Son Yılların En İyi Türk Filmleri | 15 Film Önerisi

Son Yılların En İyi Türk Filmleri | 24 Film Önerisi

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2024

 “Türk sineması altın çağını yaşıyor!” cümlesi, ne kadar da aşina olduğumuz bir söylem değil mi? Aslına bakarsanız bu klişeleşmiş ifadenin sık sık dile getirilmediği bir zaman dilimi pek hatırlamıyoruz. Peki, içinde bulunduğumuz dönem için bu görüş gerçeği ifade ediyor mu? Tabii ki bunun kararını net bir şekilde verebilmek mümkün değil. Yalnızca gişe odaklı, seyirciye hiçbir şey vermeyen yüzlerce Türk filmi çekildiği gibi gerçekten tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz yerli filmler de vizyona giriyor. Biz de sizler için son yılların en iyi Türk filmleri listesini hazırlamaya karar verdik. İşte sizin için seçtiğimiz filmler…

En İyi Netflix Türk Filmleri 

netflix türk filmleri

Dijital platformlar arasında en fazla tercih edilenlerden biri elbette Netflix. Dünyanın pek çok ülkesinde hizmette olan platform, tıpkı yurt dışında yaptığı gibi Türkiyeli izleyicileri için de yerel yapımlara bünyesinde yer veriyor. Bu yapımlar arasından en iyilerini sizin için listeledik. İşte Netflix’teki en iyi Türk filmleri…

Kurak Günler (2022) | IMDB: 7.6

TürDram, Gerilim
Süre2 s. 09 dk.
YönetmenEmin Alper
OyuncularSelahattin Paşalı, Ekin Koç, Erol Babaoğlu
İzlemek İçinTıklayın!

Henüz vizyona girmeden konuşulmayı başaran ve gösterime girdiği andan itibaren geniş bir seyirci kitlesine ulaşan Kurak Günler, Emin Alper’in son filmi olma özelliğini de taşıyor. Selahattin Paşalı’nın sade ve başarılı olunculuğu, hikayenin kurgusuyla birleşince iki saatlik harika bir seyir ortaya çıkıyor.

Filmde, idealist bir savcı bir kasabada yeni görevine başlıyor. Buradaki kuraklık nedeniyle halk sıkıntı çekerken kasabaya su getirmek için başvurulan yollarda herhangi bir usulsüzlük olup olmadığını araştırmaya başlayan savcı, kısa bir süre içerisinde kendisini oldukça zor bir durumun içinde buluyor. 

Editörün Notu: Selahattin Paşalı’nın oyunculuğu filmin başarısında büyük etken. Ancak Emin Alper, diğer filmlerinde olduğu gibi bu filmde de birçok mesaj veriyor. Kurak Günler’in en güçlü yanı ise çok tanıdık bir hikayeyi çok tanıdık karakterle anlatması. 

Kelebeğin Rüyası (2013) | IMDB: 7.7

TürDram, Biyografi, Tarih
Süre2 s. 18 dk.
YönetmenYılmaz Erdoğan
OyuncularKıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Belçim Bilgin
İzlemek İçinTıklayın!

2000’li yılların başında çektiği Vizontele filmiyle sinemadaki iddiasını kanıtlayan Yılmaz Erdoğan, geçtiğimiz yıllar boyunca birçok farklı türde filme imza attı. Kimileri iyi kimileri pek de iyi değildi elbette… Ancak bunlar arasında en beğenilen Türk filmleri arasına giren bir yapım da var: Kelebeğin Rüyası. 

2013 yılında vizyona giren yapımda Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Belçim Bilgin başrolleri paylaşıyor. Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği Kelebeğin Rüyası, gerçek bir hikayeden esinlenilmiş. 2. Dünya Savaşı döneminde yaşayan iki genç şairin hikayesinin anlatıldığı film, hem dokunaklı hikayesi hem de başarılı oyunculuklarıyla yılların en iyi Türk filmleri arasında.

Nuh Tepesi (2019) | IMDB: 7.1

TürDram
Süre1 s. 49 dk.
YönetmenCan Ertürk
OyuncularAli Atay, Haluk Bilginer, Hande Doğandemir
İzlemek İçinTıklayın!

