ankara gezi rehberi

Ankara’da Kışın Gezilecek Yerler

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2024

Havalar soğuk ve hele bir de Anadolu’nun tam ortasında ayaz çok serttir. Yolunuz Ankara’ya düştü ya da Ankara’ya gitmek istediniz ama havalar soğuk. Kara kara düşünmeyin, her şeyin bir yolu var! Ankara’da kışın gezilecek yerleri sizin için listeliyor ve sizi üşütmemek için 8 rota önerimizi de özenle seçiyoruz.

Soğuk Havada Ankara’da Nereye Gidilir?

ankarada kışın gezilecek yerler

Soğuk havada Ankara’da elbette her yere gidebilirsiniz ancak ayazı sert olduğu için özellikle yağmurlu ve rüzgarlı havalarda dışarıda çok fazla gezemeyebilirsiniz. Bu nedenle Ankara’da soğuk havalarda gezilecek yerler genelde müzeler, tarihi mekânlar, yapılar ve ünlü kafeler, restoranlar olur. Bu listemizde sizi hem tarihi hem de kültürel zenginliklerimizle tanıştırarak Ankara turunuzda size eşlik edeceğiz. 

Ankara’da Kışın Gezilecek Yerler

Anıtkabir

anıtkabire nasıl gidilir

AdresYücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara
Açık Olduğu Saatler09.00-16.30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ilk başında elbette Anıtkabir var. Ülkemizin kurucu lideri Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir, Ankara’ya yolu düşüp de herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Anıtkabir, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak ikiye ayrılır. Anıt Bloku da Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Ankara’ya gidip de Anıtkabir’e uğramadan dönmeyin!

Atakule

ankara kule

AdresÇankaya Cd. No:1 06690 Çankaya / Ankara
Açık Olduğu Saatler10.00 – 22.00
Giriş Ücreti: Yetişkin: 300 TL

Öğrenci: 150 TL

İndirimli (65 yaş üstü, engelli): 150 TL

Ankara’da gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında Atakule var. Atakule, Ankara’nın en önemli simgelerinden biri. Açılışını Turgut Özal’ın yaptığı, 125 metre yüksekliğe sahip Atakule’yi Ankara ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz. 

Atakule’de restoranda bir gün geçirebilir, seyir terasında Ankara manzarasını izleyebilir, sinemada salonunda film izleyebilir ve seçkin markaların mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Atakule’ye girişler ücretlidir.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

ankara müzeleri
Fotoğraf: Kültür Portalı
AdresGözcü Sokak No:2 06240 Ulus / Ankara
Açık Olduğu Saatler08.30 – 17.30
Giriş Ücreti: 280 TL

Ankara’da arabayla gezilecek yerler arasında bulunan Ulus ve burada yer alan Anadolu Medeniyetler Müzesi, Anadolu’nun kadim geçmişine derinlemesine ışık tutuyor ve Türkiye’nin de en zengin müzelerinden biri olma özelliği taşıyor.

1997’de “Avrupa’da Yılın Müzesi” seçildi ve dünyanın sayılı müzelerinden biri olarak yerini aldı. Müzede eserler kronolojik olarak bölümlere ayrılmıştır. Bu sayede tarihte yolculuk yaparak eserleriyle birlikte o dönemleri daha yakından görebiliyorsunuz. Müzeye girişler ücretlidir.

Rahmi M. Koç Müzesi

ankarada kışın gezilecek yerler
Fotoğraf: Rahmi M. Koç Müzesi
AdresKale Mahallesi, Depo Sokak No: 1 Altındağ – Ankara
Açık Olduğu SaatlerHafta içi: 10.00 – 17.00

Hafta sonu: 10.00 – 18.00

*Müze pazartesi günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: Yetişkin: 100 TL

Yetişkin grup: 90 TL (Minimum 10 kişilik)

Öğrenci: 50 TL

Öğrenci grup: 40 TL (Minimum 10 kişilik)

2005 yılında ziyarete açılan ve Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi, Çengelhan ve Safrahan olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Müzede, müzenin kurulmasına vesile olan Vehbi Koç Dükkanı, Koç Galerisi, Karayolu Ulaşımı, Raylı Ulaşım, Havacılık, Denizcilik, Makineler, Esnaf Sokağı, İletişim, Bilimsel Aletler, Matbaacılık, Oyuncaklar başlıklı sergiler yer alıyor. Müze, Ankara’da çocuklar için gezilecek yerler arasında olma özelliği de taşıyor. Çocuklarınızla müzeyi keyifli bir şekilde gezebilirsiniz.

