Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Evcil hayvan dostlarıyla aynı evi paylaşanların ortak sorunlarından biri pireler. Küçük dostunuz birçok farklı yerde pirelerle temas edebilir ve onları evinize taşıyabilir. Bazı anlarda pireleri evden ve hayvanlardan uzaklaştırmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Pireleri evden uzaklaştırmak için herkesin denediği farklı yöntemler olsa da doğal ürünlerle de pirelerden kurtulmak mümkün. Dostlarınızı ve sizi rahatsız eden pire soruna biraz daha yakından bakalım. 

Pire Nedir?

pire nedir

Fotoğraf: Wikipedia 

Pire, siphonaptera takımını oluşturan kanatsız, küçük ve kan emici böcek türüne verilen isimdir. Tropik, astropik ve ılıman bölgelerde yoğunluk gösteren pireler, özel vücut yapıları sayesinde memelilerin ve kuşların derisine tutunarak yaşamını sürdürür. Tutunduğu canlının kanını emen pireler, konakları arasında yer değiştirirken pek çok tehlikeli hastalığı da beraberinde taşır. Pireler genelde köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunur. Nadir durumlarda insanların yaşadığı alana taşınan pireleri evde de görebilirsiniz. Isırdıkları yeri uyuşturmak için salgı kullanan pirelerin, salgıyı bıraktığı yerde yoğun bir kaşıntı görülür. Bu özellik sayesinde evcil hayvanlarda pire olduğunu daha kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. 

Pire denildiğinde herkesin aklına hayvanlarda görülen pireler geliyor. Ancak kedi ve köpek pirelerinin yanı sıra pek çok pire çeşidi bulunuyor. Bu pireler genelde konakçılarının adıyla anıldığı için hayvan isimleriyle öne çıkıyor. Bunlar; kedi piresi, köpek piresi, kuş piresi, kum (toz) piresi ve insan piresi olarak adlandırılıyor.

Pire Nasıl Anlaşılır?

pire nasıl anlaşılır

Fotoğraf: Olivier Levoux

Pireler genel olarak 1 mm ila 10 mm arasında değişen boylara sahiptir. Hayvanlarda bulunan pireler ise çok daha küçük boyutlarda olduğu için fark etmek kolay olmayabilir. Peki evde ya da evcil hayvan dostlarınızda pire olduğunu anlamanın bir yolu var mı? 

Evde yaşayan hayvanlarda pire olduğundan şüpheleniyorsanız hareketlerini izleyerek kısa sürede sonuca varabilirsiniz. Evcil hayvanınız her zamankinden daha çok ve şiddetli bir şekilde kaşınırsa pireden şüphelenebilirsiniz. Bunun yanı sıra evcil hayvanınız kaşıdığı yeri ısırıyorsa şüphelerinizde haklısınız demektir. Aynı evde yaşayan insanlarda ve ev ortamında da pire görülebilir. Evde pire olduğunu anlamanın en kolay yollarından biri bacaklarınızdaki kızarıklık ve şiddetli kaşıntı hissidir. Bazı pire türleri insanları da ısırdığı için risk altında olduğunuzu söylemek mümkün. 

Evcil Hayvanlarda Pire Sorunu

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Tranmautritam 

Özellikle evcil hayvan dostlarınız aracılığı ile eve ulaşan pirelerden kurtulmak kolay olmayabilir. Hızlıca üreme kabiliyeti olan bu canlılar, kısa sürede evde ve evcil dostlarınız üzerinde çoğalabilir. Evcil hayvanınız dışarı çıktığında pireler, başka hayvanlar üzerinden onlara atlayabilir. Böylece küçük dostunuz eve ulaştığında pireleri de kendisiyle beraber yaşam alanınıza taşımış olur. Evcil hayvanlarda sıklıkla görülen pireler, hem onlar hem de sizin için oldukça risklidir. Pire kovucu doğal içeriklerden destek alarak bu haşereleri evinizden ve hayvan dostunuzdan kolayca uzaklaştırabilirsiniz. 

Pireler Nelerden Hoşlanmaz? Pire Neye Gelmez?

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Matilda Wormwood

Evinde pirelerle mücadele etmek zorunda kalanlar pire neye gelmez sorusunu sıklıkla yöneltiyor. Pirelerin uzak durduğu ve hoşlanmadığı maddeleri kullanarak onların, evinize yaklaşmasını engelleyebilirsiniz. Bu süreçte işinizi kolaylaştıracak doğal ürünler şunlar; 

  • Sirkeli su 
  • Narenciye solüsyonu 
  • Sarımsak suyu 
  • Doğal bulaşık deterjanı ve su karışımı 
  • Ev yapımı pire tozu (biberiye, civanperçemi otu, sedir ağacı yağı) 
  • Neem yağı
  • Biberiye suyu 

Doğal Pire Kovucu Yöntemler

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Cottonbro 

Zararlı kimyasal kullanmak istemeyen, evini ve evcil hayvan dostlarını doğal bir şekilde pirelerden kurtarmak isteyenler için pek çok alternatif mevcut. Evinizde pire istilası yaşıyorsanız doğal pire kovucu yöntemleri deneyebilirsiniz. 

Sarımsak Spreyi

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich

Günlük hayatta birçok probleme ilaç olan sarımsak, aynı zamanda pirelerin yok edilmesinde de kullanılıyor. Sadece birkaç diş sarımsaktan yardım alarak pireleri evinizden uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için öncelikle birkaç sarımsak ezin ve suyla birleştirerek karışmasını sağlayın. Daha sonra yaptığınız sarımsak karışımını 6 saat dinlenmeye bırakın. Bu sürenin sonunda sarımsak suyunun içine doğal sıvı sabundan bir kaşık ekleyerek karışımı süzün. Bir sprey şişesine devrederek pire olan yerlere sıkabilirsiniz. 

Elma Sirkesi

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Cihan Yüce 

Elma sirkesi günlük hayatın pek çok noktasında kullanılan doğal çözümlerin başında geliyor. Pirelerden kurtulmanın doğal yolları arasında yer alan elma sirkesi, bu süreçte harika bir alternatif sunuyor. Doğal bir şekilde pireleri yok etmek için elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak işe koyulabilirsiniz. Daha sonra bir sprey şişesine aktarak pire olan yerlere sıkabilirsiniz. Evcil hayvanlarınız ve evinizin pek çok noktasında kullanabileceğiniz sirkeli karışımı koltuk gibi yüzeylerde kullanırken dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Ev Yapımı Pire Tozu

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Nicole Michalou

Evden pire kovmak için aklınıza gelebilecek pek çok yöntemi denemeye hazır olabilirsiniz. Evcil hayvanlarınız üzerinden gelen pireleri kovmak ise her zaman kolay olmayabilir. Bu süreçte kedi ve köpeklere özel hazırlanan karışımları denemek daha etkili sonuçlar sunar. Evde doğal bir şekilde pireleri uzaklaştıracak bir toz karışım hazırlamak için biberiye ya da civanperçemi otu kullanılabilir. Bu otların üzerinde 10 damla sedir ağacı yağı ve 1 bardak gıda sınıfı diatomik toprak ekleyerek karışımı hazırlayabilirsiniz. Yaptığınız karışımı kedilerde kullanacaksanız sedir ağacı yağını listeden çıkarabilirsiniz. Hazırlanan karışımı evcil hayvanların tüylerine uygulayabilirsiniz. 

Neem Yağı

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Tara Winstead 

Neem ağacının yapraklarından ve çekirdek köklerinin preslenmesinden elde edilen neem yağı, ülkemizde pek bilinmeyen şifalı yağlardan biri. Uyuz ve bite karşı etkili olan neem yağı, pirelerden kurtulmak için tercih edilebilecek doğal yöntemler arasında yer alıyor. Bu yağdan çeşitli karışımlar hazırlayarak daha pek çok haşereye karşı koruma sağlayabilirsiniz. Pireleri uzaklaştırmak için kullanacaksanız 1 litre ılık suyu, 1 yemek kaşığı neem yağı ile karıştırmanız gerekiyor. Ardından 1/3 çay kaşığı doğal bulaşık deterjanı ekleyerek tüm malzemeleri karıştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz neem yağlı karışımı bitkilerde, hayvanlarda ve ev ortamında kullanabilirsiniz. Neem yağı yapısı gereği iz bırakmaya müsait bir ürün olduğu için evde kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. 

Biberiye Spreyi

Pirelerden Kurtulmak İçin Uygulayabileceğiniz 5 Doğal Yöntem

Fotoğraf: Monstera 

Yemeklere lezzet katan biberiye aynı zamanda pirelerden kurtulmak için de harika bir alternatif. Biberiye ile pireleri evden kovmak için öncelikle 2 bardak biberiyeyi yaklaşık 30 dakika boyunca su ile kaynatmanız gerekiyor. Ardından biberiyeleri süzerek karışımı bir sprey şişesine aktarın. Köpek ve kedilerin tüylerine püskürterek pirelerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Hoş ve keskin kokusu ile öne çıkan biberiyeyi ev ortamındaki pireler için de kullanabilirsiniz. Ancak direkt temas eden yüzeylerdeki kumaş ve mobilyalarda iz bırakma riski olduğunu unutmayın. 

Kapak fotoğrafı: Wikimedia