Evsel Atık Nedir? Evsel Atık Örnekleri

Evsel Atık Nedir? Evsel Atık Örnekleri

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2022


Modern insan, tüketim alışkanlıkları çerçevesinde yalnızca önüne gelene bakıyor. Fakat arkada bıraktığını çoğu zaman düşünmüyor. Dünyadaki toplam atığın büyük çoğunluğunu oluşturan evsel atıklar, birçok çevre sorununun nedenlerinden biri. Peki evsel atık nedir, kaça ayrılır, nasıl geri dönüştürülür? Gelin beraber inceleyelim…

Evsel Atık Nedir?

atık örnekleri

FotoğraF: djedj

Evsel atık, toplanmasından belediyenin sorumlu olduğu ve genellikle ev yaşamından kaynaklanan atıkların tümüne denir. Endüstriyel ve elektronik atıklara kıyasla nitelik bakımından daha az zararlı olan evsel atıklar, nicelik anlamında çevre kirliliğine sebep verebilir. 

Evsel atık nedir sorusuna kısaca belediye atığıdır diyebiliriz. Diğer atık türlerinin aksine direkt olarak belediyenin sorumluluğunda olan bu atıklar, düşük geri dönüşüm oranları sebebiyle büyük bir sorun yaratır. 

Evsel Atıklar Kaça Ayrılır?

evsel atıklar

Fotoğraf: VIVIANE6276

Evsel atıkların geri dönüşümü, doğanın kirlenmemesi için büyük önem taşıyor. Evsel atıkları daha iyi sınıflandırmamız için onları ikiye ayırıyoruz. Gelin evsel atıklar nelerdir inceleyelim…

Geri Dönüşümü Olan Evsel Atıklar

Atık dönüşümünde en önemli rolü geri dönüşümü olan evsel atıklar oynuyor. Bu atıkların içerisinde yer alan demir, bazı plastikler, alüminyum, cam, kağıt, kompozit atıklar ve bazı organik atıklar belediyenin kurduğu tesislerde geri dönüştürülebiliyor. 

Geri Dönüşümü Olmayan Evsel Atıklar

Ayna, karbon kağıdı, işlenmiş meyve ve benzeri yiyecekler, floresan, geri dönüşümü olmayan plastikler, benzin, ampul ve benzeri atıklar, geri dönüşümü olmayan evsel atıklar kategorisine girer. Bu atıklar şu an bildiğimiz kimyasal ve fiziksel yöntemlerle etkili ve zararsız bir şekilde yeniden işlenememektedir. 

Geri dönüşümü olmayan evsel atıkların yarattığı en büyük tehlike, geri dönüştürülebilen atıklara karışarak kimyasal ve fiziksel ayrıştırma işlemlerini zora sokmalarıdır. Geri dönüşüm tesislerinde en büyük iş yükü, geri dönüştürülebilen ve dönüştürülemeyen atıkların birbirinden ayrılmasıdır. 

Evsel Atık Örnekleri

Evsel Atık Nedir? Evsel Atık Örnekleri

Fotoğraf: Geralt

Evlerimize birbirinden farklı malzemelerden oluşan nesneler ve yiyecekler girdiği için evsel atık çeşitleri birden fazladır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi evsel atıkların geri dönüşümü konusundaki en önemli işlem, ayrıştırma ve kategorilendirmeden geçiyor. Evsel atık örnekleri, iki ana kategori altında sınıflandırılıyor. 

Evsel Katı Atıklar

Evsel katı atıklar, geri dönüşüm açısından nispeten daha kolay işlenebilen ve takibi yapılabilen atıklardır. Başta plastik ve ambalaj ürünleri olmak üzere metal, yiyecek artığı ve cam türevleri evsel katı atık örnekleri arasında girer. İşte bazı evsel katı atık örnekleri…

 • Mutfak atıkları (peçete, yemek artıkları, konserve kutuları, poşetler ve cam şişeler)
 • Plastik atıklar (su şişeleri, saklama kapları, elektronik dış kaplamaları)
 • Kağıt atıklar (dosya kağıtları, eski gazete ve dergiler, tuvalet kağıdı ve rulo kağıtlar)

Evsel Sıvı Atıklar

Evsel atıkların sınıflandırılmasındaki diğer önemli kategori evsel sıvı atıklardır. Evsel sıvı atık örnekleri arasında kanalizasyon giderleri ve sıvı yağ atıkları olmak üzere birçok çeşit bulunuyor. 

 • Kullanılmış yağ atıkları
 • Kanalizasyon atıkları
 • Kimyasal atıklar (çamaşır suyu, bulaşık makinesi atık suyu, temizlik ürünleri)

Evsel Atıkların Geri Dönüşümü Nasıl Yapılmalı?

Evsel Atık Nedir? Evsel Atık Örnekleri

Fotoğraf: Shirley810

Evsel atıkların geri dönüşümü hususunda üzerinize düşeni yerine getirmek için ilk yapmanız gereken şeylerden biri, evsel atıklarınızı ayrı çöp poşetlerinde toplamanızdır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. 

Evsel katı atıkları olabildiğince az yer kaplayacak şekilde biriktirmeli, tehlikeli olduğunu düşündüğünüz atıklarınızı belediyeye bildirerek almalarını istemelisiniz. Kullanılmış yağ gibi sıvı atıkları ise mutlaka depo etmeniz gerekiyor. Yağların lavabolardan kanalizasyona karışması, ülkemizdeki en büyük çevre kirliliği sebeplerinden biridir. 

Evsel atıkların geri dönüşümünde yapılabilecek en iyi şey, daha atıklar oluşmadan tüketimi ve evsel atık üretimini azaltmak olabilir. Bunun için evde yapabileceğiniz yöntemler şu şekilde sıralanıyor:

 • Gereksiz plastik kap kullanımından kaçının. Halihazırda elinizde bulunan dondurma kabı benzeri kapları temizleyerek tekrar tekrar yiyecek korumak için kullanabilirsiniz. Plastikler her ne kadar doğaya zararlı olsa da ürettiğimiz en sağlam ve en uzun ömürlü malzemelerden biridir. 
 • Dışarıdan sipariş verdiğinizde çoğu yemek siparişi uygulamasının sağladığı “Servis istemiyorum.” seçeneğini seçmeyi unutmayın. 
 • Elektronik atıklarınızı ayrı bir yerde depolayarak belediyenin market ve benzeri yerlere kurduğu ilgili atık kutularına atın. Eğer geri dönülemez şekilde bozulmamış bir elektronik atık kutunuz varsa onu çöpe atmak yerine farklı yöntemlerle yeniden kullanabilirsiniz. 
 • Markete giderken her zaman yanınızda ekstra poşet taşıyın. Unutmayın ki şu an okyanusta bulunan devasa plastik atık kıtasının çoğunluğunu su şişeleri ve market poşetleri oluşturuyor. 
 • Yiyeceklerin bozulmasını engellemek için haftalık tüketiminize göre planlı bir şekilde alışveriş yapın.

Kapak Fotoğrafı: Hans / 20749