1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi

meclis müzesi
Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı
Adresİsmet İnönü Bulvarı No:32 06100 Emek/Ankara
Açık Olduğu Saatler09.00 – 17.30

*Pazartesi günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: 60 TL

Ulus meydanında bulunan 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi, cumhuriyet tarihine ışık tutan ve dönemin ruhun yaşamanızı sağlayan yerlerden biri. Koridor bölümünde 1918-1923 yılları arasındaki olaylar yağlı boya tablolar, fotoğraflar, belgeler ve çeşitli sergilerle anlatılır. 

Müzede ayrıca Riyaset Divanı-Bakanlar Kurulu Odası, Encümen Odası (Komisyon Odası), Dinlenme Odası, Şer’iye Encümeni Odası, İdare Odası, Meclis Toplantı Salonu, Mescit ve Reis Odası yer alır. Alt katta ise fotoğraf, sergi salonu ve eser deposu bulunur. Soğuk bir Ankara günü, cumhuriyetimizin ilk yıllarına tanıklık etmek için mutlaka 1. TBMM Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni ziyaret edin.

2. TBMM Cumhuriyet Müzesi

ankara eski meclis
Fotoğraf: Kültür ve Turizm Bakanlığı
AdresCumhuriyet Bulvarı II.Meclis Binası No: 2/10 Ulus
Açık Olduğu Saatler09.00 – 17.00
Giriş Ücreti: 125 TL

Ankara’nın diğer tarihi müzelerinden biri ise 2. TBMM Cumhuriyet Müzesi. Atatürk’ün 6 gün süreyle toplamda 36 saat 33 dakika Nutuk’u okuduğu salon da bu müzede yer alıyor. Cumhuriyet dönemindeki devlet adamlarının ve önemli karakterlerin eserlerinin yanı sıra tablolar, mektuplar ve kıyafetler de dönemin ruhunu etkili bir şekilde yansıtıyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

ulucanlar müze
Fotoğraf: Ulucanlar Cezaevi Müzesi
AdresHacettepe Mahallesi Ulucanlar Caddesi No:63 Altındağ
Açık Olduğu Saatler10.00 – 17.00 

*Pazartesi günleri kapalıdır

Giriş Ücreti: Tam: 10 TL

İndirimli: 4 T

Ankara’nın en kasvetli ve tüyler ürpertici yerlerinden biri Ulucanlar Cezaevi Müzesi. Tarihi boyunca Yılmaz Güney’den Nazım Hikmet’e kadar pek çok devlet adamı, şair ve edebiyatçıyı burada mahkum olarak bulundu.

Özellikle işkence odaları ve bu odalara efekt olarak verilen işkence gören insanların sesleri, ziyaretçilerin nefesini kesiyor. Kış günü bu müzeyi gezerseniz kesinlikle soğuk havayı unutacaksınız!

CerModern

ankara'da kışın gezilecek yerler
Fotoğraf: CerModern
AdresAnafartalar, Altınsoy Cd. No:3, 06101 Altındağ/Ankara
Açık Olduğu SaatlerSergiler: Salı – Pazar 10:00 – 19:00 arası

Mağaza: Salı – Pazar 10:00 – 19:00 arası

CafeModern: Salı – Pazar 10:00 – 20:00 arası

Kütüphane: Salı – Cumartesi 10:00 – 17:00 arası

*Kütüphane pazartesi ve pazar günleri kapalıdır.

Giriş Ücreti: Tam: 40 TL

İndirimli: 30 TL

Grup: 20 kişi ve üstü gruplara özel indirim uygulanıyor.

*Müze, engelliler, 7 yaş ve altı çocuklar için ücretsizdir.

Ankara’da gezilecek yerler listemizin son sırasında ise CerModern yer alıyor. Ankara’nın en popüler yerlerinden biri olan CerModern, modern sanatı odağına alan mekânlardan biri. 

CerModern’de çeşitli sergilerin yanı sıra söyleşi, film gösterimi, konser ve tiyatro gibi etkinlikler de düzenleniyor. CerModern, özellikle Ankara’da kışın sevgiliyle gidilecek yerlerden biri olduğu için sevgilinizle doyasıya gezebilir ve keyifli, sanat dolu vakitler geçirebilirsiniz. CerModern’e girişler ücretlidir. 

Kapak Fotoğrafı: neponu Akts