evde manikür

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021

Pandemi süreciyle birlikte birçoğumuz tüm kuaför işlerimizi evlere taşıdık. Artık boyamızı kendimiz yapıyor, cilt maskesi hazırlıyor veya fönümüzü kendimiz çekiyoruz. Bu şekilde hareket etmekle de en doğrusunu yapıyoruz aslına bakarsanız; çünkü kuaförler koronavirüs döneminde ciddi bir risk taşıyor. Fön ve boyadan sonra ise geriye öncelikli bakım ihtiyacı olarak tek bir şey kalıyor, o da manikür. Eminiz ki birçoğunuz yanlış işlem uygulama veya can yakma tedirginliği ile evde manikür yapmaktan uzak duruyorsunuz. Halbuki biraz dikkat ile bu iş oldukça kolay. Şimdi gelin, adım adım evde manikür nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim.

1. Adım: Eski Ojelerinizi Çıkartın

evde manikür nasıl yapılır

Evde manikür yapmanın ilk adımı, tırnakları eski ojelerden kurtarmak. Bu noktada dikkat etmenizi istediğimiz şey ise kullanacağınız asetonun yapısı. Ojelerinizi çıkarırken aynı zamanda tırnaklarınıza bakım yapmak için her zaman nemlendirici ve besleyici özellikteki asetonları tercih edin. Bu asetonlar tırnakları kurutmuyor ve besleyici yapısı sayesinde kırılmaların önüne geçiyor.

2. Adım: Tırnaklarınızı Şekillendirin

evde manikür yöntemleri

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Bu aşamada ihtiyacınız olan bir tırnak makası ve törpü. Eğer tırnaklarınız istediğinizden daha uzunsa ucundan biraz kestikten sonra törpülemeye başlayabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var; yeni kesilmiş bir tırnağı hemen törpülerseniz tırnak katmanlara ayrılabilir. Bu nedenle kesme işlemini manikürden daha önce yapmanızı öneririz. 

Tırnak sağlığınız için törpü seçiminizi cam veya seramik olanlardan yapabilirsiniz. Sert yapıdaki metal törpüler ne yazık ki tırnakların yıpranmasına yol açıyor. Törpüleme işlemini de her zaman tek bir yöne doğru yapın. İleri geri hareketler yine tırnaklarınızın katmanlara ayrılmasına neden olacaktır.

3. Adım: Ellerinizi ve Tırnaklarınızı Yumuşatın

evde manikür

Fotoğraf: Mimi Di Cianni

Tırnak ve etlerinin daha kolay ve daha iyi temizlenmesi için şekillendirme işleminden sonra ellerinizi ılık suda bekletin. Bunun için evinizdeki bir kaseyi kullanabilirsiniz. Biraz ılık su, biraz da sıvı sabun eklediğiniz kase içinde ellerinizi 10 dakika kadar bekletin. İsterseniz bu suya lavanta veya yasemin gibi aromatik yağlar da ekleyerek tırnaklarını besleyebilirsiniz. 

4. Adım: Tırnak Etlerinizi Geriye İtin

Fotoğraf: Prographer_

Elleriniz iyice yumuşadıktan sonra sıra geldi evde tırnak bakımı yaparken en dikkatli davranmanız gereken noktaya. Bu aşamada iki alternatifiniz var; ya sadece tırnak etlerinizi geriye itmek ya da manikür pensi ile kütiküllerinizi kesmek. Yalnızca tırnak etlerinizi geriye doğru itecekseniz bir ahşap kütikül çubuğu kullanabilirsiniz. Eğer bu çubuktan evinizde bulunmuyorsa törpünün sivri kısmından da faydalanabilirsiniz. Ancak nazik olmaya özen gösterin.

İkinci seçenek olan kütikülleri kesmek, onların daha çok uzamasına yol açacak ve dolayısıyla da kesme işlemi sürekli bir ihtiyaç haline gelecektir. Bunun yanı sıra tırnak etrafındaki ölü deri aslında tırnaklarınızı korumak amacıyla ordadır. Onları kesmek sizi mikroplara karşı daha savunmasız hale getirir. Bu yüzden bizim önerimiz tırnak etlerinizi geriye itmenizdir. Eğer gözünüze çok batan bir tırnak etiniz varsa o kısmı pens yardımı ile nazikçe kesebilirsiniz.

5. Adım: Peeling Uygulayın

Fotoğtaf: Vero Photoart

Manikür esnasında yapacağınız peeling, ellerinizdeki ölü deriden kurtulmanızı; daha nemli ve daha yumuşak ellere sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu peelingi haftada 1-2 kez olacak şekilde düzenli hale getirirseniz özellikle soğuk kış günlerinde büyük faydasını görürsünüz. Manikür sonrasında yapacağınız peelingte ise özellikle tırnak etlerine yoğunlaşmalısınız. Tırnak aralarına giren peelingi kütikül çubuğu ile temizleyebilirsiniz.

6. Adım: Nemlendirin ve Tırnaklarınızı Temizleyin

Fotoğraf: Karolina Grabowska

Bazı kuaförler oje sürmeye geçmeden önce tırnak üstündeki yağı temizlemek ve ojenin kalıcılığını artırmak için aseton kullanıyor. Ancak bu kadar güzel nemlendirme ve temizlemenin hemen üstüne aseton kullanmanın gereği var mı? Bunun yerine nemlendiriciliği yüksek bir krem ile ellerinize bir güzel masaj yapın. Tırnaklarınızdaki manikür kalıntıları da bu esnada temizlenmiş olacaktır. 

7. Adım: Oje Sürün

Fotoğraf: Chelson Tamares

Bu aşama tabii ki tamamen sizin isteğinize kalmış. Tırnaklarım nefes alsın diyorsanız oje sürmeyi erteleyebilirsiniz. Ancak sürecekseniz, öncesinde besleyici bir baz kullanmayı ihmal etmeyin. Bu baz, ojedeki kimyasalların tırnağınıza zarar vermesini engelleyecek ve ojenizin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Tırnaklarınız sarardıysa beyazlatıcı, sürekli kırılıyorsa güçlendirici bir baz tercih edebilirsiniz. Oje seçiminizi ise manikürünüzün belli olması adına açık renklerden yana yapabilirsiniz.