yorgos lanthimos kimdir

Efsane Yönetmenler Serisi: Yorgos Lanthimos

Sinema sektörü büyük isimler tarafından ele geçirildi desek yanlış olmaz. Yıllarını bu sektöre veren ve kendi tarzları ile adını dünyanın her yerinde akıllara kazıyan isimler var. Hatta bir filmi izlediğinizde onun hangi büyük ustaya ait olduğunu kolayca tahmin edebilirsiniz. Bu zorlu koşullarda herkes kendine bir yer edinmeye çalışsa da aslında durum göründüğü kadar kolay değil. Yine de geçtiğimiz birkaç yılda Lanthimos filmleri kavramı aklımıza kazındı. 

Komşudan çıkan bu yarı deli yarı dahi isim, sinema sektörüne bir bomba gibi düştü. Yorgos Lanthimos, hem şaşırtıcı hem de izleyenleri yer yer rahatsız eden sahnelere yer veren kara mizah ve drama türündeki filmleriyle son yılların en çok konuşulan yönetmenlerinden biri oldu. Genç yaşında ve görece oldukça az eserle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Yorgos Lanthimos’u yakından tanıyalım.

Yorgos Lanthimos Kimdir?

yorgos lantimos

Yunanistan’dan çıkan genç yetenek, 1973 yılının mayıs ayında doğdu. Eğitimini Hellenic Sinema ve Televizyon Okulu Stavrakos’ta tamamladı. Meslekteki ilk yıllarında müzik videoları ve TV reklamları çekti.

Lakis Lazopoulos ile birlikte yönettiği 2001 yapımı En İyi Arkadaşım (My Best Friend), sinemaya bakış açısını geliştirmesine ve kendi tarzını oluşturmasına katkıda bulundu. My Best Friend’in ardından ikinci uzun metrajı Kinetta’nın gösterimi, 2005 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapıldı. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış ödülü alan ve Yunanistan’ın 83. Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday olan üçüncü uzun metrajı Dogtooth ile uluslararası bir üne kavuştu ve Yorgos Lanthimos ismi tüm dünyada ses getirmeye başladı.

yorgos lanthimos filmleri

Lanthimos, özel hayatının konuşulmasını çok fazla istemiyor ve bu şekilde gündeme gelmiyor. Zaten buna ihtiyacı da yok. Yaptığı işler o kadar özgün ki adından söz ettirmeyi başarıyor. Vogue ve Gucci için gerçekleştirdiği fotoğraf çekimleri de filmlerindeki bakış açısı kadar orijinal. 

Yorgos Lanthimos Filmleri

yunan yönetmen yorgos

Yorgos’un filmleri iki kelime ile özetlenebilir: Rahatsız edici. Bu özelliği sayesinde seyirciyi her zaman diken üzerinde tutar. Filmden sıkılıp uykuya dalmazsınız. Sizde yarattığı his daha çok göğsünüze biri oturmuşçasına çektiğiniz bir sıkıntıdır. Filmi yarıda bırakan birini gördüğünüzde muhtemelen bu kerpetenler organları sıkıştırılıyormuş hissine dayanamadığını rahatlıkla düşünebilirsiniz. Üstelik Lanthimos bunu her açıdan yapmayı başarır. İşlediği konu, karakterlerin hareketleri, konuşma tarzları veya seçtiği ögeler… 

Yunan Tuhaf Dalgası’nın başarılı isimlerinden olan Yorgos Lanthimos, filmlerinde genellikle günümüz insanı ve modern dünyanın yarattığı ahlak kurallarını sorgular. Ancak tüm bu konuları şahsına münhasır anlatmasına rağmen Hollywood sinemasında yönetmen koltuğuna oturduğundan beri bağımsız film algısını bir kenara bırakarak çektiği Hollywood tarzı filmlerle eleştirilerin odağı oldu. 

Sıra dışı çekim teknikleri ve tarzı ile Gaspar Noe veya Haneke’ye benzetilse de hayranları için onun yeri bambaşka. Henüz izlemediyseniz onun başarı basamaklarını hızlıca çıkmasını sağlayan filmlerine yakından bakalım.