Haluk Bilginer ve Ali Atay ortaklığı, Masum’dan sonra Nuh Tepesi ile devam ediyor. Ömer, karısıyla arasını düzeltmeye çalışırken bir yandan da babasının son arzusunu yerine getirmek için hazırlık yapıyor. Hasta olan babası, öldükten sonra bir tepede bulunan ağacın altına gömülmek istiyor. Babası ağacı kendi diktiğini söylese de köylüler o ağacın kutsal olduğuna inanıyor ve bu vasiyetin gerçekleşmesine karşı çıkıyor. 

Cici (2022) | IMDB: 7.1

TürDram
Süre2 s. 31 dk.
YönetmenBerkun Oya
OyuncularOkan Yalabık, Ayça Bingöl, Olgun Şimşek, Funda Eryiğit
İzlemek İçinTıklayın!

Cici, babalarının ölümünden sonra köyden ayrılan ve aradan geçen 30 yılın ardından eski evlerine yeniden dönen bir ailenin hikayesini anlatıyor. Evin küçük oğlu Kadir, kendi hikayelerinden bir film yapmak istiyor. Bu amaçla tüm ailenin yeniden köy evinde toplanması, gizli kalmış bazı sırların da ortaya çıkmasına neden oluyor.

Editörün Notu: Berkun Oya, Cici’de hikayeyi oldukça ince bir şekilde işlemiş. Bu nedenle film ağır akıyormuş gibi görünse de birden fazla konu ve sır olduğu için izleyiciyi canlı tutmayı başarıyor. Ayrıca filmdeki bazı sahneler, o anı çerçeveletip duvara asma hissi uyandırıyor. 

Ölümlü Dünya (2018) | IMDB: 7.6

TürAksiyon, Komedi, Suç
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenAli Atay
OyuncularAhmet Mümtaz Taylan, Alper Kul, Feyyaz Yiğit, İrem Sak, Sarp Apak
İzlemek İçinTıklayın!

Son yılların en iyi komedi filmleri arasında gösterilen Ölümlü Dünya, hem yazar hem de oyuncu kadrosuyla göz dolduruyor.

Bir lokanta işleten Mermer ailesi, aslında uluslararası bir örgüte bağlı olarak çalışıyor ve belirlenen kişilere suikastler düzenliyor. Ancak ailenin sırrının bir şekilde dışarı sızması örgütü harekete geçiyor. Bundan sonra Mermer ailesi için tek seçenek kaçmak! 

Editörün Notu: Ölümlü Dünya, özellikle esprileri ile uzun yıllardır dillerden düşmeyen bir yapım. Feyyaz Yiğit, orijinal karakteri ile filmdeki mizahın büyük bir bölümünü sırtlıyor ve kendine has espri tarzını burada da ortaya koyuyor.

Sarmaşık (2015) | IMDB: 7.9

TürDram, Fantastik, Gerilim
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenTolga Karaçelik
OyuncularNadir Sarıbacak, Hakan Karsak, Kadir Çermik 
İzlemek İçinTıklayın!

2015 yılında vizyona giren yapımda başrollerde Nadir Sarıbacak, Hakan Karsak, Kadir Çermik ve Özgür Emre Yıldırım gibi isimler yer alıyor. Bir yük gemisinde mahsur kalan bir grup mürettebatın hikayesinin işlendiği film metaforlarla dolu. Bu metaforların yorumlamalarını size bırakmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Ancak şunu da söylemeden geçmeyelim; Sarmaşık, son yıllarda yapılmış en iyi Türk filmleri listesinin en iddialı yapımlarından bir tanesi. 

En İyi Blu TV Türk Filmleri 

blu tv türk filmleri

Popüler yapımlardan biraz olsun uzaklaşıp daha arthouse yapımlar izlemek istiyorsanız Blu TV Türk filmleri tam size göre. Hem eğlenceli hem de duygusal yapımları bünyesinde bulunduran platform, bu yapısı ile izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarıyor. İşte bu yapımlar arasında öne çıkan en iyi filmler… 

İnsanlar İkiye Ayrılır (2020) | IMDB: 6.9

TürDram
Süre1 s. 41 dk.
YönetmenTunç Şahin
OyuncularBurcu Biricik, Pınar Deniz, Aras Aydın
İzlemek İçinTıklayın!

Blu TV için hazırlanan İnsanlar İkiye Ayrılır, en yeni Türk filmleri arasında. Başrollerinde Pınar Deniz, Burcu Biricik ve Aras Aydın’ın yer aldığı filmin yazar ve yönetmen koltuğunda ise Tunç Şahin oturuyor. 

