Evde Limon Yetiştirmek İçin Püf Noktaları

Evde Limon Yetiştirmek İçin Püf Noktaları

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Balkon bahçeciliği konusunda en merak edilen şeylerden biri de evde limon yetiştirmek. Yaz kış mis gibi kokusu ile sağlık ve vitamin deposu olan limon, saksı yetiştiriciliği için çok uygun görünmese de aslında durum tam tersi. Evde limon yetiştirmek oldukça kolay. Gelin konunun tüm detaylarına birlikte bakalım. 

Saksıda Limon Yetiştirme Nasıl Yapılır?

Saksıda Limon Yetiştirmek

Fotoğraf: Artur Aldyrkhanov 

Saksıda limon yetiştirme için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Eğer tüm aşamaları kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız limon çekirdeklerini saklamalı ve bunları tohum olarak kullanmalısınız. Fakat ekim zamanını kaçırdıysanız veya çok daha kısa bir sürede limon ağacı sahibi olmak istiyorsanız o zaman fide olarak limonu satın alabilir ve saksınıza ekebilirsiniz. Evde limon ağacı yetiştirirken sulama ve budama aşamalarına da özellikle dikkat etmeniz gerekir. Böylece uzun ömürlü ve sağlıklı bir bitkiye sahip olabilirsiniz. 

Evde Limon Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evde Limon Yetiştirmek İçin Püf Noktaları

Fotoğraf: ​​Brooke Cagle

 • Balkonda limon yetiştirmek için ilk olarak orta boy bir saksı sahibi olmalısınız. 
 • Saksıda fazla suyun birikmemesi için mutlaka drenaj delikleri olmasına dikkat edin. 
 • Limon ağacı, özel bir bakım gerektirdiği için toprağını da dikkatli seçmelisiniz. %90 oranında torf içeren killi ve humuslu topraklar, limon yetiştiriciliği yaparken işinizi kolaylaştıracaktır. 
 • Son olarak özellikle bahar ve yaz aylarında limon ağacınızı susuz bırakmamalı ve toprağı sık sık kontrol ederek sulama yapmalısınız. 

Adım Adım Evde Limon Ağacı Yetiştirmek

Evde Limon Ağacı Yetiştirmek

Fotoğraf: Brienne Hong

Tüm bitkilerde olduğu gibi limon ağacı yetiştirme konusunda da en temel aşamalardan yani çimlendirmeden başlıyor. İlk andan itibaren püf noktalara dikkat eder ve adım adım limonunuzun aşamalarını takip ederseniz sağlıklı bir ağaca sahip olabilirsiniz. Çok zaman kaybetmeden bu aşamalara geçelim…

İlk Adım Çimlendirme

Limon Çimlendirme

​​Fotoğraf: Wander Fleur

Çekirdeğinden limon yetiştirmeye başlarken ilk adım limon çekirdeklerini çimlenmeye hazır hale getirmek. Çekirdeklerinizi güzelce yıkayıp dışındaki zarından ayırdığınızda limon çekirdekleriniz çimlenme işlemi için hazır demektir.

Çimlenme için nemli bir ortama ihtiyaç vardır. Kağıt havlu ve bir poşet yardımı ile ihtiyacınız olan nemli ortamı elde edebilirsiniz. 

 • Önce sprey yardımı ile ıslattığınız kağıt havlunun içine çekirdekleri yerleştirin. 
 • Sonra kağıt havluyu kapatıp üzerini yeniden sprey ile ıslatarak bir poşete koyun. 
 • Poşetin ağzını kapattığınızda içindeki oksijen ve nemli ortam sayesinde limon çekirdekleriniz çimlenmeye başlayacak. 
 • Yaklaşık 10 gün boyunca hazırladığınız çekirdekleri karanlık bir yerde bekletmelisiniz. 10  günün sonunda kontrol ettiğinizde çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

Çekirdek Filizlerini Saksıya Alın

Evde Limon Yetiştirmek İçin Püf Noktaları

Fotoğraf: Chelsea Audibert

Filizlenen limon çekirdeklerini saksıya alma zamanı geldi. Bunun için ortalama 15 litrelik bir saksı yeterli olacaktır. Kullanacağınız toprak %90 torf olmalıdır. Biraz da gübre eklerseniz yeni filizlenmiş tohumunuz için en uygun toprağı hazırlamış olursunuz.

 • Aktarma esnasında saksının yarısını toprakla doldurup çimlenen kısımları toprağa yakın olacak şekilde çekirdekleri yerleştirin. 
 • Kenarlarına ekleyeceğiniz toprağı çok bastırmadan, çekirdekler hava alacak şekilde koyun. Filizlenen limon çekirdeklerini saksıya alma işlemini böylece bitirmiş olacaksınız. 
 • Yaklaşık 1 ay sonra çekirdekleriniz yaprak verip büyümeye başlayacak.

Balkonun En Güzel Köşesinde Yer Açın

Balkon Bahçeciliği: Limon Ağacı

Fotoğraf: JD Designs

Saksıya aldığınız limon fidenizi balkonda nereye koymalısınız? Limon saksınızı ilk 10 gün gölge bir yere koymalı, fidan dış ortama alıştığında ise bol güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz. Limon her mevsim güneşi doğrudan almayı sever. Ayrıca limon ağaçları nemli ve sıcak bölgelerde yetişir, bu sebeple bol su ister. Yaz mevsiminde akşam saatlerinde sulama yaparsanız, limonunuzun büyümesi kolaylaşır.

Balkonunuzdan toplayacağınız limonlarla hazırlayacağınız mis kokulu limonatanız için şimdiden afiyet olsun!

Kapak fotoğrafı: Ashley Per