Duygu Yönetimi ve Hayatımıza Etkisi

Duygu Yönetimi ve Hayatımıza Etkisi

Beynimiz, patlama sesi ve gök gürültüsü duyduğunda en doğru tepkiyi verebilmek için duyularından gelen veriyi yorumlar. Vaktinin tamamını karanlık bir odada -kafatasında- geçirdiği için bir şeyi başlatmadan önce duyu organlarından gelen bilgileri kullanır ve bir anlam çıkarmaya çalışır. Ancak bunu tahminlerine dayanarak yapar çünkü yeniden yorumlamak tahmin etmekten daha etkili ve güvenlidir. Bunun için de nöronları önceden ateşler ve aslında birçok duruma tepkimiz, irademiz dışında -geçmişle ilişki kurarak- gerçekleşir. 

Duygularımız da beden hafızasına yerleşmiş kontrolümüz dışında gerçekleşen reaksiyonlardır. Tecrübelerimize göre algıladıklarımızı yorumlar, öfkelenir ya da neşeleniriz ve tüm bu duygulanımlar bilişsel sürecimizi etkiler. Duygu yönetimi ise istem dışı verdiğimiz tepkileri anlamamıza ve dönüştürmemize yardımcı olur. 

Duygu Yönetimi Nedir?

Duygu Yönetimi ve Hayatımıza Etkisi
Duygu yönetimin ve hayatımıza etkisi: Duygu yönetimi nedir?

Fotoğraf: Elise Ventur

Duygu kelimesi hareket anlamına gelen motion sözcüğünden türemiştir. Duygu, çevresel ya da kişisel değişimlerden dolayı ruh halimizde meydana gelen değişimdir. Ruh halimizdeki bu değişimler; öfke, üzüntü ve endişe ile bize ihtiyaçlarımızı hatırlatır, kim olduğumuz ve ne istediğimiz hakkında bilgi verir.

Duygu yönetimi ise tüm bu etkileşimlerin baskısı altında kalmadan, hangi duyguda ne kadar süre kalacağımızı belirler. Duygularımızı yönetmek, ayrıca partnerimizin ya da yöneticimizin üzerimizdeki etkisini kontrol etmek ve ruhsal dengemizi korumak anlamına gelir. Peki, seçimlerimiz ve ilişkilerimiz üzerinde etkisi olan hislerin kontrolü nasıl sağlanır ve tüm bu süreç bize ne katabilir?

Duygu Yönetimi Teknikleri Nelerdir?

Duygu Yönetimi ve Hayatımıza Etkisi
Duygu yönetimin ve hayatımıza etkisi: Duygu yönetimi teknikleri

Fotoğraf: neonbrand

Duygu yönetiminin temel amacı, kişiye kendini yönetebilme becerisi kazandırmaktır. Öfke her zaman olumsuzluğu simgelemez ya da stres, kişiyi her daim içinden çıkılmaz bir duruma sokmaz. Bazı öfkeler kişiye asıl ihtiyacı olanı hatırlatır, bazı stresli durumlar ise ataleti öldürür ve bireye cesaret verir. Önemli olan bireysel farkındalığın oluşması, olumlu ve olumsuz arasında duyguları aracılığıyla ayrım yapabilmesidir. 

Duygularımız, kararlarımızı etkilediği gibi aslında yaratıcılığımızı da etkiler. Duygularını yönetebilen insan, başarısızlık ve hayal kırıklığı ile daha kolay baş edebilir. Yapılan bir araştırma duygusal zekası yüksek olan kişilerin işlerinde %43 daha fazla başarı sergilediğini gösterir. 

Gelelim duygu yönetimi nasıl yapılır sorusunun cevaplarına…

  • İlk olarak duygularınızı en zararsız yönden göstermeyi deneyin. Birine duygularınızı anlatarak bile başlayabilirsiniz. İçedönük iseniz hislerinizi yazabilir ya da çizebilirsiniz. Önemli olan onların ne anlatmak istediğini anlamak ve bu bilgi alışverişi için duygularınıza fırsat sunmaktır.
  • İkincisi, hangi durumlarda iyi hissettiğinizi gözlemleyin. Bu farkındalık size kendiniz hakkında daha fazla bilgi verecek, öz güveninizi artıracak ve olumsuz olanı yönetebilme gücü verecektir.
  • Duygu demek beden demek, beden demek ise onu deneyimlemek demek. Kendinizi duyabileceğiniz en geniş alan mindfulness egzersizlerinden geçer. Meditasyona başlamak için bir nedeniniz daha var artık.
  • Nefes egzersizleri, sakinleşmek için en iyi alternatiftir. Böylece duygularınızın hem vücudunuzda yarattığı hormon değişikliğini yönetir hem de tepkinizi kontrol edersiniz.

Kapak Fotoğrafı: Hello I am Nik