağlar. Ancak yemek yaparken işleri kolaylaştıran yağlı kağıdın ne yazık ki çevre dostu olduğunu söylemek mümkün değildir. ‘’Yağlı kağıt geri dönüştürülebilir mi?’ sorusuna yanıt vermeden önce ‘’Yağlı kağıt nedir ve nasıl üretilir?’’ sorularını yanıtlayalım.

Yağlı Kağıt Nedir ve Nasıl Üretilir?

Yağlı Kağıt Nedir?

Fotoğraf: Neha Deshmukh

Yemeği pişirirken bulunduğu kaba yapışmasını önlemek için kaygan yapıya sahip olan yağlı kağıt, sanıldığı gibi hayvansal yağ kullanılarak üretilmez. Yağlı kağıt, silikonize maddelerden oluşan özel formül ile üretilir ve gıdayla temas eden bölgesi yemeğe zarar vermez. Pişirme ve kızartma yapılırken kullanılan kağıdın yanmaya dirençli olmasının ve su geçirmemesinin yanı sıra fırının temiz kalmasını sağlaması kullanım amaçları arasında yer alır.

Yağlı Kağıt Neden Geri Dönüşüm İçin Uygun Değil?

Yağlı Kağıt Geri Dönüştürebilir Mi?

Fotoğraf: Hello Lightbulb

Yapışkan ve ısıya dayanıklı yapı için kullanılan silikonize maddeler, yağlı kağıdın geri dönüşüm için normal kağıtlardan ayrışmasına neden olur. Ayrıca yağlı kağıdın suya dayanıklı olması, geri dönüşümü zora sokan sebepler arasında yer alır.  Geri dönüşüm için kağıdın suyla parçalanması gerekir ve bu noktada yağlı kağıdın suya dayanıklı olması dezavantaj yaratır. Peki, yağlı kağıt için tek yol çöp kutusu mu? Tabii ki yağlı kağıdı da tekrar kullanmak için denenebilecek bazı yollar bulunur.

Yağlı Kağıdı Yeniden Kullanmak Mümkün!

Yemeği pişirdikten sonra yağlı kağıdı çöpe atmak yerine bir ya da birkaç kez daha kullanmak da bir seçenek. Özellikle geri dönüşümü olmayan ürünleri tekrar kullanmak önemlidir ve bu kapsamda yağlı kağıt da olabildiğince yeniden kullanılmalıdır.

Suya dayanıklı yapısı sayesinde yağlı kağıdı pişirme işlemi sonrasında yıkayıp yeniden kullanılabilir hale getirmek mümkündür. Ayrıca bu konuda elinizi daha da rahatlatacak yıkanabilir yağlı kağıtları tercih edebilirsiniz. Bu sayede yağlı kağıdı tekrar tekrar kullanma imkanınız olur ve rutininize kıyasla çok daha az yağlı kağıt atığı oluşturursunuz.

Yağlı Kağıt Yerine Ne Kullanılabilir?

Fırında yiyecek pişirirken kaba yapışmasını önlemek için tek alternatif yağlı kağıt değil elbette. Yağlı kağıt yerine sürdürülebilir bir ürün kullanma şansınız da var. Silikon fırın matı kullanmak tercih edebileceğiniz ilk alternatiftir. Camın da ham maddesi olan silisyum kumundan üretilen silikon, petrol ürünlerinden elde edilmediği için sağlık açısından da tercih edilebilir seçeneklerdendir.

Peki, yağlı kağıt veya sürdürülebilir alternatifi silikon matı kullanmak şart mı? Aslında pişirme sırasında yiyeceğin bulunduğu kaba yapışmaması için farklı çözümlere de gidebilir. Bu noktada yağ kullanmak en pratik çözüm olur. Fırın tepsisini iyice yağlamak ve sonrasında pişirme işlemini gerçekleştirmek, yiyeceğin kaba yapışması derdinden sizi kurtarır.

Kapak Fotoğrafı: John Cameron