Kinetta (2005) | IMDB: 4.7

TürDram
Süre1 s. 35 dk.
OyuncularEvangelia Randou, Aris Servetalis, Costas Xikominos

orgos Lanthimos’un yönetmen koltuğuna tek başına oturduğu ilk filmi Kinetta; bir sivil polis, bir hizmetli ve bir fotoğrafçının hikayesini konu alıyor. Bir seri katilin işlediği cinayetlerin soruşturması için katilin tecavüz ve cinayet sahnelerini polis gözetiminde canlandırmaya çalışan bu tuhaf üçlünün psikoseksüel takıntıları zamanla kendini ele veriyor. 

Dogtooth (2009) | IMDB: 7.3

TürDram, Gerilim
Süre1 s. 37 dk.
OyuncularChristos Stergioglou, Michele Valley, Angeliki Papoulia
PlatformApple TV

Köpek Dişi veya orijinal adıyla Kynodontas, ailenin korumacılığı ve bu durumun ileri bir seviyede nasıl bir sonuç doğurabileceğini ilginç bir yöntemle inceliyor. 

Filmde, 2 kardeş dış dünyadan izole bir şekilde yaşıyor ve yalnızca anne babalarının onlara öğrettiklerin şeylerin gerçek olduğunu düşünerek büyüyor. Böylece çocuklar herkesin bildiği nesneleri farklı isimlerle öğreniyor. Dış dünya hakkındaki gerçek olmayan hikayeler ise onların dışarı çıkma cesaretlerini kırıyor ve çitler arkasında yaşamaya itiyor. 

Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) ödülü alan film, yönetmenin en cesur eserlerinden biri olarak görülüyor. 

Alps (2011) | IMDB: 6.4

TürDram
Süre1 s. 33 dk.
OyuncularStavros Psyllakis, Aris Servetalis, Johnny Vekris

Sevdikleri insanları kaybedenlere destek sunan gizli bir topluluk, ölen yakınlarının kıyafetlerini giyip davranışlarını taklit ederek insanların acılarını hafifletmeye çalışır. Alpler isimli gizli ekibin üyeleri, gizlilik ve duygusal ilişkilerden uzak durma gibi katı kurallarla hizmetlerini devam ettirmektedir. Girişimine başarıyla devam eden şirket, üyelerinden birinin artık bu katı kurallara uymak istememesi ile birlikte hizmet verememeye başlar. 

Dogtooth’un başarısının ardından yönetmenin merakla beklenen bu uzun metrajı Alpler, 2011 Venedik Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi oldu. 

The Lobster (2015) | IMDB: 7.1

TürDrama, Bilim Kurgu, Romantik
Süre1 s. 59 dk.
OyuncularColin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden

Distopik bir dünya yaratmak Lanthimos için hiç de zor değil. The Lobster (Istakoz) ise bunun en iyi örneklerinden biri. İnsanların yalnız olmasının yasak olduğu ve kendilerine bir eş bulmak zorunda kaldıkları bu dünyada, birini sevmek ya da eş olmak için çeşitli dayanaklara ihtiyaç duyuluyor. Eş bulamayanlar ise belirlenen süre sonunda seçtikleri bir hayvana dönüştürülüyor.

Yorgos Lanthimos, mizahi ögelerin film içerisinde yeterli miktarda kullanıldığında mesajın çok daha net ve etkileyici şekilde verildiğini savunuyor. The Lobster’da da aslında yaptığı tam olarak bu.

The Killing of a Sacred Deer (2017) | IMDB: 7.0

TürKorku, Drama, Gizem
Süre2 s. 01 dk.
OyuncularBarry G. Bernson, Herb Caillouet, Bill Camp
PlatformApple TV

Kutsal Geyiğin Ölümü, Lanthimos’a sorulan “İnsanları en fazla ne kadar rahatsız edebilirsin?” sorusunun cevabı gibi adeta. Yalnızca konu veya akış değil, karakterlerin konuşma tarzları ve konu seçimleri de oldukça aykırı. Filmin açılış sahnesinden itibaren sizi bambaşka bir dünyanın içine çekiyor ve 2 saat boyunca bu dünyada tetikte olmanızı sağlıyor. Elbette Colin Farrell ve Nicole Kidman’ın muhteşem oyunculuklarının da tüm bu etkilerde payı var. 

