Kanada Yangınları Google Aramalarına Yansıdı

Kanada Yangınları Google Aramalarına Yansıdı: Haftanın Trendleri

Geçtiğimiz haftanın en çarpıcı olaylarından biri New York’ta yaşanmıştı. Kanada’da bir süredir devam eden orman yangınları, kilometrelerce uzaklıktaki New York’un turuncu renge bürünmesine sebep oldu. Uzmanlar, Kanada ve ABD’deki şehirlerde yangınlar sebebiyle hava kirliliğinin artış gösterdiğini kaydederken geçtiğimiz hafta ABD’de Google üzerinde en çok yapılan aramalardan biri ise “hava kalitesi” oldu.

Kanada Yangınları Google Aramalarına Yansıdı
Fotoğraf: PxHere

Orman Yangınları Hava Kalitesini Nasıl Etkiliyor?

Hava kirliliği, özellikle düzensiz sanayileşme ve kentleşmenin olduğu şehirlerde halkın yaşadığı en büyük problemlerden biri. Hindistan’da bazı şehirler öylesine yüksek hava kirliliği değerlerine sahip ki bölgede birkaç nefes almak bile bir paket sigara içmeye eş değer. Ancak son günlerde ABD ve Kanada’da yaşanan hava kirliliği, direkt olarak sanayileşmeden kaynaklanmıyor. Bu sefer sorumlu, orman yangınları!

Dünyanın en geniş orman arazilerine ev sahipliği yapan ülkelerden biri olan Kanada’nın geçtiğimiz haftalarda başlayan orman yangınları ile başı belada. Hala kontrol altına alınamayan yangınlar, binlerce hektarlık ormanın yok olmasına neden olurken aynı zamanda rüzgarlar sebebiyle onlarca kilometre uzaklıktaki kentlerde hava kalitesinin düşmesine yol açıyor.

Birkaç gün önce New York’ta kaydedilen turuncu gökyüzü görüntüleri, bunun en net örneklerinden biri. Açıklamalara göre Kuzey Amerika’da yaklaşık 100 milyon insanın orman yangınları kaynaklı hava kirliliğinden etkileniyor.

Washington DC, Philadelphia ve New York’ta son günlerde spor etkinlikleri ve toplanmalar iptal ediliyor, hayvanat bahçeleri ise olumsuz koşullar nedeniyle kapatılıyor. Son yapılan ölçümlere göre yangınlara oldukça yakın olan Alberta, 338 AQI (hava kalitesi indeksi) puanına sahipken Washington DC’de 293 AQI seviyeleri ölçüldü. Kıyaslama yapmak açısından IQAir sitesine göre İstanbul, 57 AQI olarak ölçülüyor. Bu indekste ölçülen sayı arttıkça hava kalitesi düşüyor.

Orman yangınları, temelde yoğun oranda sera gazının birden atmosfere salınması ve rüzgarlar yoluyla başka şehirlere taşınması nedeniyle hava kalitesini olumsuz ölçüde etkiliyor. Büyük orman yangınlarının çıktığı bölgelerde yağmurlar ve bulutlar duman rengini alırken gökyüzünün de turuncu ve gri gibi renklere bulandığı görülebiliyor. Öte yandan zararlı partiküllerin yere inmesi sonucunda yüzlerce kilometre uzaklıkta gerçekleşen orman yangınları, bölgede tarımsal faaliyetlere de zarar verebiliyor.

Google’da Hava Kalitesi Hakkında Aramalar Dörde Katlandı

Geçtiğimiz hafta için yayımlanan Google Trendler raporuna göre ABD’de “tehlikeli hava kalitesi nedir?” araması dörde katlanırken şehirlerin hava kalitesi hakkındaki ölçümlerin de kullanıcılar tarafından sıkça aratıldığı saptandı. Google Trendler raporuna göre hava kalitesiyle ilgili öne çıkan diğer aramalar şu şekilde:

  • Kaydedilmiş en kötü hava kalitesi
  • Maskeler hava kirliliğine karşı işe yarar mı?
  • Hava temizleyici
  • Hava temizleyiciler orman yangını dumanını engeller mi?

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons