Bambaşka Dünyalara Biletimiz Olacak: 2021’de Çıkacak Kitaplar

Daha geçen hafta 2021’i sabırsızlıkla beklerken, Amerika’da ortaya çıkan olaylar ve dünya çapında etkisini sürdüren COVID-19’la birlikte yeni yılın 2020’den çok da farklı olmayacağını anladık. Kısıtlamalarla bu hüzünlü ve karanlık zamanı evde geçirirken, çoğumuz başka dünyalara, gerçeklere ve zamanlara seyahat etmeyi, günümüzü unutmayı hayal ediyor. Bazılarımız bu kaçamağı film ve dizilerde ararken, diğerlerimiz ise bu umudu kitaplarda buluyor. Yeni yılın bizlere genel anlamda neşe getireceğini düşlemeye devam ederken, umuyoruz ki 2021’de çıkacak kitaplar da bu sevince katkı olacak; özgürlük, arkadaşlık, macera ve sevgi dolu sihirli dünyaların kapısı olan kitaplar, hayal gücümüzle birleştiğinde bizleri olağanüstü evrenlere taşıyarak inanılmaz olanaklarla karşı karşıya getirecek. 

Madem yeni olanaklar, gerçekler düşlüyoruz, o zaman gelin bu listede önereceğimiz 2021 kitapları ile başka diyarlara biletlerimizi alalım, bavullarımız hazırlayalım ve yolculuğa çıkmayı bekleyelim. 

İşte Modern Dünya Edebiyatı Kategorisinden 2021 Kitapları

1) The Night She Disappeared – Lisa Jewell

2021’de çıkacak kitaplar listemize Then She Was Gone ve The Family Upstairs’in yazarı Lisa Jewell’ın The Night She Disappeared’ıyla başlıyoruz. Temmuz sonu raflarla buluşması beklenen bu kitabı şimdiden sipariş etmek mümkün!

Konusu: Randevusundan geri dönmeyen kızı Tallulah’yı merak eden Kim, arkadaşlarını arayınca Tallulah’nın en son bir evde düzenlenen partiye giderken görüldüğünü keşfeder. Ancak orman içinde, sırlarla dolu, terk edilmiş olan bu ev, yerliler tarafından “Karanlık Yer” diye bilinir. İki yıl sonra, Tallulah’nın kaybolmasının gizemi hala çözülememiştir. Peki ormanda bulunan, “BURAYI KAZ” yazan bir not, o gece olanlarla ilgili gerçeği ortaya çıkarabilecek mi?

Bu ilgi çekici kitabı okumayı sabırsızlıkla bekliyoruz!

2) Hamlet (Retelling) – Gillian Flynn

Fotoğraf: Twitter

Psikolojik gerilim türüyle bilinen, Gillian Flynn imzalı kitapseverlere iyi haber: 2021’de çıkacak kitaplar arasında bu usta yazarı bulmak da mümkün. Gone Girl, Sharp Objects ve Dark Places gibi romanlarıyla Best Seller listesine giren Gillian Flynn, “Hogarth Shakespeare Project” ’e dahil oldu. 

Shakespeare’in oyunlarını daha modern bir izleyici kitlesi ile buluşturmak için Hogarth Press tarafından hayata geçirilen bu proje, günümüzün çok satan ve ünlü yazarlarına bu klasik eserleri bambaşka bir hikâye olarak tekrar hayal etme fırsatı sunuyor. Hogarth Shakespeare serisinin ilk olarak 2013’te Random House tarafından duyurulup, Shakespeare’in ölümünün dört yüzüncü yıl dönümüne denk gelecek şekilde 2016’da piyasaya sürülmesi planlanmıştı. Bu büyük uluslararası proje, orijinal oyunların ruhuna sadık kalacak şekilde, yazarlara yeni yollar izlemeleri için heyecan verici bir şans tanıyor.

Gözlerinizi raflardan ayırmamanızı tavsiye ederiz çünkü Margaret Atwood’un Shakespeare’in “Fırtına” oyunundan esinlenerek yazdığı Hag-Seed ve Jo Nesbø’nun tekrar hayal ettiği “Macbeth” ’e, bu sene Gillian Flynn’in Hamlet versiyonu katılacak!

3) The Guilt Trip – Sandie Jones

2021 kitapları arasında The Other Woman’ın yazarı, Sandie Jones’un The Guilt Trip’i de yer alıyor. Haziran sonu yayımlanması planlanan ve gizem elemanları üzerinden yürüyen bu roman, konusu ile hepimizi meraktan çatlatacak!

Konusu: Beş arkadaş ve üç çift: Jack ve Rachel, Noah ve Paige, Will ve Ali. Ali Will’in yeni nişanlısı. Nişanı kutlamak ve gruplarına yeni katılan Ali’yi daha iyi tanımak adına Portekiz’e bir hafta sonu arkadaşça kaçamak yapan bu grup, tatilden şüpheli olarak geri dönüyor. Daha doğrusu, biri hariç hepsi geri dönüyor… Tatilin sonunda arkalarında bıraktıkları bir ceset, aralarındaki bağın gücünü test edecek ve birbirlerini gerçekten tanıyıp tanımadıklarını sorgulatacak. Ne de olsa, aralarında bir katil var… 

Eminiz ki The Guilt Trip’in sonunda, Sandie Jones ters köşe yaparak bizleri çok şaşırtacak! 

4) A Slow Fire Burning – Paula Hawkins 

Fotoğraf: Dead Good Books

Listemizi A Slow Fire Burning ile kapatıyoruz. The Girl on the Train ile çok büyük başarı elde etmiş Paula Hawkins’in yeni kitabının ağustos sonu yayımlanması planlanıyor. 

Konusu: Genç bir adamın Londra’daki bir tekne evinde öldürülmesi, özellikle üç kadın hakkında sorular tetikliyor: Laura, kurbanın evinde en son görülen tek gecelik ilişki, Carla, sadece haftalar önce ölen başka bir aile üyesinin yasını tutan kederli teyze ve Miriam, cesedi bulan ama polisten sır saklayan meraklı komşu. Kurbanla ayrı bağlantıları olan, birbirlerini tanımayan bu üç kadın, kendilerine yapılan yanlışları düzeltmek için her şeyi göze alabilir. Ne de olsa intikam söz konusu olduğunda iyi insanlar bile korkunç şeyler yapabilir. Peki huzur bulmak için ne kadar ileri gidebilirler? 

Suça iten hayatları incelediği A Slow Fire Burning’de Paula Hawkins, hiçbir trajedinin tek başına gerçekleşmediğini ve geçmişte olan bir olayın gelecekte alınan kararlara da etkisi olduğunu mercek altına alıyor.