Filmde, bankalarla ortak çalışan ve borçları tahsil eden bir şirkette çalışan Duygu ve Bahadır, oldukça hırslı iki çalışma arkadaşıdır. Bir gün bir borçlu ile kurdukları ilişkide birbirlerinin arkasından bir oyun çevirmeye kalkarlar. İşler o kadar karmaşık bir hal alır ki artık kimin doğru söylediği, kimin bir yalancı olduğunu anlamak çok zordur. 

Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) | IMDB: 7.7

TürDram, Fantezi, Romantik
Süre1 s. 47 dk.
YönetmenOnur Ünlü
OyuncularAlican Akman, Ali Atay, Tansu Biçer
İzlemek İçinTıklayın!

Senaryosunu Onur Ünlü’nün yazdığı filmde Yasemin ve Cemal’in aşk hikayesini izliyoruz. Manisa’nın bir kasabasında sıradan bir hayat yaşayan bu kişiler, aslında hiç de sıradan değil. Çünkü her birinin olağanüstü bir gücü var. Bu durum, filmi klasikleşmiş aşk hikayesinden çıkarmayı başarıyor ve izleyiciyi tanıdık bir masal dünyasına sürüklüyor.  

Editörün Notu: Filmin siyah beyaz olması hikayeye çok farklı bir hava katmayı başarıyor. Filmi izledikten sonra birçok sahne aklınızda kalacak ama duyduğunuzda çok beğeneceğiniz o şarkının Caramel filminde de yer alan Mreyte Ya Mreyte olduğunu şimdiden söyleyelim. 

Kar (2017) | IMDB: 6.6

TürDram
Süre1 s. 40 dk.
YönetmenEmre Erdoğdu
OyuncularHazar Ergüçlü, Ozan Uygun, Halil Babür
İzlemek İçinTıklayın!

Müzeyyen ve Ali… Farklı yerlerde doğan ve farklı şartlarda yetişen iki kardeş…

Müzeyyen gayrimeşru bir çocuk olarak büyürken Ali ailesinin yanında güvenle büyüyor. Müzeyyen kavga ve uyuşturucu ile bezeli bir hayat sürerken Ali’nin kurallara uygun ve sakin bir yaşamı oluyor. Şimdi bu iki kardeş bir araya geliyor ve hem birbirlerini tanımaya hem de yaşadıkları hayatlara rağmen ortak bir nokta bulmaya çalışıyor. 

İki Şafak Arasında (2021) | IMDB: 7.1

TürDram
Süre1 s. 31 dk.
YönetmenSelman Nacar
OyuncularMücahit Koçak, Nezaket Erden, Ünal Silver
İzlemek İçinTıklayın!

24 saatte hayatınız altüst olabilir mi? İki Şafak Arasında, bir yandan babasının fabrikasında işlerini yoluna koymaya çalışan bir yandan da evlilik hazırlıkları yapan Kadir’in hikayesini anlatıyor. Ancak fabrikada bir kaza meydana geliyor ve Kadir yaşamını sorgulayacağı bir dizi olay yaşıyor. 

Güneş’in Oğlu (2008) | IMDB: 7.0

TürDram, Fantezi
Süre1 s. 29 dk.
YönetmenOnur Ünlü
OyuncularHaluk Bilginer, Özgü Namal, Köksal Engür
İzlemek İçinTıklayın!

Bir Güneş tutulması insanın hayatını değiştirebilir mi? Bazı insanlar, bu doğa olayının ruh halinde bazı değişiklikler meydana getirebileceğini iddia etse de Güneş’in Oğlu, bu değişimi çok daha başka bir açıdan ele alıyor.

Karşı apartmanda oturan genç komşusuna aşık olan Fikri, bir gün Güneş tutulması olduğunu öğreniyor. Bu tutulmayı izlerken yaşanan olağanüstü bir olay, Fikri’nin hem karşı komşusu ile ilişkisini hem de hayatını tamamen değiştiriyor. 

Editörün Notu: Onur Ünlü’nün muzip tarzını seviyorsanız bu filmi mutlaka izlemelisiniz. Filmi izlerken çok eğleneceksiniz. 

En İyi Amazon Prime Türk Filmleri 

amazon prime türk filmleri

Orijinal yapımları ile oldukça sevilen Amazon Prime, bünyesinde bulunan Türk filmleri ile de izleyicilerinin beğenisini kazanmayı başarıyor. Popüler olma konusunda çok hevesli görünmese de Prime Video filmleri, eğlenceli ve kaliteli vakit geçirmek isteyenler için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Hazırsanız platformda yer alan yerli filmlere birlikte bakalım. 

Bergen (2022) | IMDB: 6.9

TürBiyografi, Dram, Müzik
Süre2 s. 25 dk.
YönetmenCaner Alper, Mehmet Binay
OyuncularFarah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu, Tilbe Saran
İzlemek İçinTıklayın!

Biz, onu acıların kadını olarak biliyoruz. Sadece söylediği şarkı nedeniyle değil yaşadığı hayatla da bu tanımlamayı kazanan Bergen’in hikayesi, Farah Zeynep Abdullah’ın oyunculuğu ile sinemaya taşınıyor.

Zorlu çocukluk yılları, şiddet dolu ilişkisi ve şarkıcı olma yolundaki çabaları ile Bergen, Türkiye’de bir kadın olmanın tüm dezavantajları ile karşılaşıyor. Bir dönemin ünlü sesinin hüzünlü hikayesi, Bergen’i tanıyan ve tanımayan birçok insanın yüreğine dokunmayı başarıyor. 

Neredesin Firuze (2004) | IMDB: 7.4

TürKomedi, Dram, Müzik
Süre2 s. 08 dk.
YönetmenEzel Akay
OyuncularHaluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ
İzlemek İçinTıklayın!

Borç batağında iki yapımcı olan Hayri ve Orhan, onları bu bataktan kurtaracak bir şarkıcı bulur. Ferhat için hemen kaset yapmak isteyen yapımcılar gerekli yatırımı bulamaz. Ancak tam ümitlerin tükendiği sırada Firuze adında gizemli bir kadın gelir ve onlara ihtiyaçları olan parayı vereceğini söyler. Birden ortaya çıkan bu Firuze kim ve sözünü tutacak mı? 

Editörün Notu: Ezel Akay’ın muhteşem hikaye anlatıcılığı filme masalsı bir hava katmayı başarıyor. Bunun yanı sıra filmin müzikleri oldukça iyi hazırlanmış ve her biri seyirciyi mest ediyor. 

Beynelmilel (2006) | IMDB: 7.2

TürKomedi, Dram, Müzik
Süre1 s. 46 dk.
YönetmenMuharrem Gülmez, Sırrı Süreyya Önder
OyuncularCezmi Baskın, Özgü Namal, Umut Kurt, Sırrı Süreyya Önder, Dilberay
İzlemek İçinTıklayın!

Senaryosunu Sırrı Süreyya Önder’in yazdığı Beynelmilel, 12 Eylül sonrasında çalgıcı bir grubun hikayesini trajikomik bir şekilde anlatıyor. Cunta rejiminin yasaklarına alışmaya çalışan müzisyenler, komutanın yönlendirmesiyle çağdaş bir orkestraya dönüşmeye çalışıyor. Ancak bu durum, başlarına yeni belalar getiriyor.

Kelebekler (2018) | IMDB: 7.3

TürDram, Komedi
Süre1 s. 57 dk.
YönetmenTolga Karaçelik
OyuncularTolga Tekin, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ
İzlemek İçinTıklayın!

Yerli film önerileri listemizde sırada bir Tolga Karaçelik filmi var. Bartu Küçükçağlayan, Serkan Keskin, Tolga Tekin ve Tuğçe Altuğ gibi isimlerin yer aldığı film, birbirinden çok ayrı karakterlere sahip olan ve uzun süredir görüşmeyen üç kardeşin hikayesini anlatıyor. 

Babaları tarafından bir köye çağrılan kardeşler, çok da istekli olmadıkları bir yolculuğa çıkar. Köye vardıklarında babalarının öldüğünü öğrenirler ve vasiyetini yerine getirmek için çalışırlarken çeşitli olaylar yaşamalarıyla kendilerini yeniden keşfederler. 

Diğer Platformlardaki En İyi Türk Filmleri

mutlaka izlenmesi gereken türk filmleri

İnternetten izlenebilecek Türk filmleri, yalnızca popüler platformlarda yer almıyor. Farklı platformlarda bulunabilen ancak Türk sinemasında önemli yeri olan yapımları sizin için derledik. 

Bizim İçin Şampiyon (2018) | IMDB: 8.2

TürBiyografi, Romantik, Dram
Süre2 s. 10 dk.
YönetmenAhmet Katıksız
OyuncularEkin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
PlatformPuhu TV

At yarışıyla ilgili olsanız da olmasanız da ünlü jokey Halis Karataş’ın adını duymuşsunuzdur. Son yılların en iyi yerli filmleri listemizde yer alan yapım, Halis Karataş ve bir dönemin efsane yarış atı Bold Pilot’ın hikayesi anlatılıyor. 

Gerçek bir yaşam öyküsünü konu alan Bizim İçin Şampiyon, kimsenin binemeyeceği düşünülen bir at ile Karataş’ın nasıl uyum sağladığının yanı sıra bir aşk hikayesini de anlatıyor. Elbette filmde herkesin bu iki ismi duymasını sağlayan Gazi Koşusu da yer alıyor. 

Küçük Şeyler (2019) | IMDB: 6.4

TürDram, Komedi
Süre1 s. 34 dk.
YönetmenKıvanç Sezer
OyuncularAlican Yücesoy, Başak Özcan, Müfit Kayacan

Herkesin hayatında karşı karşıya kalabileceği bir durumu oldukça sıra dışı bir şekilde anlatan Küçük Şeyler, en iyi Türk filmleri listemizdeki en farklı yapımlardan biri diyebiliriz. 

Başrollerinde Alican Yücesoy ve Başak Özcan’ın yer aldığı filmde çiftimiz, henüz yeni bir kredi çekmiş ve ev almışlardır. Fakat bir anda içlerinden biri işsiz kalır ve yeni iş arama süreci de çok başarılı geçmez. Bu durum yavaş yavaş hem aralarındaki ilişkiyi değiştirecek hem de evliliklerini tehlikeye sokacaktır. 

Daha (2017) | IMDB: 7.0

TürDram, Suç
Süre1 s. 55 dk.
YönetmenOnur Saylak
OyuncularAhmet Mümtaz Taylan, Hayat Van Eck, Turgut Tuncalp

Hakan Günday’ın aynı adlı romanından uyarlanan Daha, küçük bir kasabada yaşayan ve buradan ayrılarak hayallerinin peşinden gitmek isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. Fakat babası insan kaçakçısı olarak çalışan genç, babasının baskısından bir türlü kurtulamıyor. Bu sırada kaçmak isteyen göçmenlerin de hikayelerine değinen film; tüm karakterlerin yaşadıklarını, içinde yer aldıkları çıkmazları, sosyal statüleri çarpıcı bir şekilde anlatarak seyirciyi derinden etkilemeyi başarıyor. 

Ahmet Mümtaz Taylan’ın muhteşem oyunculuğu ile hikayesini güçlendiren Daha, izlemeye değer türk filmleri arasında yer alıyor. 

Editörün Notu: Daha, hem hikayesi hem de işlenişi ile izledikten sonra adeta insanın içinde bir yumru bırakıyor. Filmin genç oyuncusu Hayat Van Eck, performansıyla gelecekte çok iyi yerlere gelecekmiş gibi görünüyor. 

İtirazım Var (2014) | IMDB: 7.7

TürDram, Aksiyon, Suç
Süre1 s. 50 dk.
YönetmenOnur Ünlü
OyuncularSerhan Ergören, Serkan Keskin, Ahmet Çevik

Onur Ünlü’yü nasıl bilirsiniz? Eski bir reklam yönetmeni olan, daha sonra çektiği birkaç kendine özgü filmle adını sinemada da duyuran ve nihayet Leyla ile Mecnun dizisiyle milyonlar tarafından tanınan Ünlü’nün sinemada denemediği tarz yok desek yeridir. 

Serkan Keskin’in başrolünde bir imamı canlandırdığı film, polisiye türünde oldukça ilginç bir yapım. Derin söylemleri de olan İtirazım Var’ı izlemediyseniz mutlaka izlenecek Türk filmleri listenize bu yapımı eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Limonata (2015) | IMDB: 7.4

TürDram, Komedi
Süre1 s. 50 dk.
YönetmenAli Atay
OyuncularSerkan Keskin, Ertan Saban
PlatformTV Plus

Leyla ile Mecnun demişken yine bu diziyle tüm Türkiye tarafından tanınan fakat aslında uzun yıllardır oldukça başarılı oyunculuklara imza atmış bir isim var sırada: Ali Atay. Ancak kendisini bu kez kamera önünde değil kamera arkasında görüyoruz. Ertan Saban ve Serkan Keskin’in başrollerini paylaştığı Limonata, Ali Atay’ın ilk yönetmenlik denemesi. 

