Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları

Pandemi sonrası yaygınlaşan evden çalışma modeli, hayatımızın her alanını etkiliyor. Artık trafikte harcadığımız saatleri dilediğimiz gibi kullanabiliyor, çalışma ortamımızı kendi zevkimize göre düzenleyebiliyor, beslenme düzenimizi kendi alışkanlıklarımıza göre planlayabiliyoruz. Ancak uyandıktan sonra diğer odadaki masanın başına geçmek hareketsiz kalmamıza, hareketsizlik ise stresli hissetmemize, kilo almamıza ve duruşumuzun bozulmasına sebep oluyor. 

Fiziksel olarak uygulansa da ruhsal etkilerinden sıkça söz ettiren yoga ise duruşumuzu en hızlı iyileştiren, stresi dengeleyen ve sırt ağrılarını azaltan uygulamaların başında geliyor. Evden çalışırken yapabileceğiniz yoga pozlarına geçmeden evvel yoga nedir kısaca göz atalım.

Yoga Nedir?

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları

Fotoğraf: Zen Bear Yoga

Yoga; etimolojik olarak birleştirme, bir araya getirme ve düzene koyma anlamına gelir. Vücudun kas yapısını geliştirirken fiziksel bedeni; pranayama gibi nefes teknikleriyle de hem ruhsal hem fiziksel bedeni güçlendirir. Genel olarak asana pratikleriyle ruh, zihin ve bedenin bir arada ve dengede olmasını sağlar. Yoga öğretisi, egzersiz ve nefes uygulamalarının dışında mutluluğun bilimi, yaşam biçimi ya da bir inanç sistemi olarak değerlendirilebilir. Yoganın temel hedefi ise insanın kendisine yaklaşmasını sağlamaktır.

Enerji Veren Yoga Pozları

Hareketlere başlamadan önce ısınmanız için bildiğiniz temel baş, boyun ve sırt hareketlerini yapabilirsiniz. Asanalar esnasında nefesinize odaklanmayı unutmayın, herhangi bir baş dönmesinde uygulamaya biraz ara verin. Pozlara nefes alışverişlerinizi düzenledikten sonra ayakta ellerinizi aşağı bırakarak ve ayaklarınızı hafif birleştirerek başlayabilirsiniz. Kendi dayanıklılığınıza göre her pozisyonda 15 saniye kalmaya çalışın.

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Savaşçı Pozu 3

Fotoğraf: Dmitriy Frantsev

Savaşçı pozu 3: Savaşçı pozu; ayak bileklerini güçlendirir, sırt kaslarını ve boyun kaslarını çalıştırır, vücut duruşunu düzeltir ve denge kabiliyetinizi artırır. Pozu yaparken dik durun ve ayaklarınızı yere sağlam basın. Nefesinizi verin ve gövdenizi öne doğru bükün. Sol ya da sağ ayağınızı gerin dümdüz sırtınıza paralel olacak şekilde kaldırın. Yerdeki dizinizi çok hafif bükün. Hareketi diğer bacak için de tekrarlayabilirsiniz.

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Ağaç Pozu

Fotoğraf: Katee Lue

Ağaç pozu: Omuzları ve sırtı esnetir. Ağaç pozunu yaparken ayağınızın her bölgesinin yere değdiğinden emin olun. Dengeniz sağ bacağınızdayken sol bacağınızı bükün ve dizinize yerleştirin. 

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Aşağı Bakan Köpek Pozu

Fotoğraf: Ginny Rose Stewart

Aşağı bakan köpek pozu: Omurgayı uzatır ve güçlendirir. Göğsü açar, bacakları esnetir. Omurgayı esnettiği için yaşlanma belirtilerini geciktirir. Harekete dik durarak başlayın. Ayaklarınızı yere yapıştırın, ellerinizi öne koyun. Ters V olacak şekilde durun. Dirsekler düz ve gergin olmalı. Kolların iç kısmı başınıza doğru bakmalı. İlk etapta topuklar yere değemez ancak sırtınızı esnettikçe topuklar da yere doğru esneklik kazanır.

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Yukarı Bakan Köpek Pozu

Fotoğraf: Katee Lue

Yukarı bakan köpek pozu: Yüzüstü uzanın, bacaklarınız görseldeki gibi arkada kalsın. Parmaklarınız ileriyi göstersin avuç içlerinizi omuzlarınızın hemen altına yerleştirin ve gövdenizi yerden kaldırın. Gövdenizi tavana doğru hafifçe kaldırın. Zorlandığınız an hareketi sonlandırın, nefesinizi verin ve vücudunuzu yere yavaşça bırakın. 

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Üçgen Pozu

Fotoğraf: Marta Wave 

Üçgen Pozu: Ayakta düz ve dik durun, kollarınız yanda gevşek dursun. Her pozda olduğu gibi ayalarınızı yere sabitleyin. Bir ayağınızı öne atın, ters yöndeki kolu öndeki ayağın dış kısmına gelecek şekilde yerleştirin ve diğer kolu yukarı doğru uzatın. Üçgen pozunu yaparken nefes alışverişlerinizden kuvvet alın. Trikonasana olarak da adlandırılan üçgen pozu omurgayı esnetir ve açar. Duruşunuzu düzeltir ve en hissedilir tarafı sırt ağrısını azaltır. 

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Sandalye Pozu

Fotoğraf: lunaglowyoga

Sandalye pozu: Omurgayı ve sırtı esnetir ayrıca bacaklara güç verir. Sandalye pozuna başlarken ayaklarınızı açın ve düz durun. Ağırlığınızı ayarlayın. Nefes alın kolları öne doğru kaldırın. Dizlerinizi öne doğru bükün ancak dizlerinizin ayak baş parmaklarınızı geçmesine izin vermeyin. Kolları yukarı doğru kaldırın ve nefes verin. 

Evden Çalışanların Yapabileceği En Kolay Yoga Pozları
En kolay yoga pozları: Palm Ağacı Pozu

Fotoğraf: livionara-liu

Palm ağacı pozu: Palmiye ağacı pozu boyun kaslarınızı rahat bırakın. Nefes alarak kollarınızı omuzlarınızın ve başınızın üstüne kaldırın, parmaklarınızı kenetleyin ve nefes verirken ayak parmak uçlarınıza doğru kalkın. Palmiye ağacı pozu ya da urdhva hastasana omuzlarınızı genişletir ve karın bölgesini gerer.

Önemli Not: Herhangi bir yoga pozunu bir hastalığınız, rahatsızlığınız varsa kesinlikle doktorunuza danışarak uygulayın.