Ev Yapımı Oda Spreyi ile Bakterilere ve Kötü Kokulara Çözüm

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Geride bıraktığımız yılda gündemimizi en fazla meşgul eden konu şüphesiz koronavirüs oldu. Varlığını hala sürdürmekte olan Covid-19’a karşı maske, mesafe ve hijyen gibi temel önlemlerin yanında yaşam alanlarımızda uygulayabileceğimiz doğal koruma yolları da bulunuyor.  Ev yapımı oda spreyi de bunlardan biri.

Ev, iş yeri ya da uzun zaman geçirdiğimiz mekanlarda solunum yolu ile bize karışan çok sayıda bakterinin varlığına karşı dikkatli olmalıyız. Havada dolaşan fakat gözümüzle göremediğimiz çeşitli bakteri türleri, yoğun miktarda bünyeye alındığında sağlık sorunlarına yol açarken bağışıklık sistemini zayıflatabiliyor. Hele ki salgınla mücadele döneminde en son istediğimiz şey bağışıklığımızın zarar görmesiyken bu oldukça önemli bir konu. Dolayısıyla soluduğumuz havanın temiz ve bol oksijen taşımasına dikkat etmeliyiz. Yaşadığımız ortamı ev yapımı oda spreyi ile daha hijyenik tutabiliriz.

Elbette havayı temizleme, bakteri ve virüsleri uzaklaştırma amaçlı piyasada çok sayıda ürün var. Ancak bu ürünlerin içeriğindeki kimyasal maddelerin oranı, sağlığımız için son derece tehlikeli olabilir.  Bu nedenle sağlık bulalım derken, metabolizmamızı tehlikeye atmamak adına virüs ve bakteri karşıtı olan ev yapımı oda spreyini kendimiz hazırlayabiliriz.

Fotoğraf: Cottonbro

Bakteri karşıtı ev yapımı oda spreyi için doğal yağlar ve bir miktar su yeterli.  Hazırlayacağınız bu ev yapımı oda spreyini gönül rahatlığı ile yaşam alanlarınızda kullanabilir, ortamdaki çeşitli bakteri ve virüslerin solunum yolu ile bünyenize geçmesine engel olabilirsiniz.

O halde daha fazla vakit kaybetmeden kapalı yerlerde kullanabileceğiniz, tamamen antiseptik etkili doğal yağlardan oluşan ev yapımı oda spreyi tarifi için gerekli malzemeleri paylaşalım.

Bakteri Karşıtı Ev Yapımı Oda Spreyi Tarifi

Fotoğraf: Silviarita

  • 6 damla okaliptus
  • 4 damla çay ağacı yağı
  • 2 damla nane yağı
  • 4 damla bergamot yağı
  • 2 bardak su

Hazırlanışı:

Su ve ölçüsünü vermiş olduğumuz tüm yağları spreyli bir şişenin içine koyun, iyice çalkalayın ve odanıza sıkın. Her kullanımda içeriğin homojenize dağılması adına şişeyi çalkalamayı unutmayın.

Oda spreyinde kullanılan yağların faydaları ile ilgili bilgileri merak ediyorsanız kısa kısa paylaşalım istedik.

Fotoğraf: Elly Fairytale

Okaliptus Yağı: Araştırmalar okaliptus yağının havadaki bakterilerin öldürülmesinde yüzde 70 etkili olduğunu gösteriyor.

Çay Ağacı Yağı: Antibakteriyel, antienflamatuar, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olan çay ağacı yağı, uçucu yağ niteliğinde olup enfeksiyonlara, bronşite, bakteriyel ve fungal cilt hastalıklarına da iyi geliyor.

Nane Yağı: Uçucu bir yağ olan ve içeriğindeki mentha maddesi nedeniyle güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip nane yağı, sayısız faydalarının yanı sıra sinüs yollarını açarak virüs, bakteri ve toz birikmesini önlüyor.

Bergamot Yağı: Hoş kokusu ile herkes tarafından çok beğenilen, çaylara çok hoş bir aroma katan bergamot, faydalı aromasından dolayı aromaterapide, enfeksiyonla mücadelede, bağışıklık sistemini güçlendirmede sıklıkla kullanılıyor.

Doğa bize, şifa olabilecek sayısız madde sunmuşken onların diline inmemek, onlardan faydalanmamak olmaz. Dikkat etmemiz nokta bilimle gelen ölçü ve karışımlar.

Sağlıklı, mis kokulu günler…