İki kardeşin Türkiye’den Makedonya’ya yolculuklarını konu alan film “feel good movie” olarak nitelendirilebilecek yapımlardan bir tanesi. Ertan Saban ve Ali Atay tarafından senaryosu yazılan Limonata’yı mutlaka izleme listenize eklemenizi öneririz. 

Kış Uykusu (2014) | IMDB: 8.0

TürDram
Süre3 s. 16 dk.
YönetmenNuri Bilge Ceylan
OyuncularHaluk Bilginer, Melisa Sözen, Demet Akbağ

Son yılların iyi Türk filmleri listesi hazırlanır da NBC’ye yer vermemek olur mu? Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere oldukça prestijli festivallerden aldığı ödüllerle ufak bir koleksiyon yapabilecek bir yönetmenden bahsediyoruz. 

Nuri Bilge Ceylan’ın Ahlat Ağacı, 3 Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da gibi her bir filmi bu listeye girebilirdi elbette. Fakat biz Kış Uykusu’nu seçtik. Bunda Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Nadir Sarıbacak, Nejat İşler gibi usta oyuncuların bu filmde toplanmasının da katkısı yok dersek yalan söyleriz. Ancak Kış Uykusu’nun en büyük yıldızı hiç kuşkusuz ki Türkiye’nin benzersiz bölgelerinden biri olan Kapadokya. Kapadokya’nın olağanüstü atmosferini bir de Nuri Bilge Ceylan’ın gözünden izlemek isterseniz adresiniz belli: Kış Uykusu!

Pardon (2005) | IMDB: 8.1

TürDram, Komedi
Süre1 s. 39 dk.
YönetmenMert Baykal
OyuncularFerhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş
PlatformGoogle Play

Gerçek bir hikayeden esinlenerek kendine özgü mizahını sinemaya yansıtan Ferhan Şensoy, trajik bir hikayeyi oldukça eğlenceli bir hale getiriyor. Her anı hafızalara kazınan filmde Şensoy’a Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş eşlik ediyor.

Bir yanlış anlama sonucu gözaltına alınan ve üstlerine bir suç yıkılan üç arkadaş, hapiste aynı hücreyi paylaşıyor. Buradan kurtulmak isteyen arkadaşlar, bir yandan birbirleriyle didişmeyi de ihmal etmiyor. 

İşe Yarar Bir Şey (2017) | IMDB: 7.6

TürDram
Süre1 s. 44 dk.
YönetmenPelin Esmer
OyuncularBaşak Köklükaya, Öykü Karayel, Yiğit Özşener

Tren yolculuklarını sever misiniz? Yazarlar Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı çok seviyor olacak ki bu ilginç hikayeyi bir tren yolculuğu üzerine kurmuş. Harika görüntülerinin yanı sıra diyalogları ile de dikkat çeken film, insanın birçok duyguyu ve normu sorgulamasına neden oluyor.

Avukat Leyla ve hemşirelik öğrencisi Canan trende aynı vagonda seyahat ediyor. İkili arasında başlayan sohbet, zamanla birbirlerinin hikayelerine dahil olmalarına neden oluyor. Farklı amaçlarla başlayan bu yolculuk, Leyla ve Canan’ın hayatlarını değiştirecek bir noktaya sürükleniyor. 

Kuru Otlar Üstüne (2023) | IMDB: 8.0

TürDram
Süre3 s. 17 dk.
YönetmenNuri Bilge Ceylan
OyuncularDeniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici

Son yılların en iyi Türk filmleri arasında kuşkusuz adından en fazla söz ettiren yapım yine bir ustaya ait: Nuri Bilge Ceylan! Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’a en iyi kadın oyuncu ödülü kazandıran yapım, Time Out tarafından “Yakıcı, büyüleyici ve unutulmayacak bir film.” olarak tanımlanıyor. 

Doğu’da zorunlu görevini sürdüren ve buradan bir an önce gitmek isteyen bir öğretmen, asılsız bir istismar suçlamasıyla karşı karşıya kalıyor. Mutlu olmadığı bir coğrafyada, bir de taciz ile suçlanan öğretmenin yardımına ise yine öğretmenlerden biri olan Nuray koşuyor.

Cannes’da gösterimi yapıldıktan sonra 9 dakika boyunca alkışlanan yapımın, son yılların en iyi Türk filmleri listesinde ilk sırayı uzun süre bırakmayacağını şimdiden söylemek mümkün.