The Favourite (2018) | IMDB: 7.5

TürBiyografi, Komedi, Dram
Süre1 s. 59 dk.
OyuncularOlivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz
PlatformNetflix
Sarayın Gözdesi, Lanthimos’un senaryosuna müdahale etmediği ve belki de tüm kitleler tarafından izlenebilecek tek filmi olarak kabul edilebilir. 1700’lü yıllarda İngiltere sarayında geçen hikaye, Kraliçe Anne’in biraz gerçek biraz da rivayetlerden oluşan bir hikayesine odaklanıyor. Balık gözü kamera ile yine kendi tarzını filme yansıtan Lanthimos, The Favourite ile ödülü kazanamasa da Oscar’da da en iyi film kategorisinde aday olarak gösterilmeyi başardı. 

Editörün Notu: Yollarının the Favourite’te kesişmesinin ardından başarılı oyuncu Emma Stone’u yönetmenin kısa metrajı Vlihi ve çok ses getiren filmi Poor Things’te de başrolde izleme imkanı bulduk. İkilinin yakaladıkları şahane dinamiğin önümüzdeki senelerde birçok yeni projeye de imza atacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. Poor Things’in ardından çekimlerine başlanan ve beyazperdede yine çok ses getireceğini düşündüğümüz AND isimli yeni filmin başrolünde tabii ki Emma Stone yer alıyor!

Poor Things (2023) | IMDB: 8.2

TürDram, Komedi
Süre2 s. 21 dk.
OyuncularEmma Stone, Mark Ruffalo, Willem Dafoe
Alasdair Gray’in aynı isimli romanından Tony McNamara tarafından senaryoya uyarlanan Poor Things; intihar eden genç bir kadının bebeğinin bir bilim insanı tarafından yapılan müdahalelerle kadının bedeninde yeniden hayat bulmasını konu alıyor. 

Genç kadın bedenindeki bu bebeğin büyümesini ve hayatı keşfetmesini, ahlak kuralları ve toplumun değer yargılarıyla yüzleşmesini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren yönetmen, filmde yine balık gözü gibi kendine has çekim teknikleri ve sıra dışı renklerle seyirciye toplum ve ahlak kurallarını en rahatsız edici yönleriyle sunup acımasızca sorgulatmayı başarıyor. Emma Stone’un başroldeki şahane performansı; Mark Ruffalo, Willem Dafoe, Ramy Youssef gibi başarılı oyuncularla birlikte bambaşka bir seyir zevki yaratıyor. 

Yorgos Lanthimos’un Aldığı Ödüller 

lantimos ödülleri

  • Dogtooth filmi ile tüm dünyada adından söz ettiren Yorgos Lanthimos, Stockholm Film Festivali’nde ‘En İyi Film’, Sitges Film Festivali ve Dublin Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’, Sarajevo Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca Hellenic Film Akademisi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen, En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerini de aldı. Cannes’da kazandığı ‘Belirli Bir Bakış’ ödülü ile de senenin en çok konuşulan yönetmenlerinden biri oldu.
  • Alps filmi ile Sydney Film Festivali’nde ‘Official Competition Prize for New Directions in Cinema’ ve Venedik Film Festivali’nde ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini kazandı. 
  • The Lobster ile 2015’te Online Film Critics Society’nin ‘Best Non-U.S Films’ ve Los Angeles Film Critics Association ‘Best Screenplay’ ödüllerinin sahibi oldu. Hellenic Film Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film ve Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Senarist, Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü ve Queer Palmiye’nin sahibi oldu. 
  • The Killing of a Sacred Deer ile 2017 Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü aldı.
  • The Favourite 2019 Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Komedi, En İyi Yönetmen, En İyi Film ödüllerinin sahibi olurken BIFA’da En İyi Yönetmen ve En İyi Bağımsız Film ödüllerini de kazandı. Venedik Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü ve BAFTA’da Outstanding British Film ödüllerini de kazanarak seneye damga vurdu.
  • Poor Things ile son defa büyük ödüllere adını altın harflerle yazdıran Yorgos Lanthimos, Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ın sahibi olurken, Golden Globe’da En İyi Komedi ödülünü kazandı.