Filmekimi 2021 Başlıyor!

Filmekimi 2021 Başlıyor!

2002 yılından beri İstabul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Filmekimi, 8 Ekim’de kapılarını sinemaseverlere açıyor. 2021 yılında İstanbul, İzmir ve Ankara’da Filmekimi etkinlikleri düzenlenecek. Birbirinden güzel sanat filmleriyle öne çıkan Filmekimi, ekim ayı boyunca devam edecek. Gelin Filmekimi’nde hangi filmler varmış, birlikte göz atalım…

Dünyanın En Kötü İnsanı | IMDB: 8.2

Filmekimi 2021 Başlıyor!
Filmekimi 2021: Dünyanın En Kötü İnsanı

2017 yılında gösterime giren Thelma filmiyle dikkatleri üstüne çeken yönetmen ve senarist Joachim Trier, 2021 yılına The Worst Person in the World filmiyle giriş yapıyor. Renate Reinsve’ye Cannes Film Festivali’nde, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran film, Baltık Sineması’nın farklı tarzıyla birlikte Woody Allen benzeri bir trajikomik hikayeyi bizlere sunuyor.

Julie isminde genç bir kadının yaşayışına tanıklık ettiğimiz filmde baş karakterimiz Julie, 30 yaşına gelmesine rağmen aşk hayatı konusunda pek başarılı değildir. Kendisinden büyük olan çizgi roman yazarı Aksel ile birlikte yaşayan Julie, sanki kendini Aksel’in hayatını yaşıyormuş gibi hisseder. Bireysellik sorunları ile boğuşan genç kadının hayatı, genç ve yakışıklı Eivind ile tanışmasıyla bambaşka bir yola sapar.

The Hand Of God | IMDB: 7.0

Filmekimi 2021 Başlıyor!
Filmekimi 2021: The Hand of God

Netflix’in ilk büyük bütçeli film yapımlarından olan The New Pope ile adından söz ettiren İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino, yeni filmi için yine Netflix ile ortaklığa gitti. Çekimleri Napoli’de tamamlanan film, 80’lerin İtalya’sını etkili bir şekilde yansıtıyor. Alphonso Cuaron’un ünlü filmi Roma’ya benzer bir şekilde yönetmenin izler taşıyan filmin hikayesi ise büyük ilgi uyandırıyor. 1986 Dünya Kupası’nda eliyle attığı sansasyonel  golden sonra gazetecilerin “Elle mi attın?” sorusuna “Tanrı’nın Eli” diyerek cevap veren Maradona, bu filme de isim kaynağı olmuş. 

Tuhaf bir ergenin büyüme hikayesine odaklanan film, temelde bir aile dramını anlatıyor. Fabietto Schisa ismindeki genç ergen, bir dizi olay sonrası futbol dünyasının efsanevi ismi Diego Maradona’nın hayatına giriyor. Maradona’nın farkında olmadan Fabietto’nun hayatını kurtarması ile gencin geleceği de değişiyor. Napoli’nin karmaşık sosyo politik dönemlerinde; kader, aile bağları, büyüme sancıları, sinema aşkı gibi farklı sorunlar tek bir genç etrafında anlatılıyor. 

Dune: Çöl Gezegeni | IMDB: 8.4

Filmekimi 2021 Başlıyor!
Filmekimi 2021: Dune

Bilim kurgu edebiyatının en ikonik eserlerinden biri olarak kabul edilen ve Frank Herbert’in kaleminden ortaya çıkan Dune, Arrival ve Blade Runner:2049 filmleriyle büyük sükse yakalayan Denis Villeneuve imzasıyla yeniden beyaz perdeye taşınıyor. İlk olarak 1984 yılında David Lynch yönetmenliğinde sinemada gördüğümüz Dune, bir uyarlama olarak pek beğenilmemişti. Romanın hayranlarının isteklerine yanıt veren Denis Villeneuve, yine harika bir bilim kurgu yapıtıyla karşımıza çıkacak. 

Uzayın hiç bilmediğimiz bir köşesinde geçen hikayede bir asilzade olan genç Paul Atreides, ailesinin ve evrenin geleceğini kurtarmak amacıyla peşine düştüğü eşsiz enerji kaynağı “baharat” için gezegenler arası epik bir yolculuğa çıkıyor. Film, temelde bir bilim kurgu eseri olmasına rağmen gerçekliğe yakın yapısı ve detaylı anlatısıyla öne çıkıyor.

Filmekimi’nde Dikkat Çeken Diğer Filmler

İstanbul, Ankara ve İzmir’deki takipçilerimiz; Filmekimi ile eşsiz bir sinema ayı için hazır olun! Biletler ve ayrıntılı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz. İşte festivalde diğer dikkat çeken filmler…

  • Titane – Julia Ducournau
  • Fransız Postası – Wes Anderson
  • Kürtaj – Audrey Diwan
  • Evrim – Kornél Mundruczó
  • Kumarbaz – Paul Schrader
  • Ali ve Ava – Clio Barnard
  • Çılgın Tanrı – Phil Tippett
  • Kahraman – Asghar Farhadi