En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2022

Her ebeveyn, en değerli varlığı olan bebekleri için tüm ürünleri doğal ve sağlıklı şekillerini kullanmayı ister. Özellikle bebeklerin cildine direkt olarak temas eden ve belli bir süre kalan kozmetik ürünler en çok dikkat edilen hususların başında gelir. Bu noktada bebek şampuanları, ebeveynlerin titizlikle yaklaştığı ürünler arasında yer alır. Bebeğinizin narin cildi için doğal bebek şampuanı sunan markaları tercih ederek, onu yıkarken aynı zamanda korumaya devam edebilirsiniz. Peki, Türkiye’de en çok tercih edilen doğal bebek şampuanı markaları hangisi? Bebekler için şampuan seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte tüm bu soruların cevapları…

Organik ve Doğal Bebek Şampuanı Ne Demek?

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Karolina Grabowska 

Doğal şampuanlar, içerisinde zararlı kimyasallar bulundurmayan ve bebeğinizin narin cildine göre formüle edilen ürünlerdir. Ebeveynlerin aklını sıklıkla karıştıran organik bebek şampuanı ise içerisinde doğal bitkiler ve organik ekstreler barındırır. Bu tip bebek şampuanları aynı zamanda organik sertifikasına da sahiptir. 

Bebekler İçin Şampuan Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Tatiana Syrkova 

Bebeklerin bakımı ve sağlığı söz konusu olduğunda ebeveynler pek çok soruya yanıt arıyor. Özellikle bebeklerin cildine temas edecek ürünleri seçerken anne ve babalar daha hassas davranıyor. Yetişkinlerin cildine kıyasla bebeklerinki çok daha narin, ince ve kurumaya meyilli. Bu nedenle bebekler için şampuan seçerken ekstra içerik okuma bilgisine sahip olmak gerekiyor. Bebek şampuanlarının içerisinde bulunan maddelerin özellikleri ve güvenilirliği başta olmak üzere pek çok ayrıntıyı inceleyerek bebeğinize özel ürün seçimi yapmanız oldukça önemli. 

Hangi bebek şampuanı doğal ve alırken nelere dikkat edilmeli diyorsanız işte size birkaç öneri… 

  • Bebeğiniz için kullanacağınız şampuanın, onun cildini ve saçını yıpratmayacak yumuşak içeriklere sahip olmasına dikkat edin. 
  • Saçlarını yıkamak için kullanılacak ürünleri seçerken göz yakmayan formda olanları tercih edin. 
  • Şampuan tercihinizi Ph değeri 7,5 olan ürünlerden yana kullanın. 
  • Koku ve çeşitli boya maddeleri, alerjen kimyasallar ve paraben içermemesine ekstra dikkat edin. 
  • Bebeğinizin cildine süreceğiniz şampuanların alkol içermediğinden emin olun. 
  • Sabun ve deterjan oranı minimum şampuanları alarak daha az köpüren ürünlerin bebeğinizin cildi ile temas etmesini sağlayın. Bebek şampuanın çok köpürmemesi içerisinde daha az sabun ve deterjan bulundurduğu anlamına geliyor. 
  • Kirlerin temizlenmesinde etkin rol oynayan sülfat gibi maddelerin bebek şampuanlarında bulunmadığından emin olun. Böyle bir madde bebeğinizin saçlarının kurumasına ve çeşitli cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 
  • EWG derecesi de bebek şampuanı seçerken önemsemeniz gereken detaylardan biri. EWG araştırmacıları, potansiyel tehlikeler ve sağlık sorunlarına karşı çeşitli incelemeler yürüterek zararsız içeriklere sahip ürünler kullanmanızı sağlar. Buna göre derecelendirme yapılarak içeriklerin zararı 1-10 arasında ölçeklendirilir. Bu noktada satın aldığınız bebek şampuanının minimum değerde olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. 

Doğal Bebek Şampuanı Markaları

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Nataliya Vaitkevich

İşte bebeklerin hassas cildi düşünülerek geliştirilen doğal şampuan markaları… 

Aveeno Baby 

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Aveeno Baby 

Doğal bebek şampuanı seçenekleri arasında yer alan Aveeno Baby markası, sabun içermeyen ve göz yakmayan formülü ile karşınıza çıkıyor. Hipoalerjenik ürünleri ile öne çıkan marka, hoş kokusuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle hassas ciltler için harika bir içeriğe sahip olan Aveeno Baby markasının bebek şampuanları egzamalı çocuklarda daha etkili sonuçlar sunuyor. 

Burt’s Bees

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Burt’s Bees 

Burt’s Bees markası bitkisel içeriklere sahip şampuanı ile doğal bir şekilde köpürme sağlıyor. Hipoalerjenik özellikli olan bu ürünler birçok ebeveynin tavsiye ettiği seçenekler arasında yer alıyor. Burt’s Bees içerisindeki Hindistan cevizi yağı ile bebeğinizi yıkarken aynı zamanda cildini en iyi şekilde nemlendirmenizi sağlıyor. Burt’s Bess bebek şampuanı kullananlar hafif yapısı sayesinde iltihaplı ve tahriş olmuş ciltler için uygun bir içerik sunduğunu ifade ediyor. 

Yeşilmarka 

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Yeşilmarka 

Yeşilmarka doğal bebek şampuanının özel formülü ile bebeğinizin cildi hassas bir şekilde temizlenir ve kuruma problemi görülmez. Bebekler için hazırlanan Yeşilmarka, şampuanlar aynı zamanda çocuklar için de kullanıma uygundur. Markaya ait bebek şampuanları organik şampuanlar kategorisinde yer aldığı için gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Doğada çözünen organik sertifikalı temizleyicilerle formüle edilen bu şampuanın içerisinde aloe vera, shea butter, argan yağı, gül suyu ve ProVitamin B5 gibi faydalı maddeler öne çıkıyor.

Dove

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları 
Fotoğraf: Dove 

Dove, özel nemlendirici formülleri ve daha az sabun içeriği ile bebek şampuanlarını hazırlıyor. Egzamalı bebek ve çocukların saç temizliğinde öne çıkan Dove, bu tarz cilt problemleri için önerilen bebek şampuanı tavsiye seçenekleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda kokusuz özellikte olan Dove bebek şampuanları, bebeklerin hassasiyeti düşünülerek özenle geliştiriliyor. 

Siveno 

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları
Bebekler için şampuan arayanlar buraya! İşte bebek şampuanı seçerken dikkat etmeniz gerekenler ve doğal bebek şampuanı markaları listesi…

Fotoğraf: Siveno 

En iyi bebek şampuanı seçenekleri arasında yer alan Siveno markası %100 doğal içeriği ile öne çıkıyor. Marka, bebek şampuanlarının içerisinde aynısefa, yeşil çay, papatya ekstresi gibi doğal ürünler kullanarak bebeklerin saç derisini ve cildini yatıştırmayı amaçlıyor. Bebeklerin saçlarını nazikçe arındıran Siveno, gözü yakan ve cildi tahriş eden irite edici kimyasallar içermiyor. 

Çevre dostu bir marka olan Siveno, aynı zamanda şampuanlarının içerisinde sentetik koku ve boya, petrokimyasal, paraben, SLS ve sentetik köpürtücülere de yer vermiyor. Şampuanların ambalajları ise insan sağlığına zarar vermeyen gıda tipi ürünlerden hazırlanıyor. 

Babyganics Şampuan 

En Çok Tercih Edilen Doğal Bebek Şampuanı Markaları

Fotoğraf: Babyganics Şampuan

Doğal bebek şampuanı markaları arasında yer alan Babyganics; domates, ayçiçeği, kızılcık, çörek otu ve ahududu çekirdeği yağlarının birleşiminden oluşuyor. Kendine özgü bir koku ve karışım sunan marka, organik ve bitki bazlı bileşenleriyle bebeklerin baştan ayağa beslenerek arınmasını sağlıyor. 

Babyganics; göz yakmayan, paraben, sülfat, ftalat, mineral yağ, petrol jölesi ve koku içermeyen formülü ile bebeğinizi koruyarak yıkamanıza imkan tanıyor. Organik bebek şampuanı önerileri arasında yer alan Babyganics, bitki türevi ve sertifikalı organik bileşenlerle formüle ediliyor. 

Mustela 

Bebek şampuanı mustela

Fotoğraf: Mustela 

Mustela markası durulama gerektirmeyen temizleme suyu seçeneği ile bebeğinizin saçını ve vücudunu narin bir şekilde temizlemenizi sağlıyor. Markanın durulama gerektirmeyen ürünleri aynı zamanda yenidoğanlar için de güvenli bir seçenek sunuyor. Mustela bebek şampuanı içerisinde yer alan misel su, B5 vitamini ve avokado perseose ile bebeğinizin cildini baştan ayağa en iyi şekilde nemlendiriyor. 

Durulama veya ovma gerektirmediği için Mustela bebek şampuanı özellikle seyahatlerde tam bir kurtarıcı. Paraben, ftalat ve fenoksietanol içermeyen Mustela bebek şampuanı ile bebeğinizi arındırırken en iyi şekilde nemlendirme deneyimine ulaşabilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOT: Bebeğiniz için şampuan seçerken dokturunuza danışmayı unutmayın!

Kapak fotoğrafı: Pexels