Evde Sıkılmama Rehberi: Daha Çok Kitap Okuma Alışkanlığı Sağlayacak Öneriler

Evde Sıkılmama Rehberi: Daha Çok Kitap Okuma Alışkanlığı Sağlayacak Öneriler

Son bir yıldır pandemi nedeniyle evde sıkça zaman geçiriyoruz. Bu süreçte ekmek yapmak, zor yemekler denemek, el sanatlarını keşfetmek ve Netflix denizine dalmak gibi aktiviteler öne çıktı. Peki ya kitap okumak? Günümüzün yoğun tempolu, bol Zoom’lu dünyasında dikkatinizi toparlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum, daha çok kitap okuma hedefinize ulaşmaya engel değil. 

Sizin için listelediğimiz bu ipuçları, programınıza daha fazla kitap sığdırmanın, stresi önlemenin ve hedeflerinize ulaşmanın yollarını bulmanıza yardımcı olacak. Bu listeden ilham alabilirsiniz ancak daha çok kitap okuma alışkanlığı edinmek için burada listelenen tüm tavsiyeleri uygulamanız şart değil. Okumanın zoraki değil, eğlenceli ve ilginç olması gerektiğini unutmayın. 

1.Okumayı Rutininizin Bir Parçası Haline Getirin

Sürekli olarak daha fazla okumanın en iyi yolu, bilinçli olarak okumaya daha fazla zaman ayırmaktır. Kulağa yapılabilir geliyor, değil mi? Okuma kararınızı tüm yıl boyunca koruduğunuzdan emin olmak için okuma süresini günlük rutininize entegre edin. Her gün biraz daha erken kalkın ve kahvenizi içerken kitabınızı okuyun, yatmadan önceki yarım saati okumaya ayırın veya öğle aralarınızı bir kitapla geçirin. Okumayı programınızın düzenli bir parçası haline getirirseniz kemikleşmiş bir alışkanlık yaratabilirsiniz.

2. Çoklu Görevlere Yer Verin

evde daha çok kitap okuma yolları Fotoğraf: Daily Nouri 

Gün içinde 24 saat var. Ancak görevlerinizi aynı anda yapmayı öğrenirseniz daha çok kitap okumaya ve kendinize zaman ayırabilirsiniz. Tüm dikkatinizi vermenizi gerektirmeyen başka bir şey yaparken de bir kitap okuyabilirsiniz. Çalışırken mola verdiğinizde, yemek pişirirken, temizlik yaparken ve hatta yürürken sesli kitap okumayı veya dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Çok karmaşık kitapları, onlara tüm dikkatinizi verebileceğiniz zamanlar için saklayabilirsiniz.

3. Her Zaman Kitabınız Yanınızda Olsun  

Bir kitabınız olduğunda evde asla sıkılmazsınız. Elinizin altında kitabınız varsa günün kaç dakikasını okumakla doldurabileceğinize şaşıracaksınız. Online toplantı maratonuna ara verdiğinizde, camınızı açıp kuş sesleri ve temiz hava eşliğinde okumaya dalarak beyninizi dinlendirebilirsiniz. Ayrıca yasaklar bitip normale döndüğümüzde, günlük işleriniz esnasında da kitabınızın tadını çıkarabilirsiniz. Yanınızda fiziksel bir kitap taşımayı sevmiyorsanız, bir e-okuyucu taşımanızı veya telefonunuza bir okuma uygulaması indirmenizi tavsiye ederiz.

4. Daha Çok Kitap Okuma İçin Bir Hedef Belirleyin

Daha çok kitap okuma yöntemleri

Fotoğraf: Thought Catalog 

Bir okuma hedefine sadık kalmanız, daha fazla kitap okumanız konusunda çok yardımcı olur. Aklınızda bir hedefle motive kalabilir ve ona ulaşmak için doğru yolda olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Goodreads Reading Challenge, size nasıl gittiğinizi söyleyen ve programa bağlı kalmanıza yardımcı olabilen harika bir web sitesi. Bu sayede hedefinize daha motive bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra belirlediğiniz hedefin ulaşılabilir olduğundan emin olun; ulaşamayacağınız bir hedef belirlerseniz cesaretiniz kırılır.

5. Sesli Kitap Okuyun 

Sesli kitap okumak hile yapmak değildir! Hepimiz bilgiyi farklı şekillerde öğrenir ve depolarız. Sesli kitaplar da okuma yapmanın en iyi yollarından biridir. Ev işleri ve günlük işler gibi çoklu görevler söz konusu olduğunda, sesli kitaplar size çok yardımcı olacaktır. Araba kullanırken, egzersiz yaparken, yürürken veya öğle arasında bir sesli okuma yapabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda basılı kitap yerine e-kitap okumak, göz yorgunluğu yaşamanızı da engeller. Sesli okumada yeniyseniz veya bunun işinize yarayacağından emin değilseniz, Ursula K. Le Guin gibi sürükleyici kitapların yazarlarıyla başlamanızı öneririm. Buna ek olarak kısa öyküler ya da polisiye romanlarla da motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

6. Kitap Türlerini Karıştırın

Okuma hedeflerinin ortak düşmanı, kitap sarhoşluğu yaşamanız ve harika bir kitabı bitirip bir sonrakine geçecek iradeyi bulamamanızdır. Okuma hızınızı sürdürmenin ve kitap sarhoşluğunu önlemenin en iyi yolu, okuduğunuz türü sürekli olarak değiştirmektir. Sürükleyici bir bilim kurgu dizisini yeni mi bitirdiniz? Polisiye ile devam edin. Okuduğunuz son romantik romanı unutamıyor musunuz? Şimdi komik bir anı kitabı okumayı deneyin. Bunu yapmak modunuzu yeniler ve sizi düşünsel olarak zinde tutar. Öte yandan aynı türdeki kitaplar arasında doğrudan karşılaştırma yapmanızı önler ve benzer olay örgüsüne sahip satırlar ile karakterler arasındaki karışıklığı ortadan kaldırır.

7. Daha Çok Kitap Okuma İçin Bir Kitap Kulübüne Üye Olun

Kitap kulüpleri, okuma hedefinize karşı kendinizi sorumlu hissetmenizi sağlayan cevherlerdir. İlk olarak, planlanmış kitap kulübü toplantıları, bir kitabı belirli bir tarihe kadar bitirmeniz için sizi cesaretlendirir. Ayrıca kitap kulüplerinin sosyal yönü, okumaya daha fazla ilgi duymanıza ve düşüncelerinizi başkalarıyla tartışmanıza yardımcı olur. Bu kulüplerin bir diğer iyi yönü ise kitap kulübü tarafından seçilen kitapların sizi “Daha sonra ne okuyacağım?” derdinden kurtarmasıdır. Aylık bir kitap kulübü sayesinde yıllık okuma hedefinize ortalama 12 kitap daha yaklaşabilirsiniz.