Okul Öncesi Eğitici Uygulamalar ile Çocuğunuzun Gelişimini Destekleyin

Okul Öncesi Eğitici Uygulamalar ile Çocuğunuzun Gelişimini Destekleyin

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022

Günümüz dünyasında teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Bu sadece yetişkinler için değil, çocuklar için de geçerli. Bilinçli ebeveynler olarak çocuklarınızın teknoloji ile olan bu bağı zaman zaman sizi endişelendirebilir. Sonuçta internet dediğimiz şey, ucu bucağı belli olmayan ve çok fazla kirli içeriğin bulunduğu bir ortam. Endişe duymakta çok haklısınız ancak durum çok da vahim değil. Teknoloji bize tüm bunların ötesinde birçok yararlı bilgi ve uygulama sunuyor. Çocuklarımız, bilinçli kullanıldığı sürece internet sayesinde gelişimlerini destekleyebiliyor. Eğer okul öncesi çağında bir çocuğunuz var ve hem eğitici hem de güvenilir uygulamalarla gelişimini desteklemek istiyorsanız şu an çok doğru bir yerdesiniz! Bu yazımızda paylaşacağımız okul öncesi eğitici uygulamalar ile çocuklarınızın analitik becerilerinin ve yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunabilir, öğrenme heveslerini destekleyebilirsiniz.

Çocuklar İçin Hayvanlar YapBoz 

Okul öncesi eğitici uygulamalar yapboz

Köpek, fil, zürafa, maymun, kaplan… 26 değişik hayvan, 30 şekil ve tangram bulmacası ile öğretici ve eğlenceli bir yapboz! Çocuklar İçin Hayvanlar YapBoz, eşleştirme aktiviteleri ile çocukların görsel algısını ve parçaları deliklere yerleştirirken de temel hareket becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Bir yap-boz başarıyla tamamlandığında çocuklar balon patlatma gibi kutlamalar ile ödüllendiriliyor. İlk 4 yapbozun ücretsiz olduğu uygulamada hayvan sesleri de olduğu için çocuklar hayvanları daha hızlı öğrenmiş oluyor.

Okul Öncesi Öğrenme Oyunları 

Okul öncesi eğitici uygulamalar

3-6 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlamış bu uygulamanın amacı öğrenim becerilerini geliştirmek ve hayal gücünü desteklemek. Bu beceriler arasında temel matematik, kelime, görsel algı, konsantrasyon, eşleştirme, simetri, bellek, sınıflandırma gibi konular yer alıyor. Uygulamanın oyun listesi ise oldukça uzun. Çocuğunuz bu aplikasyonla; scratch boya, gölge eşleşen, atmalı kurbağa, hafıza oyunu, renkleri doldurun, iz alfabeler ve daha birçok oyunu oynayabiliyor. Çocuk dostu bir arayüze sahip Okul Öncesi Öğrenme Oyunları, rengarenk ve dolu dolu bir uygulama. 

OkiDoKido

Okul öncesi eğitici uygulamalar okidokido

0-6 yaş grubu çocuklar için uzmanlar tarafından özenle seçilmiş eğitici çizgi filmlerin, şarkı, masal ve ninnilerin yer aldığı OkiDoKido, reklamsız bir platform. Anne baba olarak kuralsız ve denetimsiz içerik kirliliğinden rahatsızlık duyuyor, “Bir sonraki videoda çocuğumun karşısına ne çıkacak?” endişesi taşıyorsanız bu uygulamayı gönül rahatlığıyla telefonunuza indirebilirsiniz. 3 binden fazla çizgi filmin yer aldığı, İngilizce ve İspanyolca şarkıların da bulunduğu OkiDokiDo’dan internetsiz yararlanmak da mümkün. Yapmanız gereken tek şey, çocuğunuzun sevdiği videoları indirerek listelerim bölümüne eklemek. Uygulamanın en güzel özelliklerinden biri ise video izleme süresine sizin karar verebiliyor oluşunuz. Süre planlayıcısını kullanarak 0-120 dakika arasında istediğiniz izleme süresini belirleyebilirsiniz. Okul öncesi eğitici aplikasyonlar içinde en faydalılarından biri diyebileceğimiz OkiDokiDo’nun ücretli olduğunu da belirtmekte fayda var.

MentalUP

Okul öncesi eğitici uygulamalar mentalup

Okul öncesi eğitici uygulamalar arasında öne çıkan MentalUP; çok kapsamlı, öğretici ve eğlenceli bir zeka oyunu uygulaması. Bu uygulamayı aslında sadece okul öncesiyle sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü içinde 4-13 yaş grubu çocuklara hitap eden birçok oyun bulunuyor. Matematik, beyin, üstün zeka, görsel, dil bilgisi, hafıza… Sadece bunlarla bile MentalUP’ın okul başarısına katkıda bulunan oyunlarla dolu olduğunu söyleyebiliriz. Uygulamayı isterseniz ücretsiz, isterseniz ücretli tam sürüm seçeneğiyle kullanabilirsiniz. 

Eğlenceli Yiyecekler: Harfleri Öğren!

okul öncesi eğitici uygulamalar harfleri öğrenme

Fotoğraf: ReadyElements

0-5 yaş grubu çocuklar için geliştirilen uygulama alfabenin hızlı bir şekilde öğrenilmesine katkıda bulunuyor. Uygulama sayesinde çocuklar, eğlenceli tasarımlara sahip yiyecekler ile harfleri tanıyor ve nasıl yazıldıklarını öğreniyor. Arayüzü oldukça kolay ve sürükleyici bir oyun şeklinde ilerliyor. Bu aplikasyonu okumaya doğru atılan ilk adımda bir yardımcı olarak görebilirsiniz. 

Çocuklar İçin 384 YapBoz

okul öncesi eğitici uygulamalar 384 yapboz

Hayvanların, eşyaların, meyve ve sebzelerin bir arada olduğu bu yapboz uygulamasına eminiz ki çocuğunuz bayılacak! Gerçek bir ahşap yapboz formatında düzenlenen uygulamada her bir canlının ve nesnenin adı, telaffuzu ve sesleri var. Aplikasyonda 30 farklı dil seçeneği bulunuyor. Yani bu okul öncesi eğitici uygulama, çocuğunuzun hafızasını güçlendirip, neden-sonuç ilişkisi kurmasına destek olurken yabancı dil öğrenimine de katkı sağlıyor.

Artie’nin Sihirli Kurşun Kalemi

okul öncesi eğitici uygulamalar artie'nin sihirli kurşun kalemi

  • Play Store linki 

Okul öncesi eğitici uygulamalar listemizin sonuncusu, çocukların basit şekiller çizerek nesneleri tanımasını sağlayan Artie’nin Sihirli Kurşun Kalemi. Bu hikayeleştirilmiş aplikasyonda Artie, kaçak bir canavarın yarattığı zorlukları kurşun kalemi ile yok ediyor ve kendi dünyasını inşa ediyor. Oyunun yapı taşı, temel geometrik şekiller. Yani çocuğunuz bu uygulamada kare, üçgen, daire gibi şekilleri bir araya getirerek nesneler oluşturuyor, noktaları birleştiriyor. Oyun sonrası çizilen şekillerin çıktısının alınabilmesi